Wiadomości
Udostępnij:
Sto drzew na placu Centralnym i więcej zieleni przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej
-
30.10.2024 06:21
-
Aktualizacja: 10:42 30.10.2024
Będzie więcej zieleni przy nowo otwartym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W listopadzie rozpocznie się sadzenie drzew na przebudowywanym placu Centralnym, czyli terenem między MSN a Pałacem Kultury i Nauki. Pojawi się tam sto nowych roślin.
Plac Centralny, który powstaje tuż przy Pałacu Kultury i Nauki, zazieleni się. Pojawi się tu 100 nowych drzew. Pierwsze z nich posadzone zostaną już w listopadzie.
Obecnie przygotowywane są specjalne stelaże, żeby nowe rośliny mogły się zaadaptować do miejskiego środowiska.
– Jest to tak zwany system wytrzymałych cel antykompresyjnych, czyli konstrukcji w kształcie klatek, które zapobiegają nadmiernemu ściskaniu gleby. Tworzą one tak zwany ruszt, na którym oprze się posadzka wokół drzew. Dzięki temu płyty nie wywierają nacisku na rozwijający się system korzeniowy – Maciej Dziubiński z Zarządu Dróg Miejskich.
Pod samym placem będzie cały system nawadniający.
– System perforowanych rur będzie okalał bryłę korzeniową, a na każdej z rur wlewowych zainstalowane zostaną adaptery do systemu automatycznego nawadniania terenu – dodaje Dziubiński.
To jednak jeszcze nie wszystko – pod powierzchnią placu zamontowane zostały cztery – wykonane z prefabrykatu – zbiorniki retencyjne, których zadaniem jest gromadzenie wody opadowej.
Zbiorniki na placu będą nie tylko chronić centrum Warszawy przed podtopieniami, ale także pełnić funkcję rezerwuarów wody dla roślinności pokrywającej plac. Do posadzonej zieleni doprowadzony zostanie system automatycznego nawadniania. Ten system w pierwszej kolejności będzie wykorzystywał wodę z drugiego obiegu, pochodzącą właśnie ze zbiorników retencyjnych.
Jakie drzewa na placu Centralnym?
Drzewka, które pojawią się na placu Centralnym, kupione zostały w szkółce w Brandenburgii. Wśród wybranych gatunków znalazł się buk, który ma już 30 lat. To potężne drzewo o rozłożystej koronie – w upalne dni zapewni cień.
– Zdecydowaliśmy się również na kilkunastoletni modrzew europejski. To wyjątkowe drzewo, jedno z niewielu iglastych, które zrzuca igły na zimę. Modrzewie, które przyjadą na plac, będą już miały od 9 do 11 metrów wysokości – mówi Łukasz Puchalski z ZDM.
Każde drzewo, które trafi na plac, zostało starannie wybrane pod kątem swoich właściwości i zdolności do przystosowania się do miejskich warunków.
Dzięki zastosowanym rozwiązaniom inżynieryjnym, takim jak cele antykompresyjne i systemy nawadniające, drzewa będą miały odpowiednie warunki do rozwoju.
Podobny system zapobiegający naciskowi na rozwój korzeni zastosowany został na placu Pięciu Rogów. Posadzone tam klony polne rozrosły się w ciągu zaledwie dwóch lat.
Łączny koszt przebudowy placu Centralnego to ok. 60 mln zł. Otwarcie planowane jest na wiosnę 2025 roku.
Czytaj też: Paweł Wawrzecki w RDC: humor i komedia od zawsze były mi bliskie
Źródło:
Autor:
Adam Abramiuk/PA
Kategorie: