Wiadomości
Udostępnij:
Kioski Ruchu znikają z mapy Warszawy. „Wielka szkoda, ale to znak czasów”
-
02.12.2024 09:21
-
Aktualizacja: 16:41 02.12.2024
Można było w nich kupić ulubione gazety, bilety, gumy-kulki, a nawet proszek do prania czy krem do golenia. To już ostatni miesiąc z kultowymi kioskami Ruchu w Warszawie. Ze względu na nierentowność właściciel zdecydował o ich likwidacji. – Podejrzewam, że przynajmniej tu na Mokotowie ja już jestem takim rodzynkiem – mówi pan Dariusz, który prowadzi kiosk „na własną rękę”.
Właściciel zdecydował o likwidacji kiosków Ruchu w Warszawie. Powodem jest ich nierentowność.
Dla starszych warszawiaków jest to duża strata, młodzi zaś zaznaczają, że kultowe kioski to już relikt przeszłości.
Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności we własnym zakresie. Taką osobą jest pan Dariusz, który prowadzi na Mokotowie kiosk „na własną rękę”.
– 40 osób w całym kraju prowadzi takie po-Ruchowskie kioski. Ale ile jest prywatnych? Trochę jest, ale w Warszawie podejrzewam, że przynajmniej na Mokotowie ja jestem już takim rodzynkiem – mówi.
Na początku listopada w Warszawie otwartych było jeszcze 30 „zielonych” kiosków.
Polskie przedsiębiorstwo handlu detalicznego Ruch zostało założone w roku 1918. Opierało się na nowoczesnym wówczas formacie „trafik” – kiosków dworcowych, oferujących prasę, tytoń i inne drobne artykuły.
Stawiało sobie za cel misję rozpowszechniania czytelnictwa w odradzającym się po wojnie społeczeństwie. Na tamte czasy było to nowatorskie i pionierskie przedsięwzięcie, które dało początek jednemu z największych przedsiębiorstw w Polsce.
Pierwszy kiosk został otwarty w styczniu 1919 na peronie Dworca Głównego (Wiedeńskiego) w Warszawie.
Czytaj też: Będzie ciszej przy Południowej Obwodnicy Warszawy. Mieszkańcy Wawra zabiegali o to od lat
Źródło:
Autor:
Adrian Pieczka/PA