Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem audycji była aktorka teatralna, filmowa i serialowa Lidia Sadowa, odtwarzająca postać młodej Aliny w słuchowisku „Pamięć drzew” z 2009 roku w reżyserii i adaptacji Jacka Gąsiorowskiego na motywach opowiadania Jana Józefa Szczepańskiego pod tym samym tytułem.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór literacki
„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym. Z jednej strony prezentujemy co tydzień słuchowisko z bogatej archiwalnej kolekcji Polskiego Radia połączone z rozmową o jednym z jego bohaterów (aktorze lub reżyserze). Późniejsza część audycji poświęcona jest współczesnym sztukom, dobrej literaturze filmowo-teatralnej i teatrowi mniej znanemu.
Odcinki podcastu (459)
-
Teraz odtwarzane
Lidia Sadowa
Gościem audycji była aktorka teatralna, filmowa i serialowa Lidia Sadowa, odtwarzająca postać młodej Aliny w słuchowisku „Pamięć drzew” z 2009 roku w reżyserii i adaptacji Jacka Gąsiorowskiego na motywach opowiadania Jana Józefa Szczepańskiego pod tym samym tytułem.
-
12.01.2025
-
46 min 19 s
-
Odtwarzam
-
-
Twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
O twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej Jan Bończa-Szabłowski rozmawiał z prof. Ingą Iwasiów - literaturoznawczynią, krytyczką literacką, poetką.
-
05.01.2025
-
52 min 47 s
-
-
Rok Marka Hłaski
O jednym z najbardziej tajemniczych utworów Marka Hłaski "Diabły w deszczu" oraz o kulisach powstania słuchowiska opowiadają goście audycji:
- Radosław Młynarczyk, odkrywca i edytor młodzieńczej powieści Marka Hłaski "Wilk", a także tomu juweniliów pisarza "Najlepsze lata naszego życia" oraz autor biografii "Hłasko. Proletariacki książę"
- Aleksandra Głogowska, dyrektor literacka RDC, twórczyni słuchowiska "Diabły w deszczu"
-
29.12.2024
-
50 min 25 s
-
AUDYCJA SPECJALNA | Jak brzmiał Mickiewicz, jak brzmi Gombrowicz
Dlaczego paryskie wykłady Adama Mickiewicza robiły tak ogromne wrażenie na słuchaczach, jaki stosunek miał Mickiewicz do Towiańskiego, czy Słowackiego, jak pojmował rolę poety, a za co uwielbiali go Rosjanie i co było prawdziwą przyczyną jego śmierci?
Wiele mitów i stereotypów dotyczących naszego wieszcza burzy zamieszkały w Paryżu profesor Krzysztof Rutkowski w specjalnej świątecznej rozmowie z Janem Bończa Szabłowskim
W drugiej części programu rozmowa z wybitnym kompozytorem Zygmuntem Krauze m.in. o tym, jak brzmi w operze Witold Gombrowicz.
-
27.12.2024
-
01 godz 54 min 48 s
-
-
Anna Dymna o pomocy i niezapomnianych Wigiliach
Gościem specjalnym programu Jana Bończy - Szabłowskiego będzie Anna Dymna, znakomita aktorka i piękny człowiek, która opowie o radości pomocy innym i niezapomnianych Wigiliach, ponieważ ten wieczór to czas rozmów w gronie rodzinnym, to czas spotkań z ludźmi których warto poznać, a czasem może nawet i zaprzyjaźnić się z nimi.
-
24.12.2024
-
51 min 08 s
-
-
Wigilijny radiowy stół Szabłowskich
Do wigilijnego radiowego stołu zasiedli Maria Szabłowska - znana dziennikarka radiowa, poznana na fb Monika, jej syn Kuba - informatyk, Marcin - podróżnik, fotoreporter, organizator biura podróży, jest jeszcze Kamil - prawnik studiujący w Wilnie. Wszystkich łączy nazwisko Szabłowscy, choć nie wszyscy są rodziną.
-
24.12.2024
-
52 min 06 s
-
-
O Kazimierzu Wierzyńskim
„Wielki artysta słowa, niezłomny w podtrzymywaniu ducha polskiej niezawisłości” – tak napisano w sejmowej uchwale o Kazimierzu Wierzyńskim, poecie, prozaiku, dziennikarzu, krytyku teatralnym, urodzonym 130 lat temu i ustanowionym literackim patronem 2024 roku. Na zwieńczenie Roku Kazimierza Wierzyńskiego w „Wieczorze Literackim” zapraszamy na rozmowę o jego biografii, twórczości, przyjaźniach i sporach twórczych oraz miejscu w historii polskiej literatury.
Gościem Jana Bończa-Szabłowskiego była prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich PAN, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
-
22.12.2024
-
47 min 30 s
-
-
Marta Jordan
O twórczości Julio Cortazara oraz swoich literackich i osobistych spotkaniach z pisarzem opowiedziała Marta Jordan, tłumaczka i popularyzatorka literatury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej w Polsce. Jej działalność sięga lat 70. XX wieku, kiedy zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Przekładów Literackich za tłumaczenie opowiadań Julio Cortázara, którego poznała osobiście, służąc mu jako przewodnik i tłumacz podczas podróży po Polsce. Fakt ten zadecydował o wyborze jej drogi zawodowej, a przekłady utworów argentyńskiego pisarza stanowią znaczą część jej dorobku.
-
08.12.2024
-
34 min 18 s
-
-
Filip Łobodziński
Gościem „Wieczoru Literackiego” był odtwórca roli Pabla w słuchowisku „Siostra Cora” z 1973 roku w reżyserii Zdzisława Nardellego według opowiadania Julio Cortazara pod tym samym tytułem — dziennikarz i tłumacz Filip Łobodziński.
-
08.12.2024
-
14 min
-
-
Kamil Małanicz
O postaci Józefa Boruwłaskiego, jego pamiętnikach oraz pracy z Jerzym Stuhrem opowiadał Kamil Małanicz, reżyser słuchowiska "Zabaweczka", autor scenariusza i oprawy muzycznej.
-
01.12.2024
-
33 min 57 s
-
PODCASTY