Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Komitet Noblowski zdecydował się przyznać tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii parze badaczy w osobach Victora Ambrosa oraz Gary’ego Ruvkuna „za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów”.
O przestrzennych regulacjach genów opowiedział dr Adam Kłosin, kierujący Pracownią Epigenetyki Przestrzennej w Instytucie Nenckiego.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1401)
-
Zagadka lateralna: AI z podstępem
Zagadka lateralna: AI z podstępem
Dzisiejszą zagadkę lateralna -- w duchu likwidacji rozgłośni publicznych -- wykonała za nas (częściowo przynajmniej) Sztuczna Inteligencja. Skoro dostała Nobla (a nawet dwa) to w sumie... czemu by nie? Ale uwaga! W dzisiejsze zagadce ukryty jest PODSTĘP!!!
Treść zapytania do AI stanowiły fragmenty tekstów znanych piosenek popularnych polskich wykonawców. Należy oczywiście odgadnąć tytuł piosenki oraz wykonawcę.
Tylko że... wśród sześciu dzisiejszych obrazków ukrywa się jeden, który nie pasuje do pozostałych. Który to obrazek i czemu nie pasuje?
-
29.10.2024
-
48 min 42 s
-
-
Kalendarium naukowe
Zaprasza Łukasz Badowski.
-
29.10.2024
-
51 min 09 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
W historii wiele jest nowatorskich prac, wprowadzających do języka nauki nowe pojęcia, niezbędne do prawidłowego zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości. Trudno jednak przecenić wkład badaczy z Institut de Recherche sur les Phénomènes Hors Equilibre w Marsylii, którzy w swej przełomowej publikacji w czołowym czasopiśmie naukowym poczynili wielki krok dla ludzkości… a w każdym razie dla badań onomatopeicznych. Badacze owi nazwali po imieniu… no właśnie!
Glug-glug to specjalistyczne pojęcie z pewnej dziedziny nauki, określające zjawisko, bez którego trudno sobie wyobrazić normalne życie. Dzięki angielsko-francuskiemu tandemowi badaczy (jeden z nich jest teoretykiem silników rakietowych, a drugi – specjalistą od puszczania kaczek na wodzie) udało się wreszcie opracować model teoretyczny tego zjawiska. Glug-glug na pewno fascynuje naukowców na całym świecie, a teraz zapewne także i słuchaczy audycji Z Innej Planety w radiu RDC…
Stąd nasze pytania: Czymże jest glug-glug? Jakiej dziedziny badań dotyczy? Jak wygląda model eksperymentalny do badania tego zjawiska?
-
22.10.2024
-
46 min 52 s
-
-
O rozpoznawaniu biomarkerów głosowych, mogących mieć znaczenie w wykrywaniu leczenia chorób neurodegeneracyjnych
Dr inż. DARIA HEMMERLING – Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prowadzi badania wokół inżynierii biomedycznej oraz biocybernetyki - rozpoznawaniu biomarkerów głosowych, mogących mieć znaczenie w wykrywaniu leczenia chorób neurodegeneracyjnych oraz pracuje również nad wykrywaniem niewydolności serca na podstawie analizy twarzy i głosu, z Nagrodą Naukową POLITYKI w kategorii NAUKI TECHNICZNE
-
22.10.2024
-
42 min 44 s
-
-
Kalendarium naukowe i zagadki lateralne
W tej części audycji prowadzący Łukasz Badowski przedstawił kalendarium oraz wizualne zagadki lateralne.
-
15.10.2024
-
50 min 34 s
-
-
Teraz odtwarzane
O przestrzennych regulacjach genów | dr Adam Kłosin
Komitet Noblowski zdecydował się przyznać tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii parze badaczy w osobach Victora Ambrosa oraz Gary’ego Ruvkuna „za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów”.
O przestrzennych regulacjach genów opowiedział dr Adam Kłosin, kierujący Pracownią Epigenetyki Przestrzennej w Instytucie Nenckiego.
-
15.10.2024
-
45 min 40 s
-
Odtwarzam
-
-
Zagadka lateralna i kalendarium naukowe
Wydarzenie, o którym mowa miało miejsce dokładnie 20 lutego 1971 roku w Port Chester, wsi -- tak to nazywają w stanie Nowy Jork! -- położonej około 45 mil na północ od Brooklynu. Ta ostatnia informacja okaże się za chwilę kluczowa...
Od 18tego lutego każdego wieczoru około godziny 22 na scenie The Capitol Theatre w Port Chester rozpoczynał się koncert kultowej grupy Grateful Dead. Każdego wieczoru, w czasie koncertu za sceną, na której grali muzycy pojawiał się pracownik Majomindes Health Center z Brooklynu z dwoma nieprzezroczystymi kopertami, opisanymi czerwonym flamastrem jako "orzeł" i "reszka". Na miejscu dokonywał rzutu monetą, po czym z wylosowanej koperty wyciągał jedno przeźrocze, które wkładał do rzutnika. Dokładnie o godzinie 23:30 na ścianie za muzykami pojawiała się krótka instrukcja, a następnie... wylosowany na chwilę przed wyświetleniem obraz.
Pytanie do naszych słuchaczy brzmi: W jakimż to eksperymencie uczestniczyli bywalcy koncertów Grateful Dead? Dlaczego wybrano właśnie ich? Co miało z tym wspólnego laboratorium badawcze przy Maimonides Health Center w Brooklynie...
-
08.10.2024
-
52 min
-
-
Samoistne powstawanie nanocząstek | Katarzyna Turnau z Instytutu Nauk o Środowisku UJ
Naukowcy odkryli, że mieszanie określonych substancji zawierających pożądane przez rośliny pierwiastki, powoduje samoistne powstawanie nanocząstek. O tym prof. dr hab. Katarzyna Turnau z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
-
08.10.2024
-
40 min 50 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Tak tak... pamiętam! W zeszłym tygodniu mówiłem, że będzie Grateful Dead... No ale zza winkla wyskoczył nam Dzień Muzyki Polskiej! I teraz strach nie obejść, prawda? Jeszcze by nas Redakcja Muzyczna pogoniła...
Dlatego dzisiejszą zagadką postanowiliśmy celebrować POLSKICH KOMPOZYTORÓW! Czterech ich jest -- tak jak cztery obrazki, które wygenerowały nam (nie bez pewnych problemów) sztuczne inteligencje... I jak zwykle pozaszywały w nich rozmaite skojarzenia.
Obrazek A może budzić różne emocje... ale uwierzcie mi Państwo -- to SĄ cymbały!
Obrazek B z kolei, kosztował mnie wiele nerwów... ale cóż począć! Sztuczna inteligencja po prostu nie pojmuje, co to jest szlafmyca! Więc musicie Państwo użyć nieco wyobraźni...
Obrazek C -- jak i dwa poprzednie -- również zawiera (choć trudno w to na pierwszy rzut oka uwierzyć) cztery wskazówki. Jedna z nich jest trudniejsza niż pozostałe, ale jak się przyjrzeć... można zauważyć, że obrazek uległ pewnym zniekształceniom... tak jakby autor cierpiał na jakąś wadę wzroku (???)...
Obrazek D jest zadaniem dla chętnych. Kilka komercyjnych sztucznych inteligencji odrzuciło moje prompty, a być może przesłało też moje namiary do FBI i CIA... a już na pewno do MOSSADU! Skojarzenia są to tylko trzy... jakby chciało się Państwu liczyć -- budowli na obrazku jest siedem...
No i tyle moich podpowiedzi! Telefon to tradycyjnie już 22 645 90 90, a ja zapraszam do zgadywania.
Z pozdrowieniami Z Innej Planety...-
01.10.2024
-
50 min 30 s
-
-
Nagroda IG Nobla za badania nad roślinami, które udają inne rośliny
Tegoroczna Nagroda IG Nobla w dziedzinie botaniki odebrał Felipe Yamashita z Brazylii ze swoim zespołem za badania nad roślinami, które udają inne rośliny. Badacze odkryli roślinę, która upodabnia się do innych (nawet sztucznych) rozmiarem, barwą i kształtem liści. Gościem Łukasza Badowskiego była prof. dr hab. Agnieszka Mostowska, INSTYTUT BIOLOGII EKSPERYMENTALNEJ I BIOTECHNOLOGII ROŚLIN, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
-
01.10.2024
-
42 min 59 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
-
Śladami. 63 miejsca Powstania Warszawskiego
63 odcinkiPrzez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
-
Polak potrafi
1485 odcinkówCezary Polak zaprasza do audycji ludzi, którzy mieli odwagę działać inaczej
-
Sekrety Mazowsza
709 odcinkówHistoria, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.