Wystawa „»Ty i Ja«. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu” w Domu Spotkań z Historią jest pierwszą tak obszerną prezentacją fenomenu czasopisma, które wbrew polityce zaciskania pasa prezentowało styl życia europejskiej klasy średniej.
Gościem audycji była Julia Libera, współkuratorka wystawy.
Zapraszamy do audycji ludzi, którzy mieli odwagę, inwencję i upór działać inaczej niż dyktowała im tradycja i otoczenie. Są wśród nich zarówno postaci z pierwszych stron gazet, jaki i zwykli Nowakowie i Kowalscy, którzy robią rzeczy niezwykłe i nie są szerzej znani poza swoim środowiskiem. Punktem wyjścia rozmów najczęściej bywają aktualne wydarzenia i problemy, ale prowadzący chętnie zagłębia się też w przeszłość.
Odcinki podcastu (1524)
"Szajna, Szajnisko. Portret zakulisowy"
„Szajna, Szajnisko. Portret zakulisowy” to reportaż o Józefie Szajnie autorstwa Agnieszki Berlińskiej, napisany w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy.
Gościem audycji była Iwona Liżewska, historyk sztuki, długoletni pracownik służb konserwatorskich, kierowniczka oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie.
Paulina Nawrocka-Olejniczak | "Kluski. Teoria i praktyka"
Gościem audycji była Paulina Nawrocka-Olejniczak, dziennikarka, autorka książki "Kluski. Teoria i praktyka", która ukaże się nakładem Wydawnictwa Marginesy.
Gościem audycji była Agnieszka Rasmus Zgorzelska, która opowiadała o publikacji "Beton. Ciemna strona budowania - komiks" autorstwa Alia Bengana, Claude Baechtold i Antoine Maréchal.
Co nas zaskoczyło w stołecznej architekturze w 2025?
Patrycja Jastrzębska, założycielka „Tu było, tu stało” opowiedziała o tym, co nas zaskoczyło w stołecznej architekturze w mijającym 2024 roku oraz o tym, że już nas nie dziwi to, że Polak potrafi niszczyć zabytki, najczęściej w weekend?
„Koleżanki i koledzy. Inżynierska 3” | Anna Walewska
Muzeum Sztuki Nowoczesnej wydalo książkę Anny Walewskiej „Koleżanki i koledzy. Inżynierska 3”, w której autorka uchwyciła fenomen tego artystycznego miejsca.