Wiadomości
Udostępnij:
Wyburzenie dawnego Hotelu Rzymskiego. Prokuratura umorzyła śledztwo
-
30.12.2024 16:31
-
Aktualizacja: 14:50 31.12.2024
Przez lata był jednym z najwytworniejszych hoteli w mieście, teraz nie ma po nim śladu. Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie wyburzenia dawnego Hotelu Rzymskiego w centrum Radomia. – Właściciele, którzy zlecali czynności rozbiórkowe, nie mieli świadomości co do tego, że wszczęto postępowanie o wpisaniu na listę zabytków – mówi szef Prokuratury Rejonowej Radom Wschód Cezary Ołtarzewski.
Śledztwo w sprawie wyburzenia dawnego Hotelu Rzymskiego w centrum Radomia zostało umorzone.
Z ustaleń śledczych wynika, że nie doszło w tej sprawie do przestępstwa.
– Chodzi o to, że właściciele, którzy zlecali czynności rozbiórkowe, nie mieli świadomości co do tego, że wszczęto postępowanie o wpisaniu na listę zabytków – mówi szef Prokuratury Rejonowej Radom Wschód Cezary Ołtarzewski.
Co ciekawe, zawiadomienie o przestępstwie złożył przedstawiciel radomskiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Od momentu rozpoczęcia wyburzania hotelu pracownicy radomskiej delegatury dwukrotnie razem z policjantami odwiedzali teren rozbiórki.
Informowali przebywającego tam wykonawcę o wstrzymaniu i zakazie prowadzenia prac w związku z trwającą procedurą wpisu do rejestru zabytków. Nie mieli jednak kontaktu z właścicielami.
– Mieli kontakt tylko z pracownikami. Wykonawcy kontaktowali się z kolei z właścicielem, który twierdził, że w dalszym ciągu ma aktualne pozwolenie prezydenta na rozbiórkę. Rozumieli to w ten sposób, że jeśli nie zaprzestali tych prac, tylko co jakieś dwa lata prowadzili pewne czynności rozbiórkowe, to w dalszym ciągu to pozwolenie jest ważne – zaznacza prokurator.
Poprosiliśmy o komentarz w sprawie MWKZ. Rzeczniczka konserwatora Anna Śmigielska przekazała, że czekają na uzasadnienie tej decyzji z prokuratury.
Nieruchomość przy ul. Żeromskiego 15 należy do osoby fizycznej, inwestora prywatnego. Inwestor składał wniosek do Rady Miasta o „ustalenie inwestycji mieszkaniowej” przy Żeromskiego 15. Nie został on rozpatrzony. Jak się dowiedzieliśmy, inwestor wycofał swój wniosek.
Hotel Rzymski został zabudowany ok. 1857 roku, przebudowany w 1875. W latach 1881–1886 w budynku hotelu działało atelier fotograficzne Józefa Grodzickiego.
W latach 1906–1945 w budynku hotelu siedzibę miały kolejno kina „Odeon” (do 1933) i „Miraż”. W trakcie II wojny światowej w budynku hotelu mieścił się Niemiecki Dom Żołnierza. W XIX i XX w. był jednym z najwytworniejszych hoteli w mieście.
Czytaj też: Sześć nowych dzieł współczesnych twórców w radomskiej Elektrowni
Źródło:
Autor:
Iwona Rodziewicz-Ornoch/PA