Wiadomości
Udostępnij:
Godzina „W”. 80 lat temu wybuchło Powstanie. Warszawa oddaje cześć Bohaterom
-
01.08.2024 17:03
-
Aktualizacja: 06:23 02.08.2024
W ramach upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17:00 na 60 sekund uruchomione zostały syreny alarmowe. Minutę przed godziną „W” nad centrum Warszawy odbył się honorowy przelot samolotów wojskowych: C-130 Hercules i czterech F-16. Obchody potrwają do późnego wieczora.
1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 na mocy decyzji dowództwa Armii Krajowej w Warszawie rozpoczęło się Powstanie. Przez 63 dni trwała heroiczna i osamotniona walka z Niemcami. Celem była w pełni niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji.
W 80. rocznicę Powstania Warszawskiego z mieszkańcami stolicy rozmawiał nasz reporter Mikołaj Cichocki.
O godz. 17:00 – Godzinie „W” – w całej Warszawie zabrzmiały syreny w celu upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zabiły też kościelne dzwony.
Stanęli przechodnie, samochody, autobusy i tramwaje. Kierowcy wysiadali z aut, a motocykliści zsiadali ze swoich jednośladów. Pojazdy zatrzymali również motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów. Uruchomili także sygnały dźwiękowe.
Rondo Dmowskiego, na które jak co roku przyszły tłumy, zostało spowite dymem z rac. Na Placu Zamkowym mieszkańcy utworzyli ogromny znak Polski Walczącej. Na budynku PAST-y powiewały biało-czerwone flagi z symbolem Polski Walczącej.
Hołd powstańczemu zrywowi oddali żeglarze na Wiśle. Flotylla kilkunastu jednostek, zatrzymała się w okolicach mostu Poniatowskiego (w symbolicznym miejscu zatopienia statku „Bajka”) i w jej nurt został złożony wieniec – za tych wszystkich, którzy w rzece i jej brzegach poświęcili życie podczas Powstania.
Po godzinie 17 z ronda Dmowskiego w stronę placu Krasińskich wyruszy Marsz Powstania Warszawskiego, przygotowany przez organizacje patriotyczne i narodowe.
W tegoroczne obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego włączyło się Wojsko Polskie. 1 sierpnia, tuż przed godziną „W”, nad stolicą przeleciały samoloty, które upamiętniły wydarzenia z 1944 roku.
Samoloty Wojska Polskiego przeleciały na trasie od placu Zbawiciela do Ogrodu Krasińskich. Na niebie było widać pięć samolotów.
Godzina „W” na Mazowszu
Na lądzie i na wodzie płocczanie uczcili pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego. O godzinie 17:00 na Wisłę wypłynęły udekorowane Biało -Czerwonymi flagami statki, łodzie i motorówki. Płocczanie, którzy przyszli popatrzeć na paradę z brzegu, także mieli ze sobą flagi narodowe.
Również o godzinie 17.00 na cmentarzu zabytkowym w al. Kobylińskiego władze Płocka i mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej, a harcerze zaciągnęli warty honorowe.
Siedlczanie także pamiętali o Powstaniu Warszawskim. O godzinie 17:00 spotkali się na skrzyżowaniu Kilińskiego i Pułaskiego. Zawyły syreny, kibice odpalili race. Zrobiło to wrażenie zwłaszcza na najmłodszych, którzy przyznali, że trzeba pamiętać o bohaterach Powstania.
W Siedlcach na Skwerze Niepodległości odbył się również koncert Seniorynek, które w repertuarze przygotowały powstańcze piosenki.
Prezydent R. Trzaskowski dla Polskiego Radia RDC o Powstaniu
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w rozmowie z Polskim Radiem RDC mówił o tym, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim.
– To nie jest wyłącznie lekcja o bohaterstwie, o gotowości do tego, żeby oddać swoje życie za wolność, bo to oczywiście najważniejsze, ale Powstańcy uczą nas o wartościach nadrzędnych, o solidarności, koleżeństwie, przełamywaniu własnych słabości, o tym, żeby nawet w trudnej sytuacji odnaleźć fragment normalnego życia. Jak widzimy zdjęcia Powstańców uśmiechniętych, roześmianych nawet w tych najtrudniejszych chwilach, to daje nam nadzieję, że naprawdę nie ma takiej przeciwności losu, której byśmy nie mogli pokonać – powiedział Trzaskowski.
Włodarz stolicy wskazał, że aby ocalić pamięć o Powstaniu, najważniejsze jest wspieranie samych Powstańców.
– Przede wszystkim rozmawiając z samymi Powstańcami, dlatego że poza rozbudowywaniem muzeów, budowaniem pomników, myśmy postawili Powstańców w samym środku tej opowieści. Oni właśnie przekazują młodym pokoleniom swoje doświadczenia i to jest dzisiaj najważniejsze, ponieważ Powstańcy powoli odchodzą, natomiast pamięć o Powstaniu, pamięć o tym, co dla nich najważniejsze, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie – dodał prezydent.
Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie i największym zrywem niepodległościowym na terenie okupowanej Polski.
Do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, 25 tys. zostało rannych.
Straty wśród ludności cywilnej wynosiły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta.
Czytaj też: Prezydent R. Trzaskowski dla Polskiego Radia RDC: Powstanie to lekcja o wartościach
Źródło:
Autor:
RDC /DJ
Kategorie: