Wiadomości
Udostępnij:
Ile miejsc schronienia dla mieszkańców Śródmieścia? Burmistrz podaje liczby
-
05.04.2025 09:24
-
Aktualizacja: 12:28 05.04.2025
Prawie 55 procent zameldowanych mieszkańców Śródmieścia ma zapewnione miejsce schronienia — mówił w Polskim Radiu RDC burmistrz dzielnicy Aleksander Ferens. Do końca marca zarządcy i właściciele budynków musieli zgłosić do urzędów gmin i dzielnic posiadane miejsca schronienia lub schrony. Te będą teraz sprawdzane przez urzędników.
Zarządcy i właściciele budynków musieli zgłosić do urzędów gmin i dzielnic posiadane miejsca schronienia lub schrony. Termin minął z końcem marca. Teraz będą one sprawdzane przez urzędników.
Do tematu odnieśli się na antenie Polskiego Radia RDC samorządowcy. Burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens powiedział w „Magazynie samorządowym”, że prawie 55 procent zameldowanych mieszkańców Śródmieścia ma zapewnione miejsce schronienia.
— Badania trwają, ja dostaję informacje dotyczącej liczby schronów w poszczególnych administracjach, budynkach. Stan jest oczywiście różny w zależności od dysponenta tego schronu czy też pomieszczenia ochronnego. Śródmieście ma proporcjonalnie największą liczbę miejsc dla mieszkańców w całej Warszawie — powiedział Ferens.
Burmistrz Cegłowa Marcin Uchman przyznał, że do niego nie dotarły żadne zgłoszenia o schronach, ale też go to nie dziwi ze względu na to, że Cegłów jest niewielkim miasteczkiem.
Gmina widzi rozwiązanie w planowanej inwestycji mającej być także miejscem schronienia.
— Zlokalizowana w centrum, więc najłatwiej byłoby mieszkańcom Cegłowa czy okolicznych miejscowości tam właśnie schronić się w przypadku zagrożenia. Sąsiadujemy około 15 kilometrów z bazą lotniczą Janów. Teoretycznie przy zagrożeniu te nasze tereny też nie są bezpieczne — stwierdził Uchman.
Prezydent Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski poinformował, że miejsca schronienia są, ale wymagają dużej modernizacji.
— Przyzwyczailiśmy się do tego, że od kilkudziesięciu lat żyjemy w czasie pokoju i że wojny nie będzie. Więc myślę, że nikt zbytnio nie przykłada uwagi do tego, aby budować nowe schrony czy modernizować te istniejące. Sytuacja się zmienia i w związku z tym to nasze myślenie też się będzie zmieniać — dodał Chrzanowski.
Według dotychczasowych danych MSWiA w całej Polsce w schronach jest miejsca dla ok. 300 tys. osób. W przypadku miejsc schronienia jest ich ok. 1 mln 300 tys.
Czytaj też: Tak wyglądają schrony na Ochocie. Urzędnicy są w szoku
Źródło:
Autor:
Adam Abramiuk/DJ
Kategorie: