Wiadomości
Udostępnij:
Kto zarządza sprawami Kościoła po śmierci papieża?
-
22.04.2025 07:52
-
Aktualizacja: 10:23 22.04.2025
Po śmierci papieża Franciszka najważniejszą osobą w Watykanie został 77-letni, urodzony w Irlandii, a następnie naturalizowany w USA kardynał Kevin Farrell, który jest Kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego. Zarządza on administracją Kościoła i troszczy się o dobra i prawa doczesne Stolicy Apostolskiej w okresie wakansu.
po śmierci papieża sprawami Kościoła zarządza jako kamerling 77-letni kard. Kevin Farrell. Urodzony w Dublinie w 1947 roku należy do Zgromadzenia Legionistów Chrystusa. Ukończył uniwersytet w Salamance w Hiszpanii i Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, a następnie Uniwersytet Notre Dame w USA.
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w archidiecezji waszyngtońskiej. W latach 2002-2007 był jej biskupem pomocniczym, a następnie biskupem Dallas.
W 2016 roku papież Franciszek mianował go prefektem watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. W tym samym roku został kardynałem.
Co po śmierci papieża robi kamerling?
Z chwilą śmierci papieża kamerling jako jeden z nielicznych nie traci swoich uprawnień i korzysta z nich w okresie tzw. sediswakancji aż do wyboru nowego biskupa Rzymu.
Konstytucja Apostolska "Universi Dominici Gregis" Jana Pawła II z 1996 roku głosi: "Bezpośrednio po otrzymaniu wiadomości o śmierci Papieża Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego winien stwierdzić oficjalnie fakt śmierci Papieża w obecności Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych, Prałatów oraz Sekretarza i Kanclerza Kamery Apostolskiej i sporządzić dokument lub autentyczny akt zgonu".
"Kardynał Kamerling powinien ponadto położyć pieczęcie na pracownię i pokój Papieża" - zaznaczono. "O zgonie Papieża ma on również powiadomić Kardynała Wikariusza Rzymu, który specjalnym komunikatem przekaże tę wiadomość Ludowi rzymskiemu, a także Kardynała Archiprezbitera Bazyliki Watykańskiej" - podkreślono.
Kardynał kamerling ma objąć w posiadanie Watykański Pałac Apostolski i, osobiście lub za pośrednictwem swojego delegata, Pałac na Lateranie i w Castel Gandolfo, oraz pełnić nad nimi nadzór i zarząd.
Kolejnym zadaniem kamerlinga jest zniszczenie należącego do papieża pierścienia Rybaka oraz metalowej matrycy służącej do opatrywania listów apostolskich ołowianymi pieczęciami.
Czym zarządza kamerling?
Wspomagany przez trzech kardynałów asystentów, wybieranych na okres trzech dni w drodze losowania (z grona kardynałów poniżej 80. roku życia przybyłych do Rzymu), kamerling zarządza wszystkimi bieżącymi sprawami z uwzględnieniem postanowień podejmowanych w drodze głosowania przez Kolegium Kardynałów, a także watykańskimi finansami i mieniem.
Zasięgając opinii kardynałów diakonów, kardynałów prezbiterów oraz kardynałów biskupów, Kolegium Kardynałów ustala wszystkie sprawy związane z pogrzebem papieża, korzystając ze wskazówek, które pozostawił zmarły.
Kamerling nadzoruje przygotowania do konklawe, a podczas niego pod jego nadzorem pozostają Dom Świętej Marty, gdzie będą mieszkać kardynałowie elektorzy podczas konklawe, oraz miejsce konklawe, czyli Kaplica Sykstyńska wraz z przylegającymi pomieszczeniami.
Czytaj też: Kiedy odbędzie się pogrzeb papieża Franciszka? Dziś ma zapaść decyzja
Źródło:
Autor:
RDC /PL
Kategorie: