Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Nowy rok akademicki vs nowe technologie. Jak wygląda kwestia wykorzystania sztucznej inteligencji w środowisku akademickim i jak z niej korzystają... studenci. Bazujemy i wychodzimy od raportu edukacyjnego na ten temat. Jakich zmian wymaga szkolnictwo wyższe? Jakie kompetencje przyszłości są dzisiaj szczególnie pożądane w gronie studentów?
Gośćmi audycji byli:
- Kamil Tomkowicz, Fundacja Our Future Foundation
- Maksymilian Janusz Mirecki, Fundacja Our Future Foundation
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Magazyn „Technologicznie mówiąc”
Współczesny świat zmienia się w zawrotnym tempie, a technologie, które kształtują naszą codzienność, stają się coraz bardziej złożone i wszechobecne. W odpowiedzi na rosnącą potrzebę edukacji oraz zrozumienia innowacyjnych rozwiązań powstał program "Technologicznie mówiąc" – audycja, która w sposób przystępny, interesujący i inspirujący wprowadza słuchaczy w fascynujący świat technologii.
Naszą misją jest nie tylko informowanie o najnowszych trendach i rozwiązaniach technologicznych, ale przede wszystkim edukowanie – tak, aby każdy odbiorca, niezależnie od wieku czy znajomości rozwiązań ze świata technologii, mógł lepiej zrozumieć jej wpływ na nasze życie. Realizując misję mediów publicznych stawiamy na promowanie nowoczesnej wiedzy oraz ułatwianie dostępu do rzetelnych i wartościowych informacji o innowacjach, które mogą pomóc w rozwijaniu społeczeństwa obywatelskiego.
Czego mogą oczekiwać słuchacze?
- Aktualności ze świata technologii. Od sztucznej inteligencji, przez robotykę, po nowinki ze świata technologii – każda audycja będzie przeglądem najnowszych wiadomości z branży technologicznej, zarówno z Polski, jak i ze świata.
- Rozmowy z ekspertami. Co tydzień gośćmi programu będą specjaliści – naukowcy, przedsiębiorcy i wizjonerzy, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i opiniami na temat przyszłości technologii oraz jej wpływu na życie każdego z nas.
- Praktyczne porady i edukacja technologiczna: Zrozumienie nowych technologii to dziś klucz do sukcesu oraz zadbania o bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Celem audycji jest informowanie, jak nowe narzędzia mogą być użyteczne w codziennym życiu.
Dlaczego warto nas słuchać?
- Obiektywność i rzetelność. Jako medium publiczne kierujemy się najwyższymi standardami dziennikarskimi, dostarczając tylko sprawdzone i bezstronne informacje.
- Przystępny język: Technologia nie musi być skomplikowana. W prosty i zrozumiały sposób tłumaczymy złożone zagadnienia.
„Technologicznie mówiąc” to więcej niż tylko program informacyjny i edukacyjny. To przestrzeń, w której technologia spotyka się z codziennym życiem, a edukacja staje się inspiracją do działania i pomaga lepiej zrozumieć zjawiska, które nas otaczają.
Odcinki podcastu (16)
-
Drony pod choinkę? Technologia, zabawa i... problemy
Gościem Piotra Pilewskiego był Maciej Włodarczyk — kierownik Ośrodka Rozwoju Systemów UTM i Operacji BSP (Bezzałogowych Statków Powietrznych) w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej
-
20.11.2024
-
39 min 54 s
-
-
Polska myśl technologiczna na międzynarodowej arenie | przyszłość rynku pracy w dobie sztucznej inteligencji
Gośćmi Piotra Pilewskiego byi:
- Krzysztof Domaradzki — autor książek m.in. „Startupowcy” i „Error”, dziennikarz magazynu Forbes
- Karol Kapuściński — ekspert ds. rynku pracy
-
13.11.2024
-
35 min 06 s
-
Jak AI zmienia rynek pracy, a technologia naszą rzeczywistość
Gość: ureliusz Górski. Współtwórca Campus AI
-
06.11.2024
-
24 min 22 s
-
-
Cyberprzestępczość i wyrafinowane metody oszustów
Gość: podkomisarz Marcin Zagórski, ekspert Zespołu Prasowego CBZC
-
06.11.2024
-
16 min 50 s
-
-
Cyberbezpieczeństwo jednym z naszych praw i obowiązków | Karolina Małagocka
Gościem Piotra Pilewskiego była:
- Karolina Małagocka - ekspertka w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i prywatności w sieci z Katedry Marketingu Akademii Leona Koźmińskiego
-
30.10.2024
-
24 min 22 s
-
Strategia Cyfryzacji Polski do 2035 roku | Anna Streżyńska
Gościem Piotra Pilewskiego była:
- Anna Streżyńska - główna doradczyni strategiczna Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, była minister cyfryzacji i była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
-
30.10.2024
-
20 min 43 s
-
Jak firmy wykorzystują LLM-y, duże modele językowe?
Gość: Krzysztof Chibowski, Członek Fundacji SpeakLeash, twórca AISay.co, aplikacji AI dla dzieci z zaburzeniami mowy
-
23.10.2024
-
25 min 05 s
-
-
Technologie w służbie ochrony naszej przestrzeni powietrznej
Gość: Mateusz Zelek, zastępca dyrektora ds. Rozwoju, biuro służb technicznych, PAŻP
-
23.10.2024
-
20 min 46 s
-
-
Jak technologia wpływa na nasz mózg | Wojtek Kaźmierczak
Gościem Piotra Pilewskiego był Wojtek Kaźmierczak— ekspert ds. danych i neuronauki
Jak technologie zmieniają nasz mózg? Mózg i maszyna. Dialog Przyszłości czy pełne podporządkowanie? Granica między tym, co realne, a tym, co nie tylko wirtualne, ale przenoszące nas do nierealnego "lepszego" świata. Jak mówić o technologicznych zmianach? Czy możemy je polubić lub oswoić?
-
16.10.2024
-
25 min 24 s
-
-
Noc Innowacji | Nell Przybylska, Dominika Odrzywolska
Gośćmi Piotra Pilewskiego byli:
- Nell Przybylska, Fundacja Digital Poland, organizatorka Digital Festival, ekspertka ds. nowych technologii
- Dominika Odrzywolska - prezeska Studenckiego Koła Naukowego Energetyki SGH
18 października w całej Polsce ośrodki naukowe i uczelnie otwierają się w ramach Nocy Innowacji. Wśród nich SGH w Warszawie, gdzie swoje wydarzenie organizują studenci Studenckiego Koła Naukowego Energetyki SGH.
Jakie innowacje mamy w energetyce i dlaczego są one ważne dla sektora, ale i planety?
Jakie kompetencje zdobywa się obecnie na uczelniach, aby odnaleźć się w przyszłości na rynku pracy?-
16.10.2024
-
17 min 50 s