Wiadomości
Udostępnij:
Trwa protest głodowy w ośrodku dla groźnych przestępców w Gostyninie
-
06.11.2024 21:47
-
Aktualizacja: 06:03 07.11.2024
W ośrodku w Gostyninie, gdzie trafiają najgroźniejsi przestępcy po odbyciu kary i w jego oddziale w Czersku trwa protest głodowy. Niektórzy pacjenci nie przyjmują pokarmów od placówki, ale piją słodzone napoje. Dodatkowo w tygodniu poprzedzającym protest, zakupili artykuły spożywcze, w tym słodycze. Przebywające tam osoby uważają, że łamane są ich prawa.
Część przebywających w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) w Gostyninie oraz w oddziale zamiejscowym tej placówki w Czersku rozpoczęła protest głodowy. Protestujący domagają się zmian legislacyjnych, dotyczących ich pobytu w placówce.
We wtorek protest głodowy podjęło w ośrodku specjalnym w Gostyninie 24 pacjentów, a kolejnych 17 w oddziale zamiejscowym tej placówki z siedzibą w Czersku. Jedynym postulatem pacjentów są zmiany legislacyjne, dotyczące ich pobytu w ośrodku.
Dyrektor gostynińskiego KOZZD Agnieszka Jędrzejczak wyjaśniła, że rozpoczęty protest „polega na odmowie przyjmowania posiłków oferowanych przez Ośrodek”.
„Z obserwacji personelu wynika, że część protestujących pacjentów pije mocno osłodzone napoje, niektórzy wybiórczo pobierają wybrane przez siebie posiłki. Dodatkowo w tygodniu poprzedzającym protest, pacjenci zakupili artykuły spożywcze, w tym słodycze” - zaznaczyła Jędrzejczak.
Podkreśliła jednocześnie, że we wtorek dyrekcja KOZZD zorganizowała spotkanie z przedstawicielami protestujących pacjentów. Dodała przy tym, że protestujących objęto dodatkową obserwacją - „monitorowany jest ich stan zdrowia, a także zapewniono możliwość dodatkowej rozmowy z psychologiem”.
Jak podała Jędrzejczak, w KOZZD w Gostyninie przebywa 79 pacjentów, a w oddziale zamiejscowym w Czersku jest ich 27.
KOZZD w Gostyninie niedaleko Płocka rozpoczął działalność w 2014 r. Trafiają tam sprawcy najpoważniejszych przestępstw, którzy odbyli karę więzienia, ale w opinii dyrektorów zakładów karnych powinni nadal być izolowani, gdyż z powodu preferencji seksualnych lub zaburzeń osobowości mogą popełniać kolejne przestępstwa.
Czytaj też: Jak zapewnić kadry dla lokalnych szpitali? Samorządowcy w RDC o brakach w służbie zdrowia
Źródło:
Autor:
RDC /AK