Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
O koncercie słynnego - przynajmniej w świecie kościelnym - zespołu Harpa Dei (31. 0. odbędzie się w parafii św. Michała Archanioła przy Puławskiej 95). Jak twierdzą organizatorzy jest to kontrpropozycja wobec popularnego w naszym kraju Halloween. Zapraszają na koncert Ojciec Karmelita Wojciech Ciak OCD i współorganizatorka Jolanta Gaca.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Odcinki podcastu (5427)
-
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej z certyfikatem „Szpital bez bólu” | Robert Jarzębski
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej otrzymał certyfikat „Szpital bez bólu”, potwierdzający wprowadzenie procedur łagodzenia bólu, zgodnych z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. „Szpital bez bólu” jest to zaświadczenie przyznawane placówkom spełniającym kryteria podnoszące jakość działań uśmierzających ból pooperacyjny oraz przewlekły. Inicjatywa powstała dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.
Gościem był lek. Robert Jarzębski, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej.
-
09.11.2024
-
13 min 07 s
-
-
„POkoCHaj Płuca. Unikaj zaostrzeń” | dr hab. n. med. Piotr Boros
Wystartowała kampania edukacyjna „POkoCHaj Płuca. Unikaj zaostrzeń”, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest chorobą postępującą, ale dzięki właściwemu leczeniu można zmniejszyć ryzyko występowania kolejnych, niebezpiecznych dla pacjenta zaostrzeń, których konsekwencje są nieodwracalne. Niestety w Polsce duża część pacjentów – nawet ok. 55% – leczy je samodzielnie w warunkach domowych, nie mówiąc o tym lekarzowi.
O tym, jak to jest niebezpieczne, opowiedział nasz gość dr hab. n. med. Piotr Boros, prof. IG – Zakład Fizjopatologii Oddychania, Poradnia Chorób Płuc, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
-
09.11.2024
-
14 min 46 s
-
-
„SOF- Kobiety w onkologii” | dr Michał Siwik i Paulina Kalman
„SOF- Kobiety w onkologii” o konferencji naukowej (16 listopada) zorganizowanej z okazji 157. urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. W naszym kraju brakuje ok. 600 onkologów, to niepokojące dane z uwagi na fakt, że około milion Polek i Polaków żyje z chorobą nowotworową. O powodach organizowanej po raz trzeci konferencji opowiedzieli dr Michał Siwik - Narodowy Instytut Onkologii i Paulina Kalman, studentka ostatniego roku na WUM, przewodnicząca Studenckiego Onko-Forum (SOF).
Patronat RDC.
-
09.11.2024
-
16 min 19 s
-
-
„Namalować katolicyzm od nowa" | Dariusz Karłowicz
O III edycji projektu „Namalować katolicyzm od nowa". Po wystawach współczesnych wizerunków Jezusa Miłosiernego (2022) i Zwiastowania (2023), w tym roku – zgodnie z rytmem tajemnic różańca – 20 współczesnych przedstawień sceny Nawiedzenia św. Elżbiety.
Na wernisaż (14.11, godz. 19:00, Katedra Warszawsko-Praska) zaprosił Dariusz Karłowicz - kurator wystawy, pomysłodawca przedsięwzięcia „Namalować katolicyzm od nowa”, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, redaktor naczelny Teologii Politycznej.-
09.11.2024
-
23 min 18 s
-
-
„Zawołani po imieniu” | Kamila Sachnowska | Wojciech Merkert
To byli zwykli ludzie, jednocześnie będąc bohaterami. Mowa o Polakach upamiętnionych dzięki akcji „Zawołani po imieniu”, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom, zagrożonym śmiercią w czasie Zagłady.
W tym roku to już 39. upamiętnienie, od początku programu - 99. O ich losach mówili Kamila Sachnowska, kierownik Działu Upamiętnień w Instytucie Pileckiego i Wojciech Merkert, historyk, badacz historii
-
02.11.2024
-
21 min 32 s
-
-
„Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” | dr Tomasz Łabuszewski
O programie „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” – baza straty.pl, kolejnym etapie realizacji projektu.
IPN szuka osób, które pomogą udokumentować represje i dzięki którym będzie można wpisać do bazystraty.pl – do wirtualnego pomnika bohaterów II wojny światowej – nazwiska kolejnych osób.
Wiele ofiar niemieckich represji z czasu II wojny światowej pozostaje bezimienna. Nie doczekały się upamiętnienia, a ich historie mogłyby pozostać zapomniane, gdyby nie program straty.pl. Szczegóły przekazał słuchaczom dr Tomasz Łabuszewski, dyrektor Oddziału IPN w Warszawie.
-
02.11.2024
-
15 min 45 s
-
-
O wernisażu wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” | dr Grzegorz Wodziński
Rozmowa o wernisażu wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” w Muzeum Więzienia Pawiak. Na wystawie plenerowej, przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów, z których część została opublikowana po raz pierwszy. Przedstawiono na niej losy rodziny, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy za pomoc Żydom na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich ponieśli śmierć.
Kościół katolicki podjął decyzję wyniesienia ich na ołtarze. Jest to pierwszy przypadek w historii, kiedy beatyfikowana zostaje cała rodzina, w tym dziecko będące jeszcze w łonie matki.
Na wystawę zapraszał w RDC historyk dr Grzegorz Wodziński, adiunkt w Muzeum Więzienia Pawiak.
-
02.11.2024
-
13 min 50 s
-
-
„Ukłon świata” | Hanka Saqib
Zaduszki zbiegają się zazwyczaj z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich lub obrzędowości przedchrześcijańskiej.
W kulturze Ameryki Łacińskiej ten dzień często ma charakter radosnego święta, w kulturze Wschodu celebrowany bywa z kolei kult przodków.
O tym, jak wyglądają ceremonie pożegnania zmarłych w Afryce oraz o swojej debiutanckiej autobiograficznej powieści „Ukłon świata” opowiedziała Hanka Saqib, która wraz z mężem Pakistańczykiem przez kilkanaście lat podróżowała po różnych zakątkach świata.
-
02.11.2024
-
25 min 50 s
-
-
Wokół publikacji „Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego” Moniki Śliwińskiej
9 października nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się publikacja "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego" autorstwa Moniki Śliwińskiej. Tadeusz Boy-Żeleński, jedna z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Wpływowy krytyk teatralny i zaciekły polemista. Pisarz uwielbiany przez rzesze czytelników, dla przeciwników – „notoryczny demoralizator”.
Tłumacz i wydawca; zawdzięczamy mu polskie wydania "Niebezpiecznych związków", "Dziejów Tristana i Izoldy" oraz cyklu "W poszukiwaniu straconego czasu". Mistrz literackich prowokacji i autopromocji. Prywatnie melancholik i introwertyk.
Monika Śliwińska odkrywa nieznane dotąd fakty z życia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Z doświadczeń, konfliktów wewnętrznych i niejednoznacznych wyborów rekonstruuje biografię, którą czyta się jak wciągającą powieść.
Co właściwie wiemy o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim? I dlaczego powinniśmy wiedzieć więcej? - na te pytania odpowiadała w Wieczorze RDC Monika Śliwińska, autorka książki "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego".
-
01.11.2024
-
24 min 43 s
-
-
Wystawa „Pan Herbert – podróżnik” w Pałacu Rzeczypospolitej
Pałac Rzeczypospolitej zaprasza na kolejną, po prezentacji archiwum Czesława Miłosza, wystawę czasową. Ekspozycja „Pan Herbert – podróżnik” to zaproszenie do podążenia śladami wędrówek autora "Barbarzyńcy w ogrodzie" i zgłębienia Herbertowskiej filozofii podróżowania. Rękopisy poety oraz towarzyszące im immersyjne, audiowizualne instalacje można oglądać od 30 października do końca roku, w godzinach otwarcia Pałacu.
Rękopisy prezentowane na wystawie układają się w opowieść: od Lwowa do Warszawy, od walizek człowieka-bez-domu – po „pakowanie się” przed ostatnią podróżą-śmiercią, od zachłyśnięcia się wolnością w podróżach – po gorycz powrotów na łono ojczyzny, od zachwytu obcymi miastami – po tęsknotę za „nieistniejącym miastem”, od radości tu i teraz – po melancholię przeszłości, od euforycznej wdzięczności – po rezygnację końca.
To opowieść o Herbercie, ale też uniwersalna opowieść o życiu, przemijaniu i śmierci. O szczegółach ekspozycji, jej idei i chronologii opowiadała w Wieczorze RDC Anna Romaniuk, kuratorka wystawy.
-
01.11.2024
-
17 min 23 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
-
Latające radio doktora Kruszewicza
595 odcinkówDr Andrzej G. Kruszewicz, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii, a od 2009 roku dyrektor Warszawskiego ZOO.
-
Z Łosiem przez las
317 odcinkówAudycja przyrodnicza, mówiąca o lesie, zarówno pod kątem jego uroków, edukacji ekologicznej, biologii lasu, jak i jego społecznego znaczenia. W programie również o miejscach historycznych, znajdujących się na obszarach leśnych. Audycja powstaje przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie (RDLP Lublin), w ramach kampanii promocyjnej Lasów Państwowych „Dla Lasu, Dla Ludzi” i nie tylko.
-
Śladami. 63 miejsca Powstania Warszawskiego
63 odcinkiPrzez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.