Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem audycji był reportażysta Bartosz Józefiak. Nakładem wydawnictwa Znak Literanova ukazała się jego książka „Patodeweloperka. To nie jest kraj do mieszkania”.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Polak potrafi
Zapraszamy do audycji ludzi, którzy mieli odwagę, inwencję i upór działać inaczej niż dyktowała im tradycja i otoczenie. Są wśród nich zarówno postaci z pierwszych stron gazet, jaki i zwykli Nowakowie i Kowalscy, którzy robią rzeczy niezwykłe i nie są szerzej znani poza swoim środowiskiem. Punktem wyjścia rozmów najczęściej bywają aktualne wydarzenia i problemy, ale prowadzący chętnie zagłębia się też w przeszłość.
Odcinki podcastu (1488)
-
„Podręcznik do historii mówionej”
O „Podręczniku do historii mówionej” rozmawialiśmy z jego autorem Marcinem Jarząbkiem.
-
08.11.2024
-
14 min 59 s
-
-
O Architekturze (nie) zrównoważonej
O Architekturze (nie) zrównoważonej porozmawialiśmy z Bolesławem Stelmachem – architektem, autorem m.in. Centrum Chopinowskiego w Warszawie, Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli a także rozbudowy obiektów Sejmu, dyrektorem Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki (NIAiU).
-
08.11.2024
-
19 min 59 s
-
-
Warszawa M-20 nr 000001
Warszawa M-20 nr 000001 to pierwsze powojenne auto z FSO, które właśnie zostało odnalezione, sprowadzone i zaprezentowane.
Gościem audycji była Joanna Mikiciuk z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach pod Warszawą.
-
08.11.2024
-
13 min 07 s
-
-
„Dźwięki, ludzie i nasłuchiwanie miasta”
O pracy naukowej, której zwieńczeniem jest książka „Dźwięki, ludzie i nasłuchiwanie miasta” Marty Michalskiej.
W książce zanalizowano wybrane zdarzenia dźwiękowe będące elementami codziennej, gęstej tkanki sonicznej Warszawy przełomu XIX i XX wieku. Studia przypadków zaprezentowane w pracy dotyczą dźwięków: katarynki, fortepianu, na którym gra młoda kobieta, protestu, nawoływań ulicznych sprzedawców, wreszcie – dźwięków ciszy w mieszkaniu i poszukiwania ciszy w mieście. Każdy z tych elementów ukazuje wielopoziomowe splątania rozumienia dźwięku i reagowania na niego, które przecinają się na poziomie klasy, płci kulturowej czy tożsamości narodowej. (...)
-
08.11.2024
-
27 min 58 s
-
-
Jak dawniej jadano? Historia kuchni polskiej
Jak dawniej jadano? Historia kuchni polskiej — o tym porozmawiamy z autorem książki o tym tytule Andrzejem Fiedorukiem.
-
25.10.2024
-
18 min 32 s
-
-
O architekturze trwogi | Łukasz Mieszkowski
O architekturze trwogi porozmawialiśmy z Łukaszem Mieszkowskim, historykiem, absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystą Imre Kertész Kolleg w Jenie i Instytutu Historii Europejskiej Leibniza w Moguncji.
-
25.10.2024
-
22 min 03 s
-
-
Paweł Sołtys wraca na literacką scenę
Paweł Sołtys wraca na literacką scenę! Za sprawą Wydawnictwa „Czarnego” pojawił się „Sierpień”. Jest to proza przygodowa, której akcja rozgrywa się w Warszawie, Kijowie, Skale, Brudzewie, w okolicach Pińska oraz w pewnym nieistniejącym państwie.
-
25.10.2024
-
23 min 42 s
-
-
Holiday Inn, Galeria Panorama, Curtis Plaza - architektoniczne drogowskazy transformacji | Aleksandra Stępień-Dąbrowska
Holiday Inn, Galeria Panorama, Curtis Plaza - architektoniczne drogowskazy transformacji — to tytuł wykładu przygotowanego przez Aleksandrę Stępień-Dąbrowską, historyczkę sztuki, badaczkę architektury XX wieku.
-
25.10.2024
-
17 min 08 s
-
-
O wystawie „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska przedstawia osiem wieków historii żywienia w Warszawie”
O wystawie „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska przedstawia osiem wieków historii żywienia w Warszawie” Zuzanna Różańska-Tuta, jedna z kuratorek wystawy w Muzeum Warszawy.
-
18.10.2024
-
20 min 24 s
-
-
Wystawa „Przy okazji. Nieznane fotografie Romualda Broniarka”
Wystawa „Przy okazji. Nieznane fotografie Romualda Broniarka” w Domu Spotkań z Historią - Katarzyna Broniarek-Niemczycka i Filip Niedenthal, współkuratorzy.
-
18.10.2024
-
18 min 21 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Jest sprawa
2789 odcinkówTrzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
-
Historia bez tabu
5 odcinkówW tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami i faktach zmienionych w legendy.
-
W cyfrowym świecie
3 odcinkiZapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”