„Dziecko to człowiek, nie przedmiot”. Debata RDC o przemocy i karach fizycznych

  • 31.10.2024 14:01

  • Aktualizacja: 16:34 31.10.2024

Przemoc fizyczna wobec najmłodszych jest wciąż społecznie akceptowana? O to pytaliśmy w najnowszej „Debacie RDC”. Jak wynika z „Barometru postaw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce 2024”, w ostatnim roku co piąty Polak był świadkiem stosowania kar fizycznych wobec dziecka. — To człowiek, nie przedmiot — podkreślał były Rzecznik Praw Dziecka dr Michał Michalak.

W ostatnim roku co piąty Polak był świadkiem stosowania kar fizycznych wobec dziecka. Tak wynika z „Barometru postaw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce 2024”, czyli badania przeprowadzonego przez Ipsos i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.  W „Debacie RDC” pytaliśmy, czy przemoc fizyczna wciąż jest społecznie akceptowana.

Członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Renata Szredzińska mówiła, że jest coraz większa świadomość tego problemu w społeczeństwie. 

— Maleje odsetek osób dorosłych, które twierdzą, że dopuszczalne jest stosowanie kar fizycznych wobec dzieci. I na szczęście potwierdzają to też dzieci, bo też maleje odsetek dzieci, które twierdzą, że były bite przez swoich rodziców — powiedziała Szredzińska,

Były Rzecznik Praw Dziecka dr Michał Michalak podkreślał, że dziecko to nie przedmiot.

 Dziecko to człowiek tu i teraz. To nie przedmiot. I jemu należy się, tylko i aż dlatego, że jest dzieckiem, że jest człowiekiem, podmiotowe traktowanie. Podnoszenie głosu na kogoś, nakazywanie rzeczy, które są niewłaściwe, niedanie możliwości wypowiedzenia się może skutkować tym, że czuje się przedmiotem — zaznaczał dr Michalak.

Neuropsycholożka dr Anita Franczak-Young wskazywała, że często mamy styczność z syndromem „dziecka potrząsanego”

— Większość tych dzieci jest pomiędzy 10 a 12 tygodniem z zespołem dziecka potrząsanego. Rodzice tracą opanowanie, frustrują się bardzo tym, że nie mogą uspokoić własnego dziecka. Posuwają się do tego, że te 3-4 sekundy potrząsają własnym dzieckiem — tłumaczyła dr Franczak-Young 

Z danych fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika również że, 79% dzieci i nastolatków przynajmniej raz w życiu doświadczyło przemocy, a 32% dzieci doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej.

Czytaj też: „Spełniły się najczarniejsze prognozy”. Ubóstwo w Polsce tematem Debaty RDC

Źródło:

RDC

Autor:

Miłosz Kuter/DJ