Rody i Rodziny Mazowsza
Mamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną.
„Teatr Poezji Janusza Kukuły i Adama Struga” to cykl prezentacji twórczości wybranych uznanych poetów. Twórcami projektu są Janusz Kukuła – reżyser i wieloletni dyrektor Teatru Polskiego Radia oraz Adam Strug – śpiewak, kompozytor, popularyzator muzyki tradycyjnej. Podczas projektu zrealizowane zostaną trzy wieczory Teatru Poezji: pierwszy z poezją Skamandrytów, drugi z poezją Konstandinosa Kawafisa oraz trzeci z poezją Pawła Hertza. Pierwszy wieczór pod tytułem „»Obudzić przeszłość, jak się budzi miłość«. Poeci »Skamandra«” odbędzie się 18 października o godz. 20.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie. W pierwszej części spotkania Janusz Kukuła oraz Adam Strug przedstawią sylwetki sześciu poetów: Juliana Tuwima, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Antoniego Słonimskiego, Jarosława Iwaszkiewicza oraz Stanisława Bielińskiego. W drugiej części spotkania wiersze przeczytają wybitni polscy aktorzy: Grażyna Barszczewska oraz Krzysztof Wakuliński. Ich występowi towarzyszyć będzie muzyka Adama Struga, któremu akompaniować na buzuki będzie Filip Wika.
Na Teatr Poezji zapraszał Adam Strug.
Projekt sfinansowano ze środków Unii Europejskiej NextGenerationEU.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Gościem audycji był Marcin Dawidowicz, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
23.12.2024
08 min 08 s
Mazowiecki Instytut Kultury przygotowuje 5. edycję Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA 2025 i ogłasza matronkę festiwalu: poetkę i pisarkę Jadwigę Stańczakową. „Ociemniała”, jak o sobie mówiła, bo wzrok straciła jako osoba dorosła, ocalała z warszawskiego getta, córka, matka i babcia, dla której ważne były sprawy kobiet. Przez całe życie wytrwale walczyła z różnymi ograniczeniami, płacąc za tę walkę cenę. Kierowało nią pragnienie życia na własnych warunkach i mimo wszystko, pragnienie rozwoju i tworzenia, pisania, ale też publikowania. Organizatorzy chcą z nowej perspektywy przyjrzeć się jej twórczości i życiu, które splatają się ze sobą w jeden los kobiety artystki, stanowiąc inspirację do rozmów o sztuce, życiu i tożsamości. Festiwal PERSONA ma za sobą już cztery edycje w latach 2021, 2022, 2023 i 20224 w wyrazisty sposób wpisując się w kalendarz wydarzeń kulturalnych stolicy. Dotychczasowymi matronkami festiwalu były Julia Hartwig, Maria Janion, Wisława Szymborska i Lidia Ostałowska, natomiast wśród gościń festiwalu znalazło się wiele znanych polskich artystek, działaczek społecznych, wybitnych intelektualistek. W ofercie programowej festiwalu, jak co roku, znajdą się debaty, spotkania i rozmowy, a także wydarzenia artystyczne inspirowane bądź powiązane z twórczością matronki. O planowanym programie 5. edycji festiwalu oraz o Jadwidze Stańczakowej opowiadała Elżbieta Szymańska, kuratorka literacka Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA.
22.12.2024
15 min 58 s
#PodajPomocnąKsiążkę to hasło świątecznej kampanii fundraisingowej Fundacji Powszechnego Czytania, której tegorocznym celem jest zbieranie środków na zakup książek dla osób w potrzebie, przede wszystkim podopiecznych Ośrodków Pomocy Społecznej. Inicjatywa ruszyła 3 grudnia, w Światowy Dzień Dobroczynności, znany na świecie jako Giving Tuesday, i trwa przez cały miesiąc. O tym, jak można wspomóc potrzebujących - Grzegorz Majerowicz, członek zarządu Fundacji Powszechnego Czytania
22.12.2024
11 min 37 s
17 grudnia 2024, w Pałacu Belwederskim w Warszawie, po raz szósty odbyła się uroczystość wręczenia obcokrajowcom Medali Virtus et Fraternitas. Odznaczenie otrzymało 10 osób z Austrii, Norwegii, Słowacji i Węgier. Medal jest przyznawany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na wniosek dyrektora Instytutu Pileckiego osobom, które wykazały się szczególnymi zasługami w niesieniu pomocy obywatelom Polski w naznaczonym totalitaryzmami XX w. Otrzymują go również osoby z zagranicy, które pielęgnują pamięć o Polakach oraz o dwudziestowiecznej historii Polski. O sylwetkach tegorocznych odznaczonych oraz o idei Medalu Virtus et Fraternitas opowiadał Krzysztof Wiśniewski, kierownik Departamentu Projektów Archiwalnych z Instytutu Pileckiego.
22.12.2024
09 min 07 s
Gość: dr Katarzyna Borzym-Grzesik, wicedyrektor ds. akademickich w Akademeia High School
21.12.2024
16 min 54 s
„Kevin sam w domu”, czyli największy świąteczny hit
21.12.2024
09 min 02 s
Gość: Mariusz Fronia
21.12.2024
19 min 11 s
Gość: Anna Zielińska, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!
21.12.2024
16 min 33 s
Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie fizyczne czy brak świadomości o zagrożeniach mogą prowadzić do urazów, takich jak skręcenia, złamania czy urazy kolan.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i spędzić zimę bez wizyt na oddziale ortopedycznym? O tym opowiedział Piotr Branczewski, chirurg ortopeda z ponad 15 letnim stażem pracy, członek Polskiego Towarzystwa Artroskopowego oraz ESSKA-Europen Society for Sports Traumatology, współpracujący z centrum medycznym Medic Park
15.12.2024
09 min 37 s
"Songs of the Rising Sun" to druga po wydanej w 2023 roku płycie "Radist z neba!" propozycja, którą dwie wspaniałe pieśniarki i multiinstrumentalistki – Adrianna Maria Kafel-Woźniak i Aleksandra Pura-Cidyło odkrywają przed nami swój świat, barwne kulturowo i muzycznie Podlasie, skąd obie pochodzą. Jak same mówią: "Ta płyta to sentymentalna podróż na nasz wschód – tam, gdzie nasz początek i tam… gdzie wschodzi słońce". Usłyszymy na niej dziesięć przepięknych pieśni zaczerpniętych z tradycji ludowej mieszkańców kresów, m.in. łemkowską "Duje witer, duje", ukraińską "Cwite teren", czy białoruską "Kupalinkę".
O swojej przyjaźni, twórczych inspiracjach, najnowszej płycie, ale też wcześniejszej z kolędami opowiedział Duet Wspak, czyli Adrianna Kafel-Woźniak i Aleksandra Pura-Cidyło.
15.12.2024
12 min 13 s
PODCASTY
Mamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną.
„Las rzeczy”, czyli o kulturze, wydarzeniach i ciekawych osobowościach