Wiadomości
Udostępnij:
Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej w Warszawie. Jakie atrakcje?
-
27.04.2025 10:38
-
Aktualizacja: 17:32 27.04.2025
W niedzielę na błoniach stadionu PGE Narodowy, z okazji 1000-lecia koronacji Chrobrego na króla Polski, odbywają ię m.in. piknik historyczny, koncert i pokaz tysiąca dronów, które rozświetlą niebo nad Wisłą. Wśród atrakcji zaplanowano m.in. prezentację czołgów, przelot F-16 oraz instalację z 8-metrowymi głowami królów.
"W niedzielę 27 kwietnia 2025 roku Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Pod hasłem „Tysiąclecie Korony Polskiej” odbędzie się wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów" – napisano w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Niedzielne obchody zainaugurowało otwarcie nad Wisłą instalacji z ośmiometrowymi głowami 28 koronowanych królów Polski, inspirowana "Pocztem królów i książąt polskich" Jana Matejki. O godz. 14 na skwerze Tadeusza Kahla i Wybrzeżu Kościuszkowskim odbył się historyczno-edukacyjny Piknik Tysiąclecia. Na warszawiaków czekały trzy strefy: średniowieczna, współczesności oraz przyszłości. O godzinie 14.30 odbył się przelot samolotów F-16 przygotowany przez Siły Zbrojne RP. Podczas pikniku dostępna była wystawa sprzętu wojskowego. Obecni na miejscu żołnierze opowiedzieli o m.in. o sprzętach znajdujących się w dyspozycji wojska.
O godz. 18.30 rozpocznie się parada historyczna, która przejdzie mostem Świętokrzyskim na błonia Stadionu Narodowego. "Symboliczna podróż przez 1000 lat polskiej historii. Pochód poprowadzi 1. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojska Polskiego. Przed paradą Wisłą przepłynie statek z Syrenką Warszawską – artystycznym symbolem łączącym epoki. Wzdłuż lewego brzegu rozświetlą się kolejno wizerunki 44 władców Polski" – zapowiadają organizatorzy.
Kulminacyjnym punktem programu będzie koncert finałowy na błoniach stadionu PGE Narodowy. O godz. 20 wystąpią przedstawiciele polskiej sceny muzycznej reprezentujący różne gatunki i pokolenia, m.in. Kayah, Doda, zespół Organek, Oskar Cyms, Król, Bovska, Smolasty, Vix.N, Margaret, Lanberry, bryska, Mery Spolsky, Stanisław Soyka i wielu innych.
Na błoniach Narodowego zaprezentowana zostanie również artystyczna inscenizacja "Żywych Drzwi Gnieźnieńskich" z udziałem 80 aktorów i zespołu Art Color Ballet. Zaplanowano także prezentację historii Polski z wykorzystaniem innowacyjnej formy projekcji obrazu na ekranach wodnych, która tworzy zawieszony w przestrzeni hologram.
Niedzielne obchody zakończy największy w historii Polski pokaz 1000 dronów, który rozświetli niebo nad Wisłą. "Pełen symboliki, emocji i światła, który stanie się niezapomnianą puentą tego wyjątkowego dnia" – zapowiedziała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Zamknięte ulice
Od piątku wyłączony został z ruchu odcinek ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie od mostu Świętokrzyskiego do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Natomiast w sobotę i niedzielę, 26 i 27 kwietnia, Wybrzeże Kościuszkowskie zostanie zamknięte od mostu Świętokrzyskiego do ulicy Jaracza, na której, przez dwa dni, będzie obowiązywał ruch dwukierunkowy oraz zakaz parkowania. Pozostawione pojazdy, zarówno na Wybrzeżu Kościuszkowskim, jak i na Jaracza, będą mogły zostać odholowane na koszt właściciela.
Największe zmiany będą wprowadzone w dniu imprezy, czyli w niedzielę, 27 kwietnia. O godzinie 16.00 zostanie zamknięty most Świętokrzyski. Jadący ulicą Tamka będą musieli skręcić w Dobrą. Z kolei z ulic Elektrycznej i Smulikowskiego pojazdy wyjadą "pod prąd" ulicą Tamka w kierunku Dobrej.
Kolejne ulice będą zamykane o godzinie 18.00. Kierowcy jadący Wybrzeżem Szczecińskim od strony Zoo dojadą wyłącznie do ulicy Okrzei. Od strony Wawra ulica zostanie zamknięta przed mostem Poniatowskiego. Zamknięte zostaną także ulice: Siwca, Sokola i Zamoście. Z Targowej nie będzie skrętu w Sokolą, a jadący ulicą Zamoyskiego, na skrzyżowaniu z Sokolą, będą mogli wyłącznie przejechać prosto lub skręcić w kierunku Targowej.
Ruch na most Świętokrzyski oraz ulice: Wybrzeże Szczecińskie, Siwca, Sokolą i Zamoście wróci około godziny 21.00.
Zmiany dla komunikacji miejskiej
Od godziny 16.00 inaczej będą kursowały autobusy linii: 118 (dojadą do krańca Mariensztat Dobrą) 127 (z Dobrej skręci w Lipową i wróci na swoją trasę) i 162 (pojedzie Mostem Śląsko-Dąbrowskim). Z kolei o godzinie 18:00 na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii 102, 125, 135, 146, 147 i 202.
Po zakończeniu widowiska z ronda Waszyngtona zostaną uruchomione dodatkowe kursy autobusów linii: 117 (w kierunku Dworca Centralnego), 138 (w kierunku Bokserska) i 509 (w kierunku Gocławia oraz Winnicy). Częściej będzie kursowało także metro linii M2. O godzinie 21:00 zostaną uruchomione dodatkowe kursy tramwajów linii: 7 (aleja Zieleniecka – plac Narutowicza) i 26 (aleja Zieleniecka – Metro Młociny).
Czytaj też: Utrudnienia w ruchu na Mokotowie. Zamknięto aleję Niepodległości [MAPA]
Źródło:
Autor:
RDC /PL
Kategorie: