Jest sprawa
Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Od 27 września 2024 do 26 stycznia 2025 w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę prac malarskich Józefa Chełmońskiego. Nakładem wyd. BOSZ niedawno ukazał się też album "Józef Chełmoński" przedstawiający najważniejsze prace jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa realistycznego. Artysta tworzył w Warszawie, Monachium, Paryżu, a jego liczne wyjazdy na Ukrainę, Podole, Wołyń czy Litwę zaowocowały znakomitymi i cenionymi na całym świecie obrazami. Jako doskonały, przenikliwy wręcz, obserwator natury w swoim malarstwie koncentrował się przede wszystkim na rodzimym krajobrazie: malował sceny z życia wiejskiego, melancholijne widoki natury: pola, mokradła, rozlewiska, ptaki; ale także targi, jarmarki czy konne zaprzęgi. Wszystko to, w całej rozciągłości, prezentuje niniejszy album, wzbogacony o ciekawe, archiwalne fotografie i interesujący tekst syntetyzujący twórczość Józefa Chełmońskiego autorstwa dr Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej, która była naszym gościem.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
"HI§TORY" to opera w dwóch aktach, która powstała na podstawie manuskryptów (także fragmentów dotąd niepublikowanych) dramatu „Historia” („Operetka”) Witolda Gombrowicza. Prapremierę zaplanowano 23 listopada w Polskiej Operze Królewskiej. Twórcą libretta i kompozytorem jest Michał Dobrzyński, a reżyserami dzieła - Maciej Wojtyszko i Jakub Krofta. Wpisująca się w obchody Roku Gombrowicza opera "HI§TORY" to pierwsza premiera obecnie sprawującej od 1 września bieżącego roku funkcję dyrektora Polskiej Opery Królewskiej Magdaleny Kaczorowskiej, która była naszym gościem.
17.11.2024
11 min 34 s
Warsztaty dla Rodziców Wcześniaków to inicjatywa Szpitala na Karowej skierowana do rodziców maluchów urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. W trakcie warsztatów specjaliści uczą opieki nad wcześniakiem oraz zapewniają wsparcie psychologiczne. Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada. Symbolicznym gestem z nim związanym jest podświetlenie na fioletowo niektórych budynków publicznych oraz ozdabianie ich małą parą fioletowych skarpetek - otoczoną dziesięcioma pełnowymiarowymi skarpetkami dla noworodków – na znak, że co dziesiąte dziecko na świecie rodzi się przedwcześnie. Fioletowa wstążka przypięta do ubrania to znak symbolizujący wsparcie wcześniaków oraz ich rodziców. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców, których dziecko urodzi się jako wcześniak lub będzie wymagało dłuższego pobytu w szpitalu, który został niedawno przyjęty przez Radę Ministrów. Jak jeszcze można pomóc rodzicom wcześniaków? Co może zrobić dla nich zespół medyczny szpitala? Czym jest wsparcie od strony innych rodziców z podobnym doświadczeniem?
Goście:
17.11.2024
17 min 16 s
Pierwsza pomoc psychologiczna (PPP) to wsparcie udzielane osobom znajdującym się w kryzysie psychicznym. Można ją porównać do pierwszej pomocy przedmedycznej, z tym że skupia się na potrzebach emocjonalnych i psychicznych danej osoby. Jak towarzyszyć innym, gdy borykają się z trudnościami ze zdrowiem psychicznym? Jak rozmawiać z nimi we wspierający sposób? Jak najlepiej okazać zrozumienie i troskę? Wreszcie, jak udzielić pomocy, by dodać im nadziei i siły do przezwyciężenia tych trudności? O tym Ewelina Supińska, psycholożka, coach kryzysowa, ekspertka ds. zdrowia psychicznego i wellbeingu z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, autorka książki "Pierwsza pomoc psychologiczna"
17.11.2024
20 min 01 s
O XI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki – Anna German w Warszawie. Młodym wokalistom z Polski, Uzbekistanu, Kazachstanu i Ukrainy towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna pod batutą Tomasza Labunia.
Na festiwal zapraszali: Aldona Michalak - dyrektor i pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anna German (od 2014 roku), przewodnicząca Stowarzyszenia Liga Kobiet Polskich i Michał Matuszewski - zwycięzca IX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anna German w 2022 r.; wokalista, muzyk, kompozytor, pedagog.
Koncert finałowy odbędzie się 22 listopada o godzinie 19:00 w Muzeum Historii Polski (Cytadela).
Polskie Radio RDC jest patronem wydarzenia.
16.11.2024
28 min 15 s
"Historia jednej sceny", co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. Tym razem o animowanym serialu "Simpsonowie", którego twórcom udało się kilka razy wyprzedzić rzeczywistość...
16.11.2024
07 min 39 s
Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół oraz jego lider Andrzej Chybowski otrzymali nagrodę BohaterON w kategorii Pasjonat. W ten sposób lata pracy społecznej, dziesiątki wykładów, oprowadzań, audycji radiowych, wystaw historycznych i filmów dokumentalnych zrealizowanych przez stowarzyszenie zostały dostrzeżone.
16.11.2024
21 min 35 s
PCK działa na podstawie przyjętej 16 listopada 1964 r. przez Sejm ustawy o Polskim Czerwonym Krzyżu, niedawno ruszyła kampania pod hasłem „Jeszcze Nie”, która ma pomóc w zbiórce funduszy na Kluby Seniora PCK oraz zwrócenie uwagi na problem samotności i wykluczenia społecznego wśród osób starszych.
Szczegóły przybliżył Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, prezes PCK na Mazowszu
16.11.2024
18 min 03 s
FoodieMoments, jesienne smaki i kulinarne eksperymenty - wokół Festiwalu Restaurant Week.
Restaurant Week to festiwal towarzysko-kulinarny, który już od 10 lat odbywa się w największych polskich miastach. W tym roku wydarzenie potrwa do 17 listopada. Hasło tegorocznej edycji festiwalu to #FoodieMoments, czyli chwile, które definiują pasję do jedzenia, celebrowania chwil z bliskimi i kulinarnych odkryć. O tym, jak na przestrzeni lat zmieniały się polskie zwyczaje kulinarne, czy Polacy umieją cieszyć się jedzeniem i spędzaniem wspólnego czasu przy stole, jakie są obecne mody i trendy oraz jak oceniać eksperymentowanie w kuchni (jak np. jedzenie z drukarki 3D czy lody o smaku mizerii) opowiedział nasz gość Bartosz Kwiatek, specjalista od komunikacji Festiwalu Restaurant Week i pasjonat dobrej kuchni (studio)
10.11.2024
25 min 52 s
Wydarzenie Stacja Bieszczady – Pierwszy Warszawski Festiwal Gór (16 listopada w Domu Kultury Zacisze), na który zaprosiły Sandra Pałka i Magdalena Paluch.
09.11.2024
15 min 11 s
"Historia jednej sceny" — co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny.
Film "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego miał swoją premierę 40 lat temu. Cezary Polak opowiedział o atmosferze, jaka towarzyszyła produkcji, wyzwaniach i przypomni to, co o pracy nad filmem opowiedział sam zmarły w 2021 roku reżyser.
09.11.2024
16 min 11 s
PODCASTY
Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY
Przez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
Audycja skierowana do najmłodszych odbiorców, ale i rodzice znajdą coś dla siebie.