Honorowy punkt na pożegnanie z Euro 2024. Polska remisuje z Francją 1:1

• 25.06.2024 19:55

• Aktualizacja: 07:49 26.06.2024

Reprezentacja Polski zremisowała z Francją 1:1 w swoim ostatnim meczu piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech. Bramki zdobyli, po rzutach karnych, dla Francji Kylian Mbappé, a dla Biało-Czerwonych Robert Lewandowski.

Pozytywnym akcentem piłkarska reprezentacja Polski zakończyła udział w Euro 2024. We wtorek w Dortmundzie Biało-Czerwoni, którzy nie mieli już szans na awans do 1/8 finału, zremisowali z wicemistrzami świata Francuzami 1:1.

Pierwszą groźną okazję Francuzi stworzyli w 19. minucie, kiedy strzelał Ousmane Dembele. Bramkarz Łukasz Skorupski popisał się jednak świetną interwencją. Polacy najbliżej gola byli w 34. minucie, gdy główka Roberta Lewandowskiego była minimalnie niecelna.

Trójkolorowi solidnie podkręcili tempo w ostatnich 10 minutach pierwszej połowy. Raz po raz stwarzali zagrożenie, jednak Skorupski bronił bez zarzutu, m.in. strzały Kyliana Mbappe, który wrócił do składu w specjalnej masce chroniącej złamany nos.

Również początek drugiej części spotkania należał do Francuzów, a efektem ich przewagi był w 56. minucie gol z rzutu karnego Mbappe. Chwilę wcześniej Jakub Kiwior sfaulował Dembele.

Polakom udało się zaskoczyć rywali 20 minut później. Lewandowski zgrał piłkę do Karola Świderskiego, a ten w polu karnym zostało sfaulowany przez Dayota Upamecano. Sędzia początkowo puścił grę, ale po analizie VAR podyktował "jedenastkę".

Do jej wykonania podszedł Lewandowski. W swoim stylu stawiał drobne kroki, niemal się zatrzymywał. Uderzył lekko i Mike Maignan obronił. Francuski bramkarz wyszedł jednak z bramki tuż przed oddaniem strzału i arbiter zarządził powtórkę. Lewandowski wykonał ją podobnie, ale tym razem uderzył nieco mocniej i przede wszystkim precyzyjniej. Piłka wpadła do siatki przy samym słupku.

Niemal identyczna sytuacja była podczas mistrzostw świata 2022 w Katarze, gdy Polska w 1/8 finału przegrała z Francją 1:3. Lewandowski również trafił po powtórzonym karnym.

Choć w ostatnich minutach znów przewagę miała Francja, to wynik nie uległ już zmianie. Do końca świetnie bronił Skorupski i został wybrany Piłkarzem Meczu.

We wcześniejszych spotkaniach Euro 2024 Polska przegrała z Holandią 1:2 i z Austrią 1:3.

W drugim wtorkowym meczu grupy D Austria pokonała Holandię 3:2 i zajęła pierwsze miejsce. Na drugim uplasowała się Francja, a na trzecim Holandia, która również zagra w fazie pucharowej.