Tomasz Berkieta przegrał w finale juniorskiego French Open z Kaylanem Bigunem z USA

• 08.06.2024 15:21

• Aktualizacja: 15:57 08.06.2024

Tomasz Berkieta przegrał 6:4, 3:6, 3:6 z Amerykaninem Kaylanem Bigunem w finale juniorskiego turnieju tenisowej French Open.

Tomasz Berkieta przegrał finał juniorskiego French Open w Paryżu. Niespełna 18-letni polski tenisista uległ rozstawionemu z numerem piątym Amerykaninowi Kaylanowi Bigunowi 6:4, 3:6, 3:6.

To największy sukces w karierze utalentowanego zawodnika z Warszawy. W 2023 roku w Australian Open zatrzymał się na półfinale.

Berkieta, znany m.in. z mocnego serwisu, stoczył w piątkowym półfinale w Paryżu bardzo zaciętą, trzysetową walkę z Włochem Lorenzo Carbonim, zakończoną po prawie trzech godzinach. Obronił wówczas trzy piłki meczowe.

W finale rywalizacji juniorów we French Open wygrał pierwszego seta 6:4, ale w miarę upływu czasu rywal coraz bardziej dominował na korcie, na co wpływ mogło mieć zmęczenie Polaka. Bigun wygrał dwie kolejne partie po 6:3, a cały mecz trwał godzinę i 52 minuty.

W przeszłości wielokrotnie po triumf w wielkoszlemowych imprezach sięgały polskie juniorki (Aleksandra Olsza, Magdalena Grzybowska, Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Iga Świątek), natomiast ta sztuka nie udała się jeszcze żadnemu juniorowi.

Ostatnim juniorskim finalistą z Polski w Paryżu był Jerzy Janowicz – w 2008 roku. Łącznie wystąpił w dwóch finałach wielkoszlemowych w tej kategorii (również US Open 2007). Raz w finale grał Marcin Gawron (Wimbledon 2006).

Pochodzący z Warszawy Berkieta jest również Sportowcem Stycznia 2023 plebiscytu „Magazynu Sportowego” RDC i tym samym został jednym z 12 sportowców nominowanych do nagrody Sportowca Roku na Mazowszu RDC.