Wiadomości
Udostępnij:
„Twoje Mazowsze” w Lipcach Reymontowskich. To one były inspiracją dla „Chłopów”
-
29.03.2025 07:12
-
Aktualizacja: 07:17 31.03.2025
Ta miejscowość stała się inspiracją dla „Chłopów”. W Polskim Radiu RDC Piotr Łoś pojechał z audycją do Lipiec Reymontowskich. Mimo że to już województwo łódzkie, to jednak - kulturowo i historycznie - to wciąż Mazowsze.
Wyjątkowe wydanie audycji „Twoje Mazowsze”. Nasz wóz transmisyjny pojechał do województwa łódzkiego. Nadajemy z Lipiec Reymontowskich, które kulturowo i historycznie przynależą do Mazowsza.
To w związku z Rokiem Reymontowskim
- Podczas zaborów pod koniec XIX wieku, a konkretnie w latach 80. i na początku 90. w Lipcach pojawił się jako pracownik kolei Władysław Stanisław Reymont. Obserwował tę wieś i pisał swoją słynną powieść, za którą otrzymał Nagrodę Nobla - mówi Piotr Łoś.
Dla Lipiec Reymontowskich pisarz jest główną postacią historyczną.
- Można powiedzieć, że na niej buduje się też współczesność tej miejscowości. Choć człon reymontowskie, bo tak się dzisiaj nazywają, Lipce Reymontowskie, ten człon został dołączony dopiero w roku 1983 - tłumaczy gospodarz audycji.
Co można zobaczyć w Lipcach Reymontowskich?
Sprawdziliśmy, czym Lipce mogą pochwalić się poza samym Reymontem.
- Mamy Muzeum Regionalne, stamtąd będziemy nadawać nasz program „Twoje Mazowsze”, mamy Muzeum Czynu Zbrojnego, mamy wreszcie Galerię Staroci i Pamiątek Regionalnych, mamy Kaplicę Cmentarną, mamy najważniejszy budynek być może, bo Dom Dróżnika, w którym pracował Władysław Stanisław Reymont - wskazuje nasz redakcyjny kolega.
Razem z Piotrem Łosiem przenieśliśmy się do świata „Chłopów”.
- Kultura ludowa, dawna i współczesna wieś, literatura, film i prawdziwe, prawdziwe pająki u sufitu. Już nie w domach mieszkańców, ale właśnie w salach muzealnych, w których będziemy - mówi.
PLAN AUDYCJI
- 10.10 - Marek Kalisiak, dyrektor Muzeum im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich - o historii powstania Muzeum; obrzędach, tradycji i kulturze mieszkańców dawnego Księstwa Łowickiego; postaci literackiego patrona 2025 roku, Stanisława Reymonta, zapisanej w pamięci Lipiec oraz o Lipcach zapisanych na kartach powieści "Chłopi"
- 10.35 - Amatorski Zespół Regionalny im. Władysława Stanisława Reymonta z Lipiec Reymontowskich (młodzi przedstawiciele i przedstawicielki zespołu: Lena Wójt, Lena Marat, Aleksandra Marat, Julia Maszkowska, Seweryn Michalak, Wiktor Kostrzewa) - o działalności założonego w 1932 roku zespołu (jednego z najstarszych w Polsce) kultywującego stare, ludowe tradycje łowickiej wsi
- 11.10 - Marek Sałek, wójt Lipiec Reymontowskich
- 11.35 - Edyta Pintara, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich i Ewelina Barańczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta, nauczyciel języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie
- 12.10 - Robert Skorłutowski, komendant 10. wiosennego spotkania kręgów starszyzny i seniorów ZHP Choragiew Łódzka + przedstawiciele harcerzy - o odbywającym się w sobotę zlocie harcerzy w Lipcach Reymontowskich
- 12.35 - Zbigniew Stań, założyciel Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych
- 13.00 - Jerzy Murgrabia - założyciel Muzeum Czynu Zbrojnego i jego syn, Artur Murgrabia
Polskiego Radia RDC można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych albo online na www.rdc.pl/player.
Źródło:
Autor:
Adam Abramiuk/PL
Kategorie: