Wiadomości
Udostępnij:
Poseł Marcin Romanowski ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania
-
19.12.2024 14:37
-
Aktualizacja: 16:56 19.12.2024
Jest Europejski Nakaz Aresztowania posła PiS, byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Został wydany przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Prokuratura Krajowa zarzuca Romanowskiemu, który jako polityk Solidarnej Polski (a następnie Suwerennej Polski) był w latach 2019-2023 wiceszefem MS nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości - popełnienie 11 przestępstw m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu.
Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował w czwartek o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania Marcina Romanowskiego. Nakaz będzie teraz tłumaczony w prokuraturze i wprowadzony do systemu informacyjnego Schengen, co da podstawy do poszukiwania Romanowskiego na obszarze wszystkich państw UE.
„Informujemy, że 19 grudnia 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec Marcina Romanowskiego Europejski Nakaz Aresztowania” – napisano na stronie internetowej warszawskiego sądu.
Tym samym sąd zgodził się z wnioskiem prokuratury, która wnioskowała o wydanie ENA.
— Cieszy nas bardzo, jako prokuraturę, że Europejski Nakaz Aresztowania został tak sprawnie przez sąd wydany. To znaczy, że sąd z powagą podchodzi do poszukiwań pana Romanowskiego — powiedziała podczas późniejszej konferencji prasowej rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak.
— Obecnie ten Europejski Nakaz Aresztowania zostanie przetłumaczony na wymagane języki, zazwyczaj na język angielski, i zostanie wprowadzony do systemu informacyjnego Schengen, co da podstawy do poszukiwania Marcina Romanowskiego na obszarze wszystkich państw członkowskich UE — dodała.
Jak doprecyzowała, nakaz będzie tłumaczyła prokuratura, która czeka teraz, by nakaz do niej dotarł. — Czekamy aż ten dokument wpłynie do prokuratury i oczywiście będzie tłumaczony natychmiast — zapewniła.
Prok. Adamiak była pytana przez dziennikarzy, czy prokuratura ma podejrzenia, co do miejsc, gdzie Romanowski może przebywać. Rzeczniczka zaznaczyła, że nie może tego powiedzieć. — Mamy pewne informacje o prawdopodobnym miejscu pobytu pana Romanowskiego, natomiast z oczywistych powodów taką informacją nie dzielimy się z opinią publiczną — powiedziała.
Pytana, czy wobec wydania ENA wciąż potrzebne jest również wydanie czerwonej noty Interpolu, Adamiak potwierdziła i zaznaczyła, że ENA obowiązuje tylko na terytorium UE, a do sieci Interpolu należy ponad 190 państw z całego świata.
Odnosząc się do wypowiedzi obrońcy Romanowskiego mec. Bartosza Lewandowskiego, który ocenił w środę, że czerwonej noty Interpolu nie można wydać w przypadku przestępstw urzędniczych, Adamiak zwróciła uwagę, że czerwoną notę Interpolu można wydać m.in. w związku z zarzutami o udział w zorganizowanej grupie przestępczej - a taki zarzut został postawiony Romanowskiemu. Wobec tego jak mówiła, nawet w przypadku, gdyby noty nie można było wydać za przestępstwa urzędnicze, można by ją wydać z tego tytułu.
Prok. Adamiak została zapytana też, czy udzielenie komuś azylu politycznego może zatrzymać procedurę ekstradycji z jednego kraju UE do drugiego. — Mam różne doświadczenia (...) To zależy od państwa, z którego wydania danej się żąda. Bywa tak, że państwa zawieszają postępowania do zakończenia tego postępowania administracyjnego w przedmiocie azylu, ale praktyka jest różna — powiedziała. Dodała, że udzielenie azylu może być przesłanką do odmowy ekstradycji podejrzanego.
Poszukiwania Romanowskiego
Wcześniej, 12 grudnia, prokurator zadecydował o wszczęciu poszukiwań Romanowskiego listem gończym.
— Czynności poszukiwawcze na podstawie krajowego listu gończego również nie doprowadziły do ustalenia miejsca pobytu podejrzanego w Polsce. Z ustaleń Komendy Stołecznej Policji w Warszawie wynika, iż podejrzany może przebywać poza granicami kraju, prawdopodobnie na terenie jednego z państw Unii Europejskiej — podał rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Wskazał, że w razie podejrzenia, że osoba ścigana może przebywać na terytorium państwa członkowskiego UE właściwy miejscowo sąd okręgowy, na wniosek prokuratora, może wydać Europejski Nakaz Aresztowania.
Poinformował też, że Komenda Główna Policji przekazała wniosek o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych Romanowskiego (tzw. poszukiwania czerwoną notą Interpolu) do Sekretariatu Generalnego Interpolu w Lyonie. Po zatwierdzeniu nota zostanie opublikowana w bazie Interpolu i będzie dostępna dla wszystkich krajów członkowskich.
Czerwona nota stanowi informację, iż dana osoba jest poszukiwana przez władze jednego z krajów członkowskich Interpolu i zawiera prośbę o jej lokalizację oraz zatrzymanie.
W środę mec. Lewandowski zapowiedział, że w związku z wnioskiem polskich organów ścigania o wydanie czerwonej noty Interpolu wystąpi do Sekretariatu Generalnego Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej z pismem wskazującym na formalną niemożliwość uwzględnienia takiego wniosku.
Podkreślił, że z uwagi na to, że tzw. czerwona nota Interpolu obejmuje ściganie najpoważniejszych przestępców podejrzanych czy skazanych za terroryzm, morderstwa, handel ludźmi, czy przestępczość narkotykową regulamin wyklucza wydanie takiej noty w przypadku czynów zabronionych o charakterze urzędniczym, jak również takich, które polegają na spowodowaniu szkody w „majątku publicznym”.
Prokuratura Krajowa zarzuca Romanowskiemu, który jako polityk Solidarnej Polski (a następnie Suwerennej Polski) był w latach 2019-2023 wiceszefem MS nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości - popełnienie 11 przestępstw m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu. Przestępstwa te miały polegać m.in. "na wskazywaniu podległym pracownikom podmiotów, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości".
Polityk miał też zlecać poprawę błędnych ofert przed ich zgłoszeniem oraz dopuszczał do udzielenia dotacji podmiotom, które nie spełniały wymogów formalnych i materialnych. Zarzuty wobec Romanowskiego dotyczą również "przywłaszczenia powierzonego podejrzanemu mienia w postaci pieniędzy w łącznej kwocie ponad 107 milionów złotych oraz usiłowania przywłaszczenia pieniędzy w kwocie ponad 58 milionów złotych".
Czytaj też: Kolejne trzy miesiące w areszcie? Jest wniosek ws. „Ducha” z Żuromina
Źródło:
Autor:
RDC /PL