Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
ZAGADKA LATERALNA: Usta milczą, dusza śpiewa…
Po namyśle, przedstawiciele Komitetu Centralnego doszli w końcu do wniosku, że ekranizacja wystawienia komunistycznej wersji słynnej operetki na scenie w kołchozie nie było takim znów genialnym posunięciem…
Już sama adaptacja scenariusza do realiów sowieckich wymagała karkołomnych zabiegów. Na szczęście przynajmniej nazwiska głównych postaci były słowiańskie… Daniłę przerobiono na młodego studenta z Moskwy, a Galwari – na mianowaną przez partię kierowniczkę sowchozu. Dalej poszło już jakby z górki…
I to uśpiło rewolucyjną czujność śpiewaków! Bo kiedy kamery Sowieckiej Kroniki Filmowej zaterkotały i przyszło do kręcenia sceny w altan… to znaczy w oborze chciałem powiedzieć… katastrofa wisiała już na włosku. Awangardowa scenografia stworzona przez moskiewskich artystów okazała się nieprzystawać do realiów, a nawet powiedziałbym więcej – do biologii! Nawet towarzysz Łysenko by sobie z takim problemem nie poradził!
Produkcję – a przy okazji także życie odtwórczyni głównej roli – uratował anonimowy oborowy w brudnych gumofilcach, ale za to z nerwami ze stali i krystalicznie czystym tenorem. Aktora grającego Rosillona (tu agenta zachodniego wywiadu w przebraniu obleśnego księgowego) trzeba było odstawić do szpitala, a utalentowany sowchoźnik przejął głóną rolę męską. Możecie sobie wyobrazić, jak to będzie wyglądało w moskiewskich gazetach!
A przecież mogło się skończyć zupełnie inaczej! Na szczęście poprzednia dyrekcja operetki w całości trafiła na Kołymę, a z nowych nikt nie miał takiej pamięci do twarzy… Pod nieobecność poturbowanego kierownika politycznego wszyscy trzymali gęby na kłódkę, więc można było z radością ogłosić happy end…
Tylko czy radziecka operetka może mieć “happy end”?!?
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1440)
-
Kalendarium i zagadki naukowe
Dzisiejsza zagadka lateralna ma zachęcić naszych drogich Słuchaczy do czytania... Sztuczną inteligencję już zachęciła! Jej tematem są bowiem znane polskie dzieła literackie. Tak zwane „lektury obowiązkowe”...
No może trochę przesadzam — nie wszystkie są lekturami... Niektórych, podejrzewam, nie zaakceptowałoby żadne MEN! No ale nie można mieć wszystkiego.
-
01.04.2025
-
51 min 24 s
-
-
O pochodzeniu pierwszych mieszkańców Mazowsza
Pierwsi mieszkańcy Mazowsza, z X wieku mieli mieszane pochodzenie: słowiańskie, bałtyjskie i azjatyckie — wynika z badań archeologów z PAN.
Goście:
- dr Katarzyna Skrzyńska, Ośrodek Archeologii Historycznej, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN
- dr Łukasz Maurycy Stanaszek, antropolog, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
-
01.04.2025
-
51 min 17 s
-
Kalendarium i zagadki naukowe
Dzisiejsza zagadka to subiektywny wybór wydarzeń z historii Polski -- tych, które Sztuczna Inteligencja uznała za na tyle niekontrowersyjne lub nieobraźliwe, że zgodziła się na ich temat przygotować jakąś ilustrację...
A ilustracje -- jak to u Sztucznej Inteligencji -- mocno lateralne...
Stąd i dla naszych dzielnych słuchaczy zagadka lateralna!
Sześć wydarzeń z historii Polski kryje się pod literami A do F.
-
25.03.2025
-
51 min 08 s
-
-
O rekonstrukcji naukowej dzieł sztuki
O rekonstrukcji naukowej dzieł sztuki - dr Łukasz Nawrocki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w 2018 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która dotyczyła rekonstrukcji warsztatu malarskiego Rafaela Santi oraz badań fizykochemicznych, autor publikacji zatytułowanej "Rafael Santi. Rekonstrukcje i badania".
-
25.03.2025
-
49 min 36 s
-
-
Zagadka lateralna
W dzisiejszej zagadce lateralnej można będzie odnaleźć zarówno szyk, jak i prozę PRL-u... Bowiem dziś sztuczna inteligencja zabiera nas w lateralną podróż po najbardziej znanych produktach demoludów (ze szczególnym uwzględnieniem rodzimej wytwórczości uspołecznionej).
W sześciu obrazkach AI spróbowało ukryć znane marki i produkty, których historia nierozłącznie wiąże się z czasami (słusznie już) minionymi. Choć prawdę powiedziawszy, jakby się tak rozejrzeć po okolicy, to w zasadzie wszystkie z nich można jeszcze gdzieś kupić...
-
18.03.2025
-
48 min 02 s
-
-
dr Dagmara Socha i dr Dominika Sieczkowska-Jacyna
Goście: dr Dagmara Socha z Centrum Badań Andyjskich UW i dr Dominika Sieczkowska-Jacyna z Politechniki Śląskiej
-
18.03.2025
-
45 min 53 s
-
-
Kalendarium i zagadki naukowe
Miniony Dzień Mężczyzny postanowiliśmy uczcić dziś zagadką lateralną z użyciem Sztucznej Inteligencji... czy sztuczna inteligencja zna się na mężczyznach? Na tych, którzy są ikonami kultury — na pewno!
Dlatego dzisiejsza zagadka lateralna przedstawia Państwu poczet typów męskich wprost z kina oraz literatury (światowej i tej naszej... polskiej). Sześciu mężczyzn — sześć zagadek do odgadnięcia. Każdy to postać z filmu lub książki, raczej znany naszym Słuchaczom... choć mogą być pewne zaskoczenia.
-
11.03.2025
-
51 min 03 s
-
-
Nowa metoda w diagnozowaniu leptospirozy
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odkryli nową metodę w diagnozowaniu leptospirozy, co w przyszłości powinno pomóc skutecznie przeciwdziałać rozwojowi tej choroby na świecie.
Goście:
- dr lek. wet. Aleksandra Lewicka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
- dr Jan Łyczakowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego
-
11.03.2025
-
49 min 31 s
-
Kalendarium i zagadki naukowe
Noc Oscarów za nami... może to i lepiej? W każdym razie dziś Sztuczna Inteligencja (bardziej sztuczna niźli inteligencja) proponuje Państwu noc zagadek. Lateralnych -- ma się rozumieć!
Sprawa jest prosta.. Sześć obrazków, sześć wielkich dzieł światowego kina...
P.S. Mamy też mały bonus... na pewno Państwo nie zgadniecie, jakiż to film AI postanowiło zilustrować tym dodatkowym obrazkiem...
My też byśmy nie zgadli...
-
04.03.2025
-
51 min 09 s
-
-
Naukowcy z UJ znaleźli sposób na udoskonalenie biologicznej metody oczyszczania ścieków
Dr hab. Agnieszka Pajdak-Stós i dr hab. Edyta Fiałkowska z Wydziału Biologii UJ.
-
04.03.2025
-
46 min 36 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
144 odcinki
-
Sekrety Mazowsza
783 odcinkiHistoria, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
-
Popołudnie RDC
4207 odcinkówTowarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
-
Smaki świata
81 odcinków