Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
W audycji „Jest sprawa” dyskusja o służbie wojskowej w Polsce. Kto może zostać zawodowym żołnierzem i jak wygląda proces rekrutacji? Czy powrót obowiązkowej służby wojskowej jest potrzebny? Na czym ma polegać powszechne szkolenie wojskowe? Na te i inne pytania odpowiedzieli zaproszeni goście:
- por. Michał Gełej — Rzecznik Prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
- ppłk rez. dr inż. Tomasz Białek — emerytowany oficer wojskowych jednostek specjalnych, Biura Ochrony Rządu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Były dowódca pododdziałów specjalnych WP, dyrektor Zarządu Profilaktyki Ochronnej i Bezpieczeństwa Wewnętrznego BOR oraz Departamentu Ochrony CBA
- płk Piotr Bawoł — pełniący obowiązki prorektora ds. wojskowych, Wojskowa Akademia Techniczna
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Jest sprawa
„Jest Sprawa” to audycja o charakterze publicystyczno-reporterskim. Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Rozmawiamy o sprawach społecznych, obyczajowych, miejskich – budzących emocje i wymagających wyjaśnienia na forum publicznym. Podejmujemy też interwencje w sprawach naszych słuchaczy.
Audycja trwa godzinę i zawsze można wziąć w niej aktywny udział, dzwoniąc pod numer 22 645 90 90, dzieląc się swoją opinią lub zdaniem na podejmowany temat.
Zapraszamy do kontaktu z nami telefonicznie, mailowo (jestsprawa@rdc.pl) lub listownie.
Odcinki podcastu (2878)
-
Nielegalne wyścigi i głośne auta – jak rozwiązać ten problem?
Ruchy miejskie zapowiadają protesty w związku z rosnącą liczbą pojazdów z nielegalnymi modyfikacjami, których hałas przekracza dopuszczalne normy. Dodatkowo problem stanowią nielegalne wyścigi, które mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców. Jakie działania powinny zostać podjęte, aby skutecznie rozwiązać tę kwestię?
Gośćmi audycji byli:
- Alicja Wolanin - Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
- asp. Kamil Sobótka - Wydział Komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji
-
01.04.2025
-
14 min 38 s
-
Gołębie w mieście. Czy stanowią zagrożenie dla ludzi?
Na jednym z żoliborskich osiedli pojawił się plakat ostrzegający przed dokarmianiem gołębi. Zgodnie z informacją na plakacie, ptaki te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi, ponieważ są uznawane za potencjalnych nosicieli groźnych chorób – takich jak borelioza, zapalenie płuc oraz infekcje układu oddechowego. Czy rzeczywiście powinniśmy się obawiać? A może to niepotrzebne wzbudzanie paniki? O tym dyskutują:
- prof. dr hab. Piotr Szeleszczuk - Instytut Medycyny Weterynaryjnej, Katedra Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej, Zakład Chorób Ptaków, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
- Monika Klimowicz-Kominiowska - Rzeczniczka prasowa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
-
01.04.2025
-
27 min 37 s
-
Jakie zmiany czekają Inżynierską 6 w Warszawie?
Inżynierska 6, czyli dawna zajezdnia tramwajowa, to adres, który przez ostatnie lata kojarzył się głównie z artystycznym kolektywem działającym w ramach inicjatywy Stacja Praga. Ze względu na zły stan techniczny zabytkowego kompleksu budynków działacze musieli opuścić to miejsce. Niedawno zaś miasto poinformowało o planach rewitalizacyjnych. Czego możemy dowiedzieć się więcej w tej sprawie?
Goście:
- Jacek Grunt - Mejer – pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji,
- Zenobia Żaczek – Komitet Obrony Praw Lokatorów,
- Katarzyna Sołtys – dyrektorka Domu Kultury Praga,
- Julian Rembelski – rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Praga-Północ.
-
31.03.2025
-
47 min 08 s
-
Zanieczyszczone rzeki na Mazowszu
Niedługo na Mazowszu rusza coroczna akcja „Czyste Rzeki Mazowsza”. Organizatorzy zwracają uwagę na wysoki poziom zanieczyszczeń wód w naszym regionie. Co obecnie stanowi największy problem? Co sprzątający znajdują najczęściej w rzekach?
Goście:
- Piotr Dutkiewicz — organizator akcji „Czyste Rzeki Mazowsza”
- Agata Antonowicz — rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie
- Aneta Dąbrowska-Bogucka — Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
-
26.03.2025
-
17 min 43 s
-
Dlaczego coraz mniej dzieci w Polsce przyjmuje szczepienia?
Niedawno w Polskim Radiu RDC informowaliśmy o tym, że blisko 90 tysięcy dzieci w Polsce nie przyjęło żadnej szczepionki. Jakie może mieć to konsekwencje? O sprawie mówiła Małgorzata Piotrowska, pielęgniarka pediatryczna, pracująca w punkcie szczepień.
-
26.03.2025
-
24 min 42 s
-
-
Schrony w Warszawie. Jakie zabezpieczenia ma miasto na wypadek kryzysu?
W audycji „Jest Sprawa” o dostępności schronów w Warszawie. Jak mają postępować cywile w przypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego? Czy Warszawa jest do tego odpowiednio przygotowana? Jakie są plany w tym temacie? O tym dyskutowali:
- Krzysztof Posłuszny - prezes Stowarzyszenia Schrony w Polsce
- płk dr Franciszek Krynojewski - ekspert obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego [tel.]
- Sławomir Potapowicz - radny m.st. Warszawy, wiceprzewodniczący Rady Warszawy, Nowoczesna
- Barbara Różewska - prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
-
25.03.2025
-
46 min 13 s
-
Kopciuchy wciąż dymią na Mazowszu – jak rozwiązać ten problem?
Aż 87 207 kotłów dymi w Metropolii Warszawskiej – wynika z danych uzyskanych przez Polski Alarm Smogowy. Ponad 74% z nich to „kopciuchy”, czyli kotły pozaklasowe, których użytkowanie jest nielegalne od początku 2023 roku. O skali problemu i możliwych rozwiązaniach dyskutowali:
- Marcin Podgórski – dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie
- Piotr Siergiej – rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego
-
24.03.2025
-
18 min 17 s
-
Jaka przyszłość czeka Bazar Różyckiego po pożarze?
W zeszłym tygodniu doszło do pożaru Bazaru Różyckiego na warszawskiej Pradze-Północ, w wyniku którego spłonęło kilkanaście stoisk. Co dalej czeka słynne targowisko, które działa w tym miejscu od XIX wieku? Jakie plany mają właściciele terenu?
- Marcin Widawski – praprawnuk założyciela bazaru, spadkobierca części placu
- Gabriela Szustek – burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy
-
24.03.2025
-
25 min 33 s
-
Brak zadaszenia na przystankach. Dlaczego tak trudno rozwiązać ten problem?
Mieszkańcy i radni apelują do władz miasta o poprawę infrastruktury przystankowej. Wiele stołecznych przystanków wciąż pozostaje bez zadaszenia, co utrudnia oczekiwanie na transport, szczególnie w niekorzystnych warunkach pogodowych. Dlaczego problem nadal nie został rozwiązany?
Tomasz Kunert - Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego
Danuta Zaleska - Radna dzielnicy Białołęka, Razem Dla Białołęki
Agnieszka Borowska - Radna m.st. Warszawy, Koalicja Obywatelska
-
19.03.2025
-
18 min 39 s
-
-
Jak hejtują polscy internauci? Nowy raport SWPS
37 proc. internautów przyznaje, że zdarzyło im się wyrazić krytyczną opinię w sieci. Ofiarami hejtu najczęściej są mniejszości seksualne, osoby z nadwagą oraz celebryci. Kto i dlaczego publikuje obraźliwe komentarze? Jak zmieniło się to w ciągu ostatnich pięciu lat?
Dr Hab. Prof. Uniwersytetu SWPS - Marek Kochan - Językoznawca, medioznawca
-
19.03.2025
-
22 min 21 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Łosiowisko
611 odcinkówHistoria, tradycje, kultura Mazowsza.
-
Sekrety Mazowsza
781 odcinkówHistoria, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
-
Popołudnie RDC
4207 odcinkówTowarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.