Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
W dzisiejszej audycji Matylda Kozakiewicz rozmawia z Mają Herman - psychiatrką i psychoterapeutką. Czym charakteryzuje się narcystyczne zaburzenie osobowości? Jakie mity na temat narcyzmu są obecnie najczęściej powielane? Czy narcyzi mają naprawdę wysoką samoocenę? Czy narcyz jest zawsze przemocowy?
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wolny umysł
WOLNY UMYSŁ to fascynujące rozmowy o psychologii ze specjalistami w zakresie zdrowia psychicznego: naukowcami, lekarzami i terapeutami. To też patrzenie przez naukowe okulary na zjawiska społeczne i kulturowe, bo psychologia to nie tylko zaburzenia i choroby, ale też badania nad ludzką motywacją, kreatywnością i potrzebami. Psychologia bada i opisuje to, co czujemy, co myślimy i co robimy, jak funkcjonujemy w grupie, jak się rozwijamy wraz z wiekiem i w jakie relacje wchodzimy z innymi ludźmi. O tym wszystkim Matylda Kozakiewicz, psycholożka, rozmawia ze swoimi gośćmi w każdy wtorek, o godzinie 19.
Odcinki podcastu (31)
-
Czy jesteś synestetą?
Widzenie ciągu liczba w przestrzeni, kojarzenie słów z kolorami i dźwiękami, mieszanie doznań smakowych z muzyką.... To tylko przykłady zjawisk wchodzących w skład synestezji. Tą zdolność mają najczęściej artyści i osoby neuroatypowe. W czym pomaga nam synestezja, a kiedy może męczyć i przytłaczać? Na czym polega jej fenomen? Na te pytania odpowiadają biopsycholożka Kari Goldyn i pisarka Julia Oleś.
-
19.11.2024
-
46 min 41 s
-
-
Jak budować zdrową samoocenę?
Wielu ludzi uważa, że im wyższa samoocena, tym lepiej. A tymczasem najlepsza samoocena to ta pozytywna, ale wcale nie najwyższa. Ważna jest też jej stabilność i adekwatność. Matylda Kozakiewicz rozmawia z psycholożką Karoliną Malinowską o poczuciu własnej wartości i tym, jak je pozytywnie kształtować u dzieci.
-
12.11.2024
-
45 min 49 s
-
-
Zaburzenia osobowości
Jak kształtuje się osobowość i kiedy mówimy o jej zaburzeniu? Czym różni się osobowość narcystyczna od histrionicznej? Jakie jeszcze zaburzenia osobowości rozróżniamy, jak się je leczy i u kogo? Opowiadała o tym Maja Herman, psychiatrka i psychoterapeutka.
-
05.11.2024
-
50 min 02 s
-
-
AuDHD. Jak działa neuroatypowy mózg?
Matylda Kozakiewicz rozmawia z biopsycholożką, specjalizującą się w neuroróżnorodności - Kari Goldyn. Jak objawia się spektrum autyzmu oraz ADHD i dlaczego coraz częściej mówi się o niech nie jak o zaburzeniach - ale po prostu innej budowie mózgu? Z jakimi problemami spotykają się ludzie neuroatypowi? Co jest ich supermocą?
-
29.10.2024
-
46 min 26 s
-
-
O zaburzeniu CPTSD
CPTSD to zaburzenie, które bywa mylone z osobowością borderline. Jest częstym skutkiem traumy złożonej, wielorazowej np. doświadczania przemocy w dzieciństwie. Matylda Kozakiewicz w rozmowie z Kubą Cyganem, psychologiem i psychotraumatologiem, porusza temat zaburzeń posttraumatycznych, ich leczenia i problemów z jakimi mierzą się ludzie po traumach.
-
22.10.2024
-
43 min 36 s
-
-
Jak możemy poprawić bezpieczeństwo dzieci na ulicach miast?
Matylda Kozakiewicz rozmawiała z prezeską Fundacji Rodzic w Mieście Agnieszką Krzyżak-Piturą o tym, czy miasto jest dostosowane do potrzeb dzieci i ich rodziców. Dlaczego kiedyś dzieci często chodziły same do szkoły, a dzisiaj są przeważnie odwożone samochodami? Czy place zabaw dla dzieci są miejscami przyjaznymi dla rodziców? Co możemy zrobić, by poprawić bezpieczeństwo szkolnych ulic?
-
15.10.2024
-
50 min 27 s
-
-
Co jest najtrudniejsze w pracy psychologa policyjnego?
Gościem audycji "Wolny Umysł" była Małgorzata Chmielewska - była naczelniczka Wydziału Psychologów Policyjnych Komendy Głównej Policji. W rozmowie opowiadała, czym zajmowała się jako negocjatorka, jak wspomina interwencje związane z kataklizmami, jakiego wsparcia potrzebują policjanci oraz jak powinno się wspierać osoby, które ucierpiały w wyniku katastrof naturalnych i innych traumatycznych wydarzeń.
-
08.10.2024
-
52 min 39 s
-
-
Jak trzeba rozmawiać z psem, czyli o meandrach komunikacji ludzko-psiej
W audycji "Wolny Umysł" Matylda Kozakiewicz rozmawia z dyplomowanym behawiorystą psów i autorem audycji w Polskim Radiu RDC "Na Psa Urok" Karolem Kosiorowskim. Czym jest teoria dominacji? Jakie są metody szkolenia psów i najczęstsze problemy z jakimi borykają się ich opiekunowie? Czy powinno się doszukiwać u czworonogów poczucia winy i innych złożonych emocji typowych dla ludzi?
-
01.10.2024
-
50 min 43 s
-
-
Jak język terapeutyczny przeniknął do codziennej polszczyzny?
Rozmowa z Mateuszem Adamczykiem - językoznawcą i psychoterapeutą gestalt w trakcie szkolenia. "To nie jest o mnie, tylko o tobie", "przepracować coś", "toż to narcyz" - coraz częściej słyszmy w potocznym języku wyrażenia i zwroty zaczerpnięte z gabinetów terapeutycznych. Czy to dobrze? Z czego to wynika i do czego prowadzi?
-
24.09.2024
-
02 godz 52 min 41 s
-
-
Czy współcześni radiowcy i wokaliści umieją dobrze mówić?
Gościem Matyldy Kozakiewicz był doświadczony realizator dźwięku i dziennikarz muzyczny - Jerzy Piórek. Czym była karta mikrofonowa i czy dobrze, że już jej nie ma? Jakie błędy popełniają współcześni prezenterzy? Co sprawia, że jednej osoby słucha się z uwagą - a inna irytuje? Czy tremę słychać?
-
17.09.2024
-
50 min 28 s
-