Wiadomości
Udostępnij:
Północne skrzydło Cukrowni „Ciechanów” wpisane do rejestru zabytków
-
16.12.2024 22:06
-
Aktualizacja: 22:09 16.12.2024
Północne skrzydło budynku głównego Cukrowni „Ciechanów” wpisane do rejestru zabytków. Opieką konserwatora objęta została tzw. klarownia i mieszalnia przy ulicy Fabrycznej. — Budynek jest dla nas bardzo cenny — podkreśla kierownik delegatury w Ciechanowie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Wanda Gołębiewska.
Do rejestru zabytków wpisano część budynku głównego Cukrowni „Ciechanów”. Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostało północne skrzydło budynku głównego (produktowni), czyli dawna klarownia i mieszalnia, położone przy ul. Fabrycznej w Ciechanowie.
Kierownik delegatury w Ciechanowie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Wanda Gołębiewska podkreśla, że obiekt stanowi cenny przykład budownictwa przemysłowego z końca XIX wieku.
— Budynek jest dla nas bardzo cenny, nie jest przekształcony. Jest najbogatszy w elewację, w detal architektoniczny. To, że jest objęty ochroną, oznacza, że wszelkie prace przy tym budynku będą z nami konsultowane — mówi Gołębiewska.
W dwudziestoleciu międzywojennym, jak i po wojnie, cukrownia była największym przedsiębiorstwem w Ciechanowie. Po zakończeniu produkcji, ponad dwie dekady temu, obiekt zamknięto. Teraz należy do prywatnego przedsiębiorcy.
Historia Cukrowni „Ciechanów”
Zabudowania spółki udziałowej „Fabryki Cukrów Ciechanów” założonej w 1883 r. wzniesione zostały na gruntach dawnego majątku Szczurzyn w bezpośrednim sąsiedztwie linii Kolei Nadwiślańskiej. Zakład powstał w kilku etapach. Najstarsze obiekty wzniesiono w 1883 r. Należały do nich budynki produkcyjne (w tym północne skrzydło budynku głównego – produktowni będące przedmiotem niniejszego postępowania) wraz z warsztatami i parowozownią.
W latach 1929-1931 dobudowano mniejsze obiekty gospodarcze, a w latach 1945-1955 zespół rozbudowano o suszarnię, magazyn cukru oraz budynki administracyjne. Jednocześnie dokonywano drobnych przekształceń i rozbudowy istniejących obiektów.
W czasie II wojny światowej fabryka została przejęta przez władze niemieckie i przeszła pod zarząd Spółki „Zuckerfabriken – Betriebgesellaschaft m. H. Zichenau”. Zabudowania nie uległy zniszczeniu, zachowały się również maszyny, co umożliwiło wznowienie produkcji.
Po 1945 r. zakład został upaństwowiony i włączony do Zjednoczenia Przemysłu Cukrowniczego z siedzibą w Warszawie, a następnie Przedsiębiorstwa Państwowego Cukrownie Mazowieckie z siedzibą w Płocku (1966). W 1999 r. zakład sprywatyzowano, inwestorem strategicznym została Cukrownia Glinojeck S.A. W 2003 r., po zaniechaniu produkcji, zakład zamknięto.
Przedmiotowy obiekt stanowi cenny przykład budownictwa przemysłowego z końca XIX w., a jego walory typologiczne oraz artystyczne uwidaczniają się w zastosowanych materiałach oraz w sposobie opracowania ścian zewnętrznych, wprowadzeniu dekoracji architektonicznej w postaci cokołów, fryzów, gzymsów, lizen, pilastrów czy sterczyn.
Ponadto zachowany budynek jest świadectwem rozwoju cukrownictwa w Królestwie Polskim, a szczególnie na terenie Mazowsza gdzie cukrownictwo stanowiło jedną z najważniejszych i najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu tego regionu. Na tym terenie działały wówczas oprócz fabryki ciechanowskiej także Cukrownia Leonów w Duninowie, Cukrownia Izabelin w Glinojecku czy Cukrownia Krasiniec w Szczukach.
W dwudziestoleciu międzywojennym Cukrowania „Ciechanów” była największym przedsiębiorstwem w mieście, kontynuowała swoją działalność także w okresie powojennym, na trwale wpisując się w historię Ciechanowa i jego mieszkańców.
Czytaj też: Zabytkowe malowidło Zofii Stryjeńskiej w kamienicy na Mokotowie [ZOBACZ]
Źródło:
Autor:
Alicja Śmiecińska/DJ