Wiadomości
Udostępnij:
Z. Frankiewicz w Polskim Radiu RDC o szczegółach zmian w finansowaniu szkół
-
18.07.2024 19:20
-
Aktualizacja: 07:07 19.07.2024
Nowa subwencja na edukację nie będzie naliczana „na ucznia”, a „na oddział” — powiedział w Polskim Radiu RDC Zygmunt Frankiewicz. Senator i przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej mówił na naszej antenie o zmianach w finansowaniu samorządów. Dotyczą one także środków na szkolnictwo. Według zapowiedzi nowy system finansowania samorządów ma ruszyć 1 stycznia.
O zmianach w finansowaniu samorządów, które dotyczą także środków na szkolnictwo, mówił na antenie Polskiego Radia RDC przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz członek Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Zygmunt Frankiewicz podkreślił w audycji „Magazyn Ekonomiczny”, że nowa subwencja na edukację nie będzie naliczana „na ucznia”, a „na oddział”.
Obecnie subwencja oświatowa jest obliczana odgórnie za pomocą algorytmu dla każdej gminy. Frankiewicz tłumaczył na naszej antenie, że zastąpi ją inna, subwencja ogólna.
— Zadania samorządu własne powinny być finansowane z własnych dochodów. W tej chwili nie będzie wprost subwencji oświatowej. Będzie jedna subwencja, która będzie bardziej wyrównaniem poziomu dochodów. Składa się z różnych części, w tym jest też część oświatowa. W tej części oświatowej już nie będzie naliczania na ucznia, tylko na oddział — tłumaczył.
Jak dodał Frankiewicz, wartość będzie zależała od zamożności gminy.
— Są ogromne różnice w kosztach utrzymania oświaty. To było w różnych wskaźnikach uwzględniane. W tym uczniu przeliczeniowym była też wielkość gminy. W gminach wiejskich wskaźniki były wyższe. Naliczenie na ucznia prowadziło do tego, że była potężna niegospodarność — mówił.
Według projektu samorządy będą finansowane głównie dochodami podatkowymi, zaś subwencje z budżetu państwa będą mieć charakter jedynie uzupełniający.
Nowy system finansowania samorządów według zapowiedzi ma ruszyć 1 stycznia.
Czytaj też: M. Sawicki o ataku na granicy: żołnierze nie mogli użyć siły wobec „rozwydrzonych gówniarzy”
Źródło:
Autor:
Adam Abramiuk/DJ