Wiadomości
Udostępnij:
Koniec fotografowania obiektów strategicznych? Od czwartku konieczne zezwolenie
-
13.04.2025 17:52
-
Aktualizacja: 18:22 13.04.2025
W całym kraju w czwartek 17 kwietnia zacznie obowiązywać zakaz fotografowania wybranych obiektów obronnych i krytycznych. Za jego złamanie grożą kary. Zakaz obejmuje wszelkie sposoby utrwalania, fotografowania i filmowania.
W nadchodzącym tygodniu zmienią się zasady fotografowania obiektów obronnych i krytycznych.
Ma to związek z wejściem w życie rozporządzenia ministra obrony narodowej z 27 marca 2025 r. w sprawie trybu oraz terminów wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów, osób lub ruchomości, o których mowa w art. 616a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, wzoru znaku zakazu fotografowania oraz sposobu jego uwidocznienia, utrwalenia i rozmieszczenia.
Zakaz obejmuje wszelkie sposoby utrwalania, fotografowania i filmowania. Osoby zainteresowane, będą mogły ubiegać się o wydanie specjalnych zezwoleń na fotografowanie.
Za naruszenie zakazu grozi kara aresztu lub grzywny. Jak czytamy w Art. 683a. (naruszenie zakazu fotografowania obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa):
- Kto bez zezwolenia fotografuje, filmuje lub utrwala w inny sposób obraz obiektu, o którym mowa w art. 616a, oznaczonego znakiem zakazu fotografowania, albo wizerunek osoby lub ruchomości znajdującej się w takim obiekcie, podlega karze aresztu albo grzywny.
- W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec przepadek przedmiotów pochodzących z tego wykroczenia oraz służących do popełnienia wykroczenia, choćby nie stanowiły własności sprawcy.
Obiekty obronne i krytyczne zostanę specjalnie oznaczone. Tablice będą umieszczone na ogrodzeniach obiektów, gdy zakaz dotyczy całego terenu lub bezpośrednio na obiekcie.
Zakaz fotografowania. Jak wygląda znak?
Znak zakazu fotografowania stanowi biała tablica w kształcie kwadratu o boku 60 cm, z czerwoną obwódką o szerokości 3,35 cm, z umieszczonym na górze napisem „ZAKAZ” złożonym z liter w czarnym kolorze o wysokości 7,45 cm oraz z umieszczonym pod nim napisem „FOTOGRAFOWANIA” złożonym z liter w czarnym kolorze o wysokości 3,35 cm, z umieszczonymi poniżej na środku trzema czarno-białymi rysunkami na białym tle obrazującymi aparat fotograficzny, kamerę oraz telefon komórkowy, znajdującymi się w trzech okręgach o średnicy 16 cm, z czerwoną obwódką o szerokości 1,5 cm, przekreślonymi po skosie od lewej górnej części okręgu do prawej dolnej części okręgu czerwoną linią o szerokości 1,5 cm.
Pod rysunkami umieszcza się napisy w czterech językach obcych złożone z liter w czarnym kolorze o wysokości 2,24 cm, będące tłumaczeniem napisu „ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA” na język angielski, niemiecki, rosyjski i arabski.
Czytaj też: Incydent na granicy z Białorusią. Szef MON: to powinno otworzyć oczy
Źródło:
Autor:
RDC /DJ
Kategorie: