Wiadomości
Udostępnij:
Papież Franciszek został pochowany w bazylice Matki Bożej Większej
-
26.04.2025 13:55
-
Aktualizacja: 14:03 26.04.2025
Papież Franciszek został pochowany w bazylice Matki Bożej Większej. Wcześniej na placu świętego Piotra odbyła się msza święta pogrzebowa, skąd kondukt z ciałem papieża przejechał ulicami Rzymu. W ceremonii uczestniczyło dwóch polskich kardynałów - archiprezbiter bazyliki Stanisław Ryłko i papieski jałmużnik Konrad Krajewski.
Po mszy pogrzebowej na placu Świętego Piotra, w której uczestniczyło ćwierć miliona osób, z Watykanu wyruszył do bazyliki kondukt żałobny z trumną z ciałem papieża ustawioną na papamobile. Takiego papieskiego konduktu w Rzymie jeszcze nie było - podkreślano w telewizji podczas transmisji.
Na całej sześciokilometrowej trasie przejazdu ostatnią drogę papieża obserwowały dziesiątki tysięcy ludzi. Rzymianie, turyści i pielgrzymi z całego świata bili brawo, rzucali kwiaty w kierunku papamobile. Tłumy wiernych zgromadziły się też na dużym placu wokół bazyliki Santa Maria Maggiore.
Przybył tam również prezydent Francji Emmanuel Macron.
The final valediction at the conclusion of the Solemn Requiem Mass for Pope Francis pic.twitter.com/aouq1G1ZXz
— Vatican News (@VaticanNews) April 26, 2025
Zgodnie z życzeniem papieża na jego grobie z marmuru z włoskiej Ligurii, regionu pochodzenia rodziny jego matki, widnieje tylko napis Franciscus, a nad nim umieszczona jest reprodukcja krzyża, który nosił na piersi.
Ceremonii złożenia trumny przewodniczył zarządzający Kościołem w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej kamerling kardynał Kevin Farrell. Obecni byli między innymi dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, kardynałowie Roger Michael Mahony, Dominique Mamberti, Stanisław Ryłko i archiprezbiter koadiutor kardynał Rolandas Makrickas.
Ponadto w obrzędzie uczestniczyli dotychczasowy sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, wikariusz generalny diecezji rzymskiej kardynał Baldassare Reina, papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, arcybiskup Edgar Pena Parra z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, regent Prefektury Domu Papieskiego ksiądz Leonardo Sapienza, kanonicy bazyliki i sekretarze Franciszka.
W opublikowanym w poniedziałek testamencie papież napisał: "Proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły w oczekiwaniu na dzień zmartwychwstania w Papieskiej Bazylice Matki Bożej Większej".
"Proszę, aby mój grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej między Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) i Kaplicą Sforza tejże papieskiej bazyliki" - wyjaśnił.
Przekazał też dyspozycję: "Grób ma być w ziemi, prosty, bez szczególnego zdobienia i z jedynym napisem: Franciscus".
"Wydatki na przygotowanie mojego pochówku zostaną pokryte sumą od dobroczyńcy" - napisał papież. Pozostał on anonimowy.
Grób można będzie odwiedzać od niedzieli rano - zapowiedział Watykan.
To była szczególnie bliska Franciszkowi bazylika. Odwiedził ją w czasie swego pontyfikatu 126 razy, we wszystkich ważnych momentach, przed każdą zagraniczną podróżą i po jej zakończeniu. Modlił się przed obrazem Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego).
W sobotę, gdy wniesiono trumnę, kwiaty przed obrazem złożyło czworo dzieci.
W bazylice pochowano w minionych wiekach siedmiu papieży.
Czytaj też: Kard. Giovanni Battista Re: mimo słabości papież wybrał drogę poświęcenia do ostatniego dnia
Źródło:
Autor:
RDC /PL