Wiadomości
Udostępnij:
Protest osób z niepełnosprawnościami w Warszawie. „Nie zamrażajcie nam życia”
-
03.12.2024 11:21
-
Aktualizacja: 14:31 03.12.2024
W Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami pod kancelarią premiera rozpoczął się protest ws. uchwalenia ustawy o asystencji osobistej. O szczegółach zmian mówił w Poranku RDC pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.
Pod kancelarią premiera ruszył protest osób z niepełnosprawnościami. Protestującym chodzi o uchwalenie ustawy o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami zgodnej z Konwencją ONZ. Jednak są opóźnienia.
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w styczniu zapowiedziało swój projekt ale dopiero w piątek został on wpisany na listę prac legislacyjnych.
Jak jednak przekonywał w Poranku RDC Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń, już w przyszłym tygodniu mogą rozpocząć się konsultacje publiczne i międzyresortowe.
– Będzie strona internetowa, każdy będzie mógł przesłać swoje opinie o naszej ustawie. To, co jest też ważne, to będzie pierwsza tak duża ustawa, która będzie opisana w ETR-ze, czyli języku Easy To Read, łatwym dla zrozumienia także dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – mówił Łukasz Krasoń.
Zapisy ministerialnej ustawy pomogą wykreować też nową gałąź gospodarki, bo potrzeba będzie ok. 150 tys. osób, które będą pełnić funkcję asystentów.
– Docelowo może to być nawet 150 tys. asystentów, to jest bardzo dużo liczba. My oczywiście będziemy starali się maksymalnie upraszczać te procedury. Też system komputerowy, który powstanie, ma pomóc ludziom w zdobywaniu odpowiednich kwalifikacji – przekazał przedstawiciel rządu.
Rządowy projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami miałby być przyjęty przez rząd w I kwartale 2025 r.
Na początku marca wpłynął do Sejmu prezydencki projekt, który według osób niepełnosprawnych i ekspertów wymaga daleko idących poprawek i który został zamrożony.
W Polsce w ubiegłym roku żyło 4 mln ludzi z niepełnosprawnościami.
Czytaj też: Centra zdrowia psychicznego do likwidacji? „Żółty marsz” i protest przed Sejmem
Źródło:
Autor:
RDC /AK
Kategorie: