W historii wiele jest nowatorskich prac, wprowadzających do języka nauki nowe pojęcia, niezbędne do prawidłowego zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości. Trudno jednak przecenić wkład badaczy z Institut de Recherche sur les Phénomènes Hors Equilibre w Marsylii, którzy w swej przełomowej publikacji w czołowym czasopiśmie naukowym poczynili wielki krok dla ludzkości… a w każdym razie dla badań onomatopeicznych. Badacze owi nazwali po imieniu… no właśnie!
Glug-glug to specjalistyczne pojęcie z pewnej dziedziny nauki, określające zjawisko, bez którego trudno sobie wyobrazić normalne życie. Dzięki angielsko-francuskiemu tandemowi badaczy (jeden z nich jest teoretykiem silników rakietowych, a drugi – specjalistą od puszczania kaczek na wodzie) udało się wreszcie opracować model teoretyczny tego zjawiska. Glug-glug na pewno fascynuje naukowców na całym świecie, a teraz zapewne także i słuchaczy audycji Z Innej Planety w radiu RDC…
Stąd nasze pytania: Czymże jest glug-glug? Jakiej dziedziny badań dotyczy? Jak wygląda model eksperymentalny do badania tego zjawiska?