Wiadomości
Udostępnij:
Premier Donald Tusk: ruszyły prace w ramach Tarczy Wschód
-
31.10.2024 22:02
-
Aktualizacja: 10:33 01.11.2024
Budowa Tarczy Wschód ruszyła! – przekazał w czwartek wieczorem premier Donald Tusk w mediach społecznościowych. Do wpisu dołączył zdjęcie przedstawiające, jak wynika z opisu „pierwsze roboty przy granicy z Rosją”.
Premier Donald Tusk przekazał, że ruszyły pierwsze prace związane z budową Tarczy Wschód.
To przygotowany w MON i Sztabie Generalnym WP program zakładający budowę różnego typu umocnień, przeszkód terenowych i infrastruktury wojskowej na granicach Polski z Rosją i Białorusią – łącznie na odcinku ok. 800 km.
Projekt przedstawiony został w maju tego roku; rządzący wielokrotnie zapowiadali, że pierwsze prace ruszą jeszcze w tym roku. W połowie października na poligonie w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie) odbyły się pierwsze testy elementów Tarczy.
O początku prac poinformował w czwartek wieczorem we wpisie na X premier. „Budowa Tarczy Wschód ruszyła! Pierwsze roboty przy granicy z Rosją” – napisał. Do wpisu dołączył zdjęcie przedstawiające maszyny budowlane podczas pracy.
Budowa Tarczy Wschód ruszyła! Pierwsze roboty przy granicy z Rosją. pic.twitter.com/2B6glKESx7
— Donald Tusk (@donaldtusk) October 31, 2024
Uchwałę w sprawie ustanowienia „Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód”, na zrealizowanie którego w latach 2024–2028 przewidziano 10 mld zł, Rada Ministrów przyjęła 10 czerwca na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku. Według komunikatu KPRM „rząd zamierza utworzyć kompleksową infrastrukturę obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji”.
Program Tarcza Wschód zakłada m.in. budowę fortyfikacji i naturalnych przeszkód terenowych na kluczowych terenach pogranicznych. W planach jest budowa także odpowiednich systemów rozpoznania i wykrywania zagrożeń, wysuniętych baz, węzłów logistycznych, magazynów czy rozmieszczenie systemów antydronowych.
Celem jest z jednej strony maksymalnie ułatwienie Wojsku Polskiemu ewentualnej obrony granicy, a z drugiej – maksymalne utrudnienie potencjalnemu agresorowi wtargnięcia w głąb kraju.
Budowa umocnień na odcinku ok. 800 km wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski – obejmie kluczowe województwa, czyli województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, podlaskie i podkarpackie.
Czytaj też: Więcej płatnych dróg dla ciężarówek i autobusów od listopada [SPRAWDŹ]
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: