Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Naukowcy i edukatorzy klimatyczni szukają różnych dróg, żeby uświadamiać ludzi i wpływać na ich wybory konsumenckie. Które z metod wpływu działają, a które nie zdają egzaminu? Czy pojedynczy człowiek ma wpływ na planetę? Jakie zmiany warto wprowadzić w swoje życie, żeby zadbać o lepszy świat dla przyszłych pokoleń? Na te pytania odpowiada Paulina Górska - dziennikarka klimatyczna.
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wolny umysł
WOLNY UMYSŁ to fascynujące rozmowy o psychologii ze specjalistami w zakresie zdrowia psychicznego: naukowcami, lekarzami i terapeutami. To też patrzenie przez naukowe okulary na zjawiska społeczne i kulturowe, bo psychologia to nie tylko zaburzenia i choroby, ale też badania nad ludzką motywacją, kreatywnością i potrzebami. Psychologia bada i opisuje to, co czujemy, co myślimy i co robimy, jak funkcjonujemy w grupie, jak się rozwijamy wraz z wiekiem i w jakie relacje wchodzimy z innymi ludźmi. O tym wszystkim Matylda Kozakiewicz, psycholożka, rozmawia ze swoimi gośćmi w każdy wtorek, o godzinie 19.
Odcinki podcastu (31)
-
Czy jesteś synestetą?
Widzenie ciągu liczba w przestrzeni, kojarzenie słów z kolorami i dźwiękami, mieszanie doznań smakowych z muzyką.... To tylko przykłady zjawisk wchodzących w skład synestezji. Tą zdolność mają najczęściej artyści i osoby neuroatypowe. W czym pomaga nam synestezja, a kiedy może męczyć i przytłaczać? Na czym polega jej fenomen? Na te pytania odpowiadają biopsycholożka Kari Goldyn i pisarka Julia Oleś.
-
19.11.2024
-
46 min 41 s
-
-
Jak budować zdrową samoocenę?
Wielu ludzi uważa, że im wyższa samoocena, tym lepiej. A tymczasem najlepsza samoocena to ta pozytywna, ale wcale nie najwyższa. Ważna jest też jej stabilność i adekwatność. Matylda Kozakiewicz rozmawia z psycholożką Karoliną Malinowską o poczuciu własnej wartości i tym, jak je pozytywnie kształtować u dzieci.
-
12.11.2024
-
45 min 49 s
-
-
Zaburzenia osobowości
Jak kształtuje się osobowość i kiedy mówimy o jej zaburzeniu? Czym różni się osobowość narcystyczna od histrionicznej? Jakie jeszcze zaburzenia osobowości rozróżniamy, jak się je leczy i u kogo? Opowiadała o tym Maja Herman, psychiatrka i psychoterapeutka.
-
05.11.2024
-
50 min 02 s
-
-
AuDHD. Jak działa neuroatypowy mózg?
Matylda Kozakiewicz rozmawia z biopsycholożką, specjalizującą się w neuroróżnorodności - Kari Goldyn. Jak objawia się spektrum autyzmu oraz ADHD i dlaczego coraz częściej mówi się o niech nie jak o zaburzeniach - ale po prostu innej budowie mózgu? Z jakimi problemami spotykają się ludzie neuroatypowi? Co jest ich supermocą?
-
29.10.2024
-
46 min 26 s
-
-
O zaburzeniu CPTSD
CPTSD to zaburzenie, które bywa mylone z osobowością borderline. Jest częstym skutkiem traumy złożonej, wielorazowej np. doświadczania przemocy w dzieciństwie. Matylda Kozakiewicz w rozmowie z Kubą Cyganem, psychologiem i psychotraumatologiem, porusza temat zaburzeń posttraumatycznych, ich leczenia i problemów z jakimi mierzą się ludzie po traumach.
-
22.10.2024
-
43 min 36 s
-
-
Jak możemy poprawić bezpieczeństwo dzieci na ulicach miast?
Matylda Kozakiewicz rozmawiała z prezeską Fundacji Rodzic w Mieście Agnieszką Krzyżak-Piturą o tym, czy miasto jest dostosowane do potrzeb dzieci i ich rodziców. Dlaczego kiedyś dzieci często chodziły same do szkoły, a dzisiaj są przeważnie odwożone samochodami? Czy place zabaw dla dzieci są miejscami przyjaznymi dla rodziców? Co możemy zrobić, by poprawić bezpieczeństwo szkolnych ulic?
-
15.10.2024
-
50 min 27 s
-
-
Co jest najtrudniejsze w pracy psychologa policyjnego?
Gościem audycji "Wolny Umysł" była Małgorzata Chmielewska - była naczelniczka Wydziału Psychologów Policyjnych Komendy Głównej Policji. W rozmowie opowiadała, czym zajmowała się jako negocjatorka, jak wspomina interwencje związane z kataklizmami, jakiego wsparcia potrzebują policjanci oraz jak powinno się wspierać osoby, które ucierpiały w wyniku katastrof naturalnych i innych traumatycznych wydarzeń.
-
08.10.2024
-
52 min 39 s
-
-
Jak trzeba rozmawiać z psem, czyli o meandrach komunikacji ludzko-psiej
W audycji "Wolny Umysł" Matylda Kozakiewicz rozmawia z dyplomowanym behawiorystą psów i autorem audycji w Polskim Radiu RDC "Na Psa Urok" Karolem Kosiorowskim. Czym jest teoria dominacji? Jakie są metody szkolenia psów i najczęstsze problemy z jakimi borykają się ich opiekunowie? Czy powinno się doszukiwać u czworonogów poczucia winy i innych złożonych emocji typowych dla ludzi?
-
01.10.2024
-
50 min 43 s
-
-
Jak język terapeutyczny przeniknął do codziennej polszczyzny?
Rozmowa z Mateuszem Adamczykiem - językoznawcą i psychoterapeutą gestalt w trakcie szkolenia. "To nie jest o mnie, tylko o tobie", "przepracować coś", "toż to narcyz" - coraz częściej słyszmy w potocznym języku wyrażenia i zwroty zaczerpnięte z gabinetów terapeutycznych. Czy to dobrze? Z czego to wynika i do czego prowadzi?
-
24.09.2024
-
02 godz 52 min 41 s
-
-
Czy współcześni radiowcy i wokaliści umieją dobrze mówić?
Gościem Matyldy Kozakiewicz był doświadczony realizator dźwięku i dziennikarz muzyczny - Jerzy Piórek. Czym była karta mikrofonowa i czy dobrze, że już jej nie ma? Jakie błędy popełniają współcześni prezenterzy? Co sprawia, że jednej osoby słucha się z uwagą - a inna irytuje? Czy tremę słychać?
-
17.09.2024
-
50 min 28 s
-