Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Dzieci z Pahiatua to grupa 733 polskich sierot, które na początku II wojny światowej zostały wypędzone z domów przez Sowietów. Kilka lat tułały się po świecie. Po tym, jak ewakuowano je z ZSRR do Persji, otrzymały możliwość schronienia w Nowej Zelandii. Dotarły tam 31.10.1944 r. i zamieszkały w obozie w pobliżu miejscowości Pahiatua. Po wojnie nieliczni wrócili do Polski. "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" to sześcioodcinkowy audiodokument, którego bohaterowie opowiadają, jak wyglądała ich droga na koniec świata i jak doświadczenie uchodźstwa wpłynęło na życie ich rodzin. W realizacji dokumentu wykorzystano ponad dwadzieścia pogłębionych wywiadów zrealizowanych w Polsce i w Nowej Zelandii oraz dokumenty archiwalne, które Nowozelandczycy latami gromadzili na temat dzieci z Pahiatua (w tym korespondencję odtajnioną w 2024 r.). Audioserial zrealizowany przez Instytut Pileckiego we współpracy z Polskim Radiem powstał w związku z 80. rocznicą dotarcia grupy 733 polskich sierot do Nowej Zelandii. Jego premiera odbędzie się w czwartek 31 października 2024 r. o godzinie 18:00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (ul. Myśliwiecka 3/5/7 w Warszawie), a prezentacji pierwszego odcinka towarzyszyć będzie dyskusja "Dzieci i wojna". O tym wydarzeniu oraz pracy nad powstaniem reportażem opowie Martyna Wojtkowska, autorka audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua"
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4064)
-
Wokół Festiwalu Restaurant Week | Bartosz Kwiatek
FoodieMoments, jesienne smaki i kulinarne eksperymenty - wokół Festiwalu Restaurant Week.
Restaurant Week to festiwal towarzysko-kulinarny, który już od 10 lat odbywa się w największych polskich miastach. W tym roku wydarzenie potrwa do 17 listopada. Hasło tegorocznej edycji festiwalu to #FoodieMoments, czyli chwile, które definiują pasję do jedzenia, celebrowania chwil z bliskimi i kulinarnych odkryć. O tym, jak na przestrzeni lat zmieniały się polskie zwyczaje kulinarne, czy Polacy umieją cieszyć się jedzeniem i spędzaniem wspólnego czasu przy stole, jakie są obecne mody i trendy oraz jak oceniać eksperymentowanie w kuchni (jak np. jedzenie z drukarki 3D czy lody o smaku mizerii) opowiedział nasz gość Bartosz Kwiatek, specjalista od komunikacji Festiwalu Restaurant Week i pasjonat dobrej kuchni (studio)
-
10.11.2024
-
25 min 52 s
-
-
Pierwszy Warszawski Festiwal Gór | Sandra Pałka i Magdalena Paluch
Wydarzenie Stacja Bieszczady – Pierwszy Warszawski Festiwal Gór (16 listopada w Domu Kultury Zacisze), na który zaprosiły Sandra Pałka i Magdalena Paluch.
-
09.11.2024
-
15 min 11 s
-
-
"Historia jednej sceny" Cezarego Polaka | "Akademia Pana Kleksa"
"Historia jednej sceny" — co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny.
Film "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego miał swoją premierę 40 lat temu. Cezary Polak opowiedział o atmosferze, jaka towarzyszyła produkcji, wyzwaniach i przypomni to, co o pracy nad filmem opowiedział sam zmarły w 2021 roku reżyser.
-
09.11.2024
-
16 min 11 s
-
-
Festiwal Literatury Azjatyckiej | Dominika Kossowska-Janik
Rozmowa o drugiej edycji Festiwalu Literatury Azjatyckiej w Muzeum Azji i Pacyfiku Warszawie. O święcie książki azjatyckiej (14-17 listopada) opowiedziała Dominika Kossowska-Janik, kustosz Muzeum Azjii Pacyfiku i kierowniczka Działu Edukacji
-
09.11.2024
-
17 min 16 s
-
-
"Posadź drzewo starej odmiany – zachowaj tradycję Urzecza!" | Piotr Szymczak
"Posadź drzewo starej odmiany – zachowaj tradycję Urzecza!" to zapowiedź spotkania, które organizuje Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Grymle z Urzecza”. Przewidziana jest prelekcja, warsztaty szczepienia drzew, poświęcone starym odmianom drzew owocowych charakterystycznym dla mikroregionu Urzecze, a szczegóły zna szkółkarz i propagator starych odmian Piotr Szymczak.
-
09.11.2024
-
18 min 28 s
-
-
Polskie Radio RDC na współKongresie Kultury | Grzegorz Piątek
Gość:
- Grzegorz Piątek - pisarz, krytyk architektury, publicysta, autor książek
-
08.11.2024
-
16 min 25 s
-
Polskie Radio RDC na współKongresie Kultury | Robert Piaskowski
Gość:
- Robert Piaskowski - dyrektor Narodowego Centrum Kultury
-
08.11.2024
-
24 min 45 s
-
Polskie Radio RDC na współKongresie Kultury | Dorota Ilczuk
Gość:
- Dorota Ilczuk - ekonomistka i teoretyczka zarządzania w kulturze i przemysłach kreatywnych
-
08.11.2024
-
24 min 22 s
-
Polskie Radio RDC na współKongresie Kultury | Hanna Wróblewska
Gość:
- Ministra Hanna Wróblewska – historyczka sztuki i kuratorka, w latach 2010–2021 dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, od 2024 minister kultury i dziedzictwa narodowego w trzecim rządzie Donalda Tuska
-
07.11.2024
-
09 min 14 s
-
Polskie Radio RDC na współKongresie Kultury | Joanna Leśnierowska
Gość:
- Joanna Leśnierowska, kuratorka choreografii, dramaturżka wizualna i choreografka
-
07.11.2024
-
18 min
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
11 odcinkówTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
Latające radio doktora Kruszewicza
595 odcinkówDr Andrzej G. Kruszewicz, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii, a od 2009 roku dyrektor Warszawskiego ZOO.
-
W cyfrowym świecie
4 odcinkiZapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”
-
Plan na weekend
423 odcinki