Wiadomości
Udostępnij:
Dwie osoby zamarzły na Mazowszu. Tragiczny bilans mrozów w regionie
-
18.02.2025 13:34
-
Aktualizacja: 17:51 18.02.2025
Ostatniej doby na Mazowszu dwie osoby zmarły w wyniku wychłodzenia organizmu. Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, do tragedii doszło w Warszawie i w Płońsku. Służby apelują, by reagować, jeżeli spotkamy osobę w potrzebie. - Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy - mówi Jerzy Jabraszko ze stołecznej straży miejskiej.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że minionej doby dwie osoby zmarły w wyniku wychłodzenia organizmu. Oba przypadki odnotowano na Mazowszu. Jedna osoba zmarła w Warszawie, druga w Płońsku.
Od 1 listopada Komenda Główna Policji odnotowała 17 zgonów w wyniku wychłodzenia organizmu.
— Wczoraj Komenda Główna Policji odnotowała dwa zgony w wyniku wychłodzenia organizmu w Warszawie i Płońsku. Od 1 listopada, czyli od tego momentu, kiedy robi się chłodnik, odnotowano 17 takich zgonów. Pamiętajmy o tym, aby ubierać się stosownie do pogody, aby nie rozgrzewać się alkoholem, zwracać uwagę na osoby, które mogą potrzebować pomocy — mówi Beata Wiączek z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Meteorolodzy prognozują minusowe temperatury w nocy aż do końca tego tygodnia.
Pomoc podczas mrozów
Strażnicy miejscy apelują, żeby reagować, jeżeli spotkamy osobę w potrzebie.
– Zima staje się coraz surowsza, a prognozy przewidują silne mrozy. To wyjątkowo trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności. Nie bądź obojętny. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy Straży Miejskiej 986. Twój telefon może uratować czyjeś życie – mówi Jerzy Jabraszko ze stołecznej straży miejskiej.
Strażacy prowadzą również akcję z Caritas Polska „Trochę ciepła dla bezdomnego”.
Jak podają służby, liczba osób w miejscach niemieszkalnych stale się zmienia, gdyż często migrują one w poszukiwaniu nowego schronienia.
Teraz w czasie silnych mrozów strażnicy miejscy, odwiedzają osoby w kryzysie bezdomności kilka razy dziennie, także w nocy, by sprawdzić, czy ktoś nie potrzebuje pomocy. W nagłych przypadkach wzywają karetkę, a osobom, które nie wymagają interwencji medycznej, proponują przewiezienie do noclegowni lub ogrzewalni – jeśli wyrażą taką chęć.
Reaguj w nietypowych sytuacjach. Nie przechodź obojętnie, widząc:
- osoby ubrane nieodpowiednio do panujących warunków atmosferycznych – podejdź i upewnij się, czy wszystko jest z nią w porządku,
- osoby nieopuszczające komunikacji miejskiej na przystankach końcowych – powiedz o tym kierującemu,
- człowieka śpiącego na ławce, na przystanku czy w altance śmietnikowej – zadzwoń po pomoc,
- seniorów sprawiających wrażenie zagubionych czy przestraszonych, którzy mogą cierpieć na zaniki pamięci – podejdź i zapytaj, czy nie potrzebują pomocy.
Jak reagować?
Wystarczy zgłosić taką sytuację na numer straży miejskiej 986, a jeśli osoba taka ewidentnie potrzebuje pomocy medycznej – zadzwonić na ogólnopolski numer alarmowy 112.
Jeśli to możliwe i bezpieczne, najlepiej poczekać przy potrzebującym pomocy na przyjazd wezwanych służb.
Osobę z zanikami pamięci czy zagubioną należy poinformować, że pomoc została wezwana, uspokoić i w miarę możliwości zadbać, by nie oddalała się z miejsca zgłoszenia.
Kto jest zagrożony?
Zamarznąć może każdy, kto zbyt długo przebywa na chłodzie. Jednak przede wszystkim zagrożone są osoby w kryzysie bezdomności, nietrzeźwe, szczególną uwagę należy zwrócić również na dzieci, seniorów i osoby, które cierpią na choroby psychiczne i zaniki pamięci.
Przechodząc obok człowieka śpiącego na ławce, w pustostanie, na przystanku czy altance śmietnikowej, sprawiającego wrażenie zagubionego, czy przestraszonego – nie można pozostawać obojętnym.
Czujność powinny wzbudzać również osoby nieopuszczające komunikacji miejskiej na przystankach końcowych, dobrze powiadomić o tym kierującego pojazdem.
Zawsze należy reagować, widząc nietypową sytuację. Do osoby ubranej nieodpowiednio do panujących warunków atmosferycznych wystarczy podejść i upewnić się, czy wszystko jest z nią w porządku. Jeśli mamy wątpliwości, lepiej podzielić się nimi z operatorem numeru 986 lub 112.
Unikanie zagrożeń
Trudno przewidzieć, kiedy osoba starsza, dozna chwilowych problemów z pamięcią, w wyniku czego narazi się na zbyt długie oddziaływanie niskich temperatur. Dlatego warto jest wszyć w ubranie kawałek materiału z napisem iCE oraz numerem telefonu opiekuna, czy kogoś bliskiego.
Rozwiązaniem mogą też być tak zwane karty iCE zawierające te same informacje, które należy włożyć do kieszeni okryć wierzchnich lub portfela seniora.
Dzieci, którym zdarza się oddalać od domu pod wpływem ciekawości, można wyposażyć z opaskę-niezgubkę. Warto przy tym pamiętać, że oprócz numeru telefonu nie powinna ona zawierać żadnych innych danych osobowych, które mogłyby zostać niewłaściwie wykorzystane przez kogoś mającego złe intencje.
Osoby ze stwierdzonymi zanikami pamięci lub problemami psychicznymi muszą mieć zawsze zapewnioną odpowiednią opiekę.
Czytaj też: Co z bezdomnymi na Mazowszu?
Źródło:
Autor:
RDC /PL
Kategorie: