Wiadomości
Udostępnij:
„Spełniły się najczarniejsze prognozy”. Ubóstwo w Polsce tematem Debaty RDC
-
30.10.2024 19:19
-
Aktualizacja: 19:20 30.10.2024
Z raportu EAPN Polska wynika, że 60 procent badanych musiało pożyczać pieniądze, by zakupić jedzenie. W audycji „Debata RDC” eksperci rozmawiali na temat ubóstwa w kraju. — Naprawdę jest problem — zaznaczył dyrektor Biura Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski.
W „Debacie RDC” goście Roberta Łuchniaka rozmawiali na temat skrajnej biedy, ubóstwa i form wykluczenia w Polsce. Jak wynika z raportu EAPN Polska, aż 60 procent badanych musiało pożyczać pieniądze, by zakupić jedzenie. W 2023 r. prawie 15 procent Polaków żyło w skrajnej biedzie, a niemal połowa borykała się z różnymi formami wykluczenia.
Dyrektor Biura Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski mówił na antenie Polskiego Radia RDC, że z jednej strony widzimy, że Polacy wyrzucają trzy miliony ton żywności, a z drugiej strony mamy rzesze ludzi, którzy proszą o jedzenie.
— Proszę wyobrazić sobie, że 60 procent z tych badanych stwierdziło, że musiało pożyczyć pieniądze, aby zakupić żywność. 30 procent twierdziło, że rzadko im się zdarza jeść trzy posiłki dziennie, więc naprawdę jest problem — powiedział Konarzewski.
Szef Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu prof. Ryszard Szarfenberg zaznaczył, że spełniły się najczarniejsze prognozy z 2023 roku.
— 1,7 miliona w 2022 do 2,5 miliona w 2023. Ten rok oznacza, że się cofamy. Ubóstwo skrajne wzrosło u dzieci, jeżeli chodzi o osoby starsze również, w rodzinach z osobami z niepełnosprawnościami — poinformował prof. Szarfenberg.
Dr Piotr Kurowski z Państwowego Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych dodał, że wydatki gospodarstw w Polsce wynosiły w roku 2023 roku 1636 złotych.
— W stosunku do roku 2022 one wzrosły tylko nominalnie. Wzrosły o 9,4 procent. Pamiętajmy, że inflację mieliśmy na poziomie 11,4. Najwyższe wzrosty były w kosztach eksploatacji mieszkania i nośników energii — powiedział dr Kurowski.
W dzisiejszej audycji „Debata w RDC” rozmowa o badaniu „Barometru postaw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce w 2024 roku”. Zapraszamy tuż po godzinie 18.00.
Czytaj też: „Te przepisy są absurdalne”. Samorządowcy w RDC o dwukadencyjności
Źródło:
Autor:
Adrian Pieczka/DJ
Kategorie: