Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Wyborcy na pół podzieleni. We współczesnych demokracjach wyniki wielu wyborów i referendów często oscylują wokół 50 proc. / 50 proc.? Kandydaci idą „łeb w łeb”, a o wygranej decydują ułamki procentów.? Ostatnie wybory prezydenckie w USA, są tego zjawiska dobrymi przykładami. Czyżby wyborcy rzucali monetą?
W artykule w piśmie Physical Review E grupa badaczy m.in. z Wydziału Fizyki UW pokazuje, że efekt ten może być spowodowany wpływem sondaży opinii publicznej na elektorat. Z fizycznego punktu widzenia badanie opinii publicznej działa jak siła, która wpływa na przeciętną opinię społeczeństwa. Wprowadzenie tej siły do modeli dynamiki opinii prowadzi do powstania dwóch spolaryzowanych politycznych obozów, które często są także rozdzielone przestrzennie. Zastosowanie mechaniki statystycznej, w szczególności modelu Isinga, zapewnia potężne narzędzie do badania tej dynamiki i zrozumienia przyczyn tak wyrównanych wyników wyborów.
Gościem Grzegorza Chlasty był prof. dr hab. Piotr Szymczak, Wydział Fizyki UW.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Poranek RDC
Spotykamy się o poranku z ciekawymi, mądrymi gośćmi. Jest i poważnie i z przymrużeniem oka, a czasem zaczepnie.
Odcinki podcastu (10700)
-
Komentatorzy w Poranku Polskiego Radia RDC
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli: Grzegorz Cydejko, Marcin Piasecki (Rzeczpospolita i Parkiet) i Agaton Koziński.
-
13.11.2024
-
25 min 21 s
-
-
STUDIO OBYWATELSKIE | Jakie będą Stany Zjednoczone pod przywództwem Donalda Trumpa?
Gość: Wiktor Babiński – doktorant na Yale University w departamencie historii. Specjalizuje się w bezpieczeństwie międzynarodowym i przygotowuje pracę o rozszerzeniu NATO w Europie Środkowowschodniej. Jest też asystentem badawczym w zespole Dr. Nialla Fergusona w Hoover Institution, gdzie zajmuje się biografią byłego sekretarza stanu USA Henry’ego Kissingera. Jest absolwentem London School of Economics.
-
13.11.2024
-
19 min 09 s
-
-
Chełmoński w Muzeum Narodowym
W historii sztuki polskiej Józef Chełmoński należy do najwyżej cenionych malarzy, a jego twórczość zajmuje miejsce szczególne. Wykreowane przez niego wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku.
O wystawie w Muzeum Narodowym rozmawialiśmy z Piotrem Kosiewskim - krytykiem sztuki, współpracownikiem Tygodnika Powszechnego
-
13.11.2024
-
25 min 16 s
-
-
Przegląd prasy
Na przegląd prasy codziennej zaprasza Grzegorz Chlasta.
-
13.11.2024
-
14 min 45 s
-
-
Komentatorzy w Poranku RDC
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli:
- Eliza Olczyk - Wprost
- Magdalena Rigamonti - Onet
- Łukasz Warzecha - Do Rzeczy
-
12.11.2024
-
25 min 31 s
-
Krzysztof Mulawa w Poranku Polskiego Radia RDC
Gościem Grzegorza Chlasty był:
- Krzysztof Mulawa - poseł Konfederacji
-
12.11.2024
-
19 min 17 s
-
Przegląd prasy
Na przegląd prasy zaprasza Grzegorz Chlasta.
-
12.11.2024
-
15 min 17 s
-
-
Komentatorzy w Poranku RDC
Gośćmi audycji byli:
- Aleksandra Sobczak - Gazeta Wyborcza
- Piotr Śmiłowicz - Tygodnik Powszechny
- Bartosz Godusławski - Business Insider Polska
-
08.11.2024
-
25 min 14 s
-
Kanclerz Niemiec zdymisjonował ministra finansów | Łukasz Jasiński
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów Christiana Lindnera. „Koalicja sygnalizacji świetlnej dobiega końca” — komentują niemieckie media, nawiązując do barw partii, które od 2021 roku rządzą w kraju. Gdy wewnętrzne spory o gospodarkę stały się uciążliwe, Lindner proponował ponowne wybory kanclerza. Scholz zapowiedział, że głosowanie nad wotum zaufania dla rządu odbędzie się 15 stycznia. Może to doprowadzić do nowych wyborów w marcu.
Naszym gościem był Łukasz Jasiński, analityk ds. Niemiec w Programie Trójkąta Weimarskiego i sekretarz redakcji „Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego”. Zajmuje się polityką zagraniczną i wewnętrzną Niemiec, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
-
08.11.2024
-
18 min 03 s
-
-
„Zrabowana Warszawa. Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy w latach 1939–1945”
„Zrabowana Warszawa. Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy w latach 1939–1945”.
Goście:
- autor książki, dr Mariusz Klarecki jest historykiem sztuki, badaczem strat wojennych, jak również twórcą wielu wystaw i wydarzeń muzealnych w Zamku Królewskim w Warszawie i Pałacu Pod Blachą. Był współautorem publikacji „Raport o stratach Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945” (2004 r.) oraz późniejszej książki „Straty Warszawy 1939–1945. Raport”. Od wielu lat współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Ewa Witkowska - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
-
08.11.2024
-
19 min 09 s
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
490 odcinków
-
Czas na reportaż
10 odcinkówTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne. -
W cyfrowym świecie
4 odcinkiZapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”
-
Śladami. 63 miejsca Powstania Warszawskiego
63 odcinkiPrzez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.