Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
NAD CZARNĄ
Miasto i gmina Wołomin posiada cztery miejsca, stanowiące niegdyś centra majątków ziemskich. Najważniejsze, bo będące u zarania dziejów miasta, to obszar dworu rodziny Woyciechowskich (a wcześniej innych rodów). Pozostało kilka drzew, które okrywały niegdyś drewniany dwór, a obecnie znajdują się tam budynki Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego oraz Sądu Rejonowego. Po drugiej stronie torów, przy ul. Gdyńskiej (po sąsiedzku nieomal z Powiatową Strażą Pożarną) istniał dwór Granzowów, właścicieli Wołominka czy inaczej „Sławka”. Tu także, poza nielicznymi drzewami, nie ma śladu po tym domu. Pozostał natomiast, choć mocno zniszczony dwór Korolkiewiczów, a od 1922 roku Kirn-Słaboszewiczów w Nowej Wsi (ob. ul. I. Łukasiewicza).
Wydaje się więc, że to, co widzimy na obrzeżach Wołomina, nad samą rzeką Czarną jest, choć podzielonym na cztery części, najlepiej zachowanym zespołem dworsko-parkowym w obecnych granicach miasta. Poza Nową Wsią, tych trzech majątków nie znajdziemy w zestawieniu dóbr ziemiańskich województwa warszawskiego, autorstwa profesorskiej spółki T. Epszteina i Sł. Górzyńskiego, gdyż miały one poniżej 50 ha powierzchni, były więc już od dawna tzw. resztówkami majątkowymi. Niemniej, pamięć po siedzibach ziemiańskich jakaś przetrwała.
Zespół dworsko-parkowy w Czarnej powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Parterowy, drewniany dwór wystawiony został dla Tomasza de Tyllego, podstolego warszawskiego, a następnie należał do jego syna (z małżeństwa z Julią z Buczyńskich), Tomasza Kaliksta. W 1824 roku tenże sprzedał czarną Agnieszce z Mäyerów, żonie Franciszka Walentego Lalewicza (1790-1866), pułkownika wojsk polskich, stryjecznego dziadka wybitnego petersbursko-warszawskiego architekta, Mariana Lalewicza, ale już w 1841 roku Lalewiczowie dobra te zbywają.
Po różnych perypetiach, sprzedażach, spadkach, liczący już tylko 18 ha majątek, w 1930 roku kupił Antoni Hipolit Leżański (1874-1936), syn Dionizego i Emilii z Sykulskich, mąż Heleny Józefy z Wasilewskich, cukiernik, producent m.in. „wykwintnych” sucharków, posiadający zakład przy ul. Marszałkowskiej 83, w prestiżowym miejscu.
Antoni Leżański miał pod swoją prawną opieką chorą osobę, Zofię Krasowską, od której dzierżawił kamienicę przy ul. Wspólnej 56, uzyskując z niej dochód, a wcześniej zaś pod zastaw tej nieruchomości wziął kredyt w Towarzystwie Kredytowym Miasta Warszawy (6 tys. dol.). I właśnie w ten sposób nabył majątek Czarna w powiecie radzymińskim. Na bieżąco, jak donosiła prasa, pani Krasowska mieszkała we dworze Leżańskich w Czarnej [„Dzień Bydgoski”, nr 262, dn. 17.11.1934, Bydgoszcz, s. 6].
Poza polami uprawnymi, w Czarnej rosły doskonałe jabłonie i inne owoce, zaś wszelkie płody rolne, które rodziły się w tym majątku, były wykorzystywane w cukierni, dzięki czemu słynęła ona z produktów o naturalnym pochodzeniu wiejskim. Leżańscy znali się świetnie z rodziną Bliklów, a jednym ze popularnych powszechnie klientów cukierni bywał Leopold Tyrmand.
Po ojcu Antonim, zakład cukierniczy i podwołomiński majątek objął syn, Antoni Marian Walery (1910-1989), wraz z żoną Krystyną z Ostrowskich (1920-2011). Co ciekawe, na pierwszej podmurówce grobowca na Starych Powązkach, w 1989 roku powstał nowy nagrobek, wykonany przez Kazimierza Sadowskiego, kamieniarza z Kobyłki.
Okres okupacji rodzina Leżańskich spędziła w Warszawie, a dom z parkiem w Czarnej dzierżawiły siostry zakonne Urszulanki Szare z Pniew w Wielkopolsce, które prowadziły w nim ochronkę dla dzieci. Pracowała w tej ochronce m.in. s. Urszula (w życiu świeckim Julia Niezgodzińska). Gdy nadszedł front, została ona ranna, zmarła w szpitalu w Mińsku Mazowieckim i na tamtejszym cmentarzu została pochowana. Prawdopodobnie wtedy też Urszulanki Szare opuściły dwór Leżańskich w Czarnej.
Po II wojnie światowej, ok. 1950 roku władza ludowa odebrała rodzinie cukiernię, zaś ze względu na to, iż majątek w Czarnej nie przekraczał 50 ha ziemi, pozostał on w rękach Leżańskich. Utrzymanie zabytkowego, XVIII-wiecznego dworu przekraczało możliwości właścicieli, wobec czego – mimo dbałości i zamieszkiwania w nim w okresie wakacji – dwór niszczał, a Krystyna Leżańska walczyła z urzędem konserwatorskim o zgodę na zmianę poszycia dachowego z gontowego na słomiane, co było po prostu tańsze. To z tego powodu prawdopodobnie w opisie obiektu w katalogu zabytków znane badaczki, Izabela Galicka i Hanna Sygietyńska, zapisały „dach gontowo-słomiany”.
Około 1970 roku rozpoczął się okres podziału założenia dworsko-parkowego na cztery, funkcjonujące do dziś części. Pierwszą z rozpadającym się dworem i parkiem, nabyli państwo Stefanostwo Olechowie z Warszawy (obecnie w rękach ich spadkobierców), dwie kolejne kupiły inne osoby, a jedna znajduje się w rękach właścicieli po mieczu, czyli p. Tomasza Leżańskiego.
Co ciekawe i bardzo ważne, na każdej z tych posesji – z uratowanym skrawkiem dworskiego parku – stoją domy, które nie stały się dominantami ani „intruzami” w krajobrazie tych nieruchomości. Jak mówią właściciele: to duża sprawa, że sąsiadujemy z ludźmi, którzy jednakowo rozumieją wartość historyczną, zabytkową i przyrodniczą tego urokliwego miejsca.
Pierwotny dwór modrzewiowy w czarnej (przy ul. Gościniec) był parterowy, na planie prostokąta, z gankiem od frontu o czterech kolumnach toskańskich, na murowanym cokole, zwieńczonym trójkątnym drewnianym szczytem z dwoma okulusami. Dach mansardowy pokryty gontem i słomą, o którą tak walczyła powojenna właścicielka.
Fragmenty pierwotnego dworu zachowały się, jak też neogotycki spichlerz z połowy XIX wieku, w którym zaraz po zakupie obiektu, mieszkali państwo Olechowie.
Na to wszystko z góry spogląda kapliczka typu słupowego, z barokową drewnianą rzeźbą św. Rocha z XVIII wieku, pięknie odnowiona, widoczna z drogi.
Obecny właściciel tej pierwszej, głównej posesji, będący inżynierem architektem, w ramach pracy magisterskiej, zaprojektował nowy dwór w Czarnej. Na starym miejscu, bez burzenia tego, co zostało, zbudował dwór, przystający do współczesnych potrzeb, ale z zachowaniem zasad oraz klimatu, które wiążą się ze zjawiskiem historycznym i kulturowym, jakim jest polski dwór.
Podobnie na końcu założenia dworsko-parkowego, u rodziny Leżańskich stoi też dwór, nowy – modrzewiowy, z całych kawałków drewna. Jego atmosfera, poprzez bryłę, a wewnątrz dzięki amfiladzie pomieszczeń oraz zachowanym rodzinnym meblom, przypomina ten pierwotny, zbudowany dla de Tyllego dom.
O dziejach i współczesności założenia dworsko-parkowego de Tyllich, a na koniec Leżańskich, w programie mówili właściciele dwóch części podzielonego dziś zespołu: pp. Tomasz Leżański i Tomasz Pękalski.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (720)
-
Od Serca do Serca - przedświąteczna dobroczynność
Już 7 grudnia w Domu Technika NOT w Warszawie przy ul. Czackiego 3/5 odbędzie się przedświąteczne spotkanie filantropijne, którego efektem będzie konkretna pomoc trzem domom dziecka, jak też Domowi Aktora w Skolimowie, o czym w programie mówiły inicjatorki i organizatorki, mającej już kilkuletnią tradycję akcji: Bogusława Skwarna, artystka malarka oraz Agnieszka Michalczyk z programu "Debiutantki".
-
26.11.2024
-
21 min 54 s
-
-
Popołudnie z Polskimi Ormianami, Jędrzejewiczowie i Jędrzejowiczowie (wystawa)
Z udziałem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Antonio Guido Filipazziego, nuncjusza apostolskiego w Polsce, w siedzibie Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w Warszawie, odbyło się otwarcie wystawy czasowej pt. „Jędrzejowiczowie i Jędrzejewiczowie – kupcy, patrioci, ziemianie” (aut. Monika Agopsowicz, Edward Mier-Jędrzejowicz - merytorycznie, Monika Zołoteńka - grafika wystawy).
Wydarzenie było kulminacyjną, świecką częścią "Popołudnia w Warszawie z polskimi Ormianami", które poprzedziła msza św. w obrządku ormiańskim, pod przewodnictwem ks. Józefa Naumowicza, a odprawiona w kościele św. Jacka u dominikanów, w 86. rocznicę śmierci ks. abp Józefa Teodorowicza.
Po nabożeństwie chór męski zaśpiewał pieśni ormiańskie, zaś prof. Andrzej Zięba wygłosił prelekcję o abp J. Teodorowiczu.
O historii rodzin Jędrzejewiczów i Jędrzejowiczów, jak też o polskich Ormianach, w programie mówili: abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, Maria Ohanowicz-Tarasiuk, prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, Monika Agopsowicz, członek Rady Fundacji, wolontariuszka i współautorka wystawy, Maria z Jędrzejowiczów Mączyńska, potomkini Jędrzejowiczów z odnogo z Jasionki k. Rzeszowa, Edward Mier-Jędrzejowicz, współautor wystawy, potomek Jędrzejowiczów z głównej linii galicyjskiej ze Staromieścia, ks. Józef Naumowicz, duszpasterz Ormian w Warszawie.
Popołudnie z Polskimi Ormianami odbyło się pod medialnym patronatem Polskiego Radia RDC (Radia dla Ciebie).
-
25.11.2024
-
25 min 31 s
-
-
Architektura dworców kolejowych 1918-1939
"Architektura dworców kolejowych 1918-1939" to tytuł najnowszej wystawy, otwartej dla publiczności 23 listopada br. w Stacji Muzeum (d. Muzeum Kolejnictwa). O tym, jaką wagę miała kolej w okresie przedwojennym, jak była modernizowana, a właściwie najpierw odbudowywana po I wojnie św., jak też o stylach architektonicznych, zastosowanych w nowych budynkach dworcowych, w programie mówiła autorka ekspozycji, Beata Zofia Młynarska, historyk sztuki.
-
22.11.2024
-
21 min 41 s
-
-
Liga Kobiet Polskich
O historii i działalności bieżącej Ligi Kobiet Polskich, w programie mówiła przewodnicząca Zarządu tej organizacji, Aldona Michalak.
-
21.11.2024
-
21 min 13 s
-
-
XI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Anna German
O XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anna German mówili: Aldona Michalak, pomysłodawczyni i dyrektor Festiwalu oraz jego uczestnik i laureat, Denis Sotnikov, reprezentujący Uzbekistan.
-
20.11.2024
-
22 min 38 s
-
-
Dzieje RSP w Morszkowie, cz. 3; spojrzenie socjologiczne
O historii Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Morszkowie (pow. sokołowski), w kontekście socjologicznym, opisanej w najnowszej książce "Ziemia niechciana, ziemia nieobiecana" w programie mówił prof. dr hab. Antoni Kamiński, socjolog.
-
19.11.2024
-
23 min 25 s
-
-
Dzieje RSP w Morszkowie, cz. 2
O historii Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Morszkowie (pow. sokołowski), opisanej w najnowszej książce "Ziemia niechciana, ziemia nieobiecana" w programie opowiadała Magdalena Stasiuk, autorka ww. książki.
-
18.11.2024
-
17 min 41 s
-
-
Dzieje RSP w Morszkowie, cz. 1
O historii Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Morszkowie (pow. sokołowski), opisanej w najnowszej książce "Ziemia niechciana, ziemia nieobiecana" w programie opowiadała Magdalena Stasiuk, autorka ww. książki.
-
15.11.2024
-
19 min 49 s
-
-
W stronę Włoch - IV Festiwal Stawisko - miejsce symbiozy kultur
O IV Festiwalu "Stawisko - miejsce symbiozy sztuki i kultur. W stronę Włoch", który odbędzie się w dniach 17 listopada - 1 grudnia br., w programie mówiła Agata Charuba-Chadryś z Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.
-
14.11.2024
-
17 min 56 s
-
-
XVIII Przegląd Filmów Etnograficznych
Filmy polskie i zagraniczne. Twórcy uznani, jak też debiutanci. Współczesność i spojrzenie wstecz, czyli etnografia w filmie, pogrupowana na kilka bloków. Życie emigrantów, tradycyjne obrzędy ludowe różnych narodów i grup etnicznych, wpływ wierzeń na los człowieka i wiele innych ciekawych wątków. W tym szeptuchy - film o niesamowitym zjawisku, jakim jest działalność szeptuch na Podlasiu. Wszystko to w ramach XVIII Przeglądu Filmów Etnograficznych, który od 15 do 17 listopada odbędzie się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, o czym w programie mówi jedna z organizatorek z projektu "Oczy i obiektywy", Zuzanna Michałek.
-
13.11.2024
-
22 min 32 s
-