Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem Kingi Michalskiej jest Jarosław Molenda, pisarz, publicysta i podróżnik, autor książki "Czterej pancerni i pisarz" (Wyd. Lira). To opowieść o Januszu Przymanowskim, który "Rudym 102" zawojował całą Polskę. Czy jest choć jeden dorosły Polak, który nie widziałby serialu „Czterej pancerni i pies”? Podczas emisji w peerelowskiej TVP każdego z odcinków wyludniały się ulice i podwórka. Ten popularny cykl zatrzymywał przed ekranami wiele pokoleń, a jego popularność trwa do dzisiaj. "Czterej pancerni i pisarz" to historia człowieka, który stworzył jeden z najtrwalszych fenomenów kulturowych XX wieku
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książka na ucho
Odcinki podcastu (238)
-
Anna Ciarkowska o powieści „Sploty”
Gościem Kingi Michalskiej była Anna Ciarkowska, pisarka, felietonistka, autorka powieści „Sploty” (Wyd. W.A.B.). To niezwykle wzruszająca opowieść o życiu i pamięci po nim. Proza Ciarkowskiej, napisana subtelnym, poetyckim językiem, porusza do głębi, dotyka emocji związanych z odchodzeniem nas samych i naszych najbliższych. Jednak „Sploty” to nie opowieść o przemijaniu, ale o tym, co po nas pozostaje.
-
30.03.2025
-
17 min 41 s
-
-
Magdalena Majcher o kryminale "Bajtel"
Gościem Kingi Michalskiej jest Magdalena Majcher, autorka powieści "Bajtel" (Wyd. W.A.B.). To pierwsza część serii Kryminalny Śląsk - powieści inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami z dziennikarzem Borysem Dyrdą w roli głównej. Rok 1998. W Szopienicach - zaniedbanej i uważanej za patologiczną dzielnicy Katowic - znika dziecko. Ciało dziewczynki zostaje znalezione w pobliskim stawie. Wszystko wskazuje na morderstwo, a podejrzenia dość szybko padają na jej wujka. Borys Dyrda odkrywa, że w przeszłości w podobnych okolicznościach zaginęło bez wieści kilka dziewczynek. Śledztwo w tej sprawie ujawni przed nim mroczne oblicze śląskich dzielnic biedy.
-
29.03.2025
-
18 min 30 s
-
-
Paweł Wakuła o książce "Jak zostałem królem. Bolesław Chrobry"
Gościem Kingi Michalskiej jest Paweł Wakuła, rysownik, ilustrator i pisarz, autor wielu publikacji dla dzieci, m.in. książki "Jak zostałem królem. Bolesław Chrobry" (Wyd. Literatura). Rok 2025 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski. To dobra okazja, aby wyobrazić sobie, że Bolesław Chrobry przenosi się w nasze czasy i opowiada o sobie naszym językiem. Niemożliwe? A jednak! Przeczytajcie, jak król opowiada o swoich podbojach, jakie metody stosuje wobec krnąbrnych poddanych, komu i dlaczego oddał relikwię świętego Wojciecha i jak zdobył koronę.
-
29.03.2025
-
17 min 05 s
-
-
Teraz odtwarzane
Jarosław Molenda o książce "Czterej pancerni i pisarz"
Gościem Kingi Michalskiej jest Jarosław Molenda, pisarz, publicysta i podróżnik, autor książki "Czterej pancerni i pisarz" (Wyd. Lira). To opowieść o Januszu Przymanowskim, który "Rudym 102" zawojował całą Polskę. Czy jest choć jeden dorosły Polak, który nie widziałby serialu „Czterej pancerni i pies”? Podczas emisji w peerelowskiej TVP każdego z odcinków wyludniały się ulice i podwórka. Ten popularny cykl zatrzymywał przed ekranami wiele pokoleń, a jego popularność trwa do dzisiaj. "Czterej pancerni i pisarz" to historia człowieka, który stworzył jeden z najtrwalszych fenomenów kulturowych XX wieku
-
23.03.2025
-
21 min 26 s
-
Odtwarzam
-
-
Ryszard Ćwirlej o kryminale „Brudna forsa”
Gościem Kingi Michalskiej jest Ryszard Ćwirlej, autor powieści „Brudna forsa” - szóstego tomu cyklu kryminalnego z sierżant Anetą Nowak (Wyd. Muza). W 2014 roku w podpoznańskim Swarzędzu dochodzi do napadu na samochód przewożący gotówkę. Jeden konwojent ginie na miejscu, drugi zostaje postrzelony, a trzeci znika wraz z samochodem i przewożonymi w nim dziesięcioma milionami złotych. Czy został porwany przez napastników, czy może sam jest sprawcą napadu? W toku śledztwa okazuje się, że zagadka „napadu stulecia” jest dużo bardziej skomplikowana...
-
22.03.2025
-
16 min 28 s
-
-
Joanna Bartosik o książce „Papier, kamień, nożyce”
Gościem Kingi Michalskiej jest Joanna Bartosik, ilustratorka i graficzka, autorka książki dla dzieci „Papier, kamień, nożyce” (Wyd. Widnokrąg). To inspirowana popularną grą historia o tym, jak papier, kamień i nożyce wciąż kłóciły się ze sobą o to, kto jest lepszy. Ta krótka opowieść o rywalizacji pokazuje, że gdy nie ma zwycięzców, nie ma też przegranych, najlepsze efekty przynosi współpraca, a dzięki niej nikt nie jest lepszy ani gorszy.
-
22.03.2025
-
15 min 23 s
-
-
Chasydzka maszyna parowa i inne opowiadania
Gościem Kingi Michalskiej jest Agnieszka Żółkiewska, współredaktorka książki "Chasydzka maszyna parowa i inne opowiadania" (Wyd. ŻIH). To pierwsza publikacja po polsku przekrojowo prezentująca prozę powstałą w języku jidysz od jej początków do współczesności (XVI - XXIw.). Wybrzmiewają tu głosy autorek i autorów wywodzących się z bardzo różnych środowisk i miejsc diaspory. W antologii znajdziemy zarówno pisarzy dobrze znanych polskiemu czytelnikowi (Singer, Perec), jak i tych, których utwory dotychczas nie były tłumaczone (Blanksztejn, Lempel).
-
16.03.2025
-
18 min 30 s
-
-
Małgorzata Oliwia Sobczak o kryminale „Błękit”
Gościem Kingi Michalskiej była Małgorzata Oliwia Sobczak, autorka kryminału "Błękit" - piątego tomu bestsellerowej serii "Kolory zła" (Wyd. W.A.B.). Nela Soba, przyszła studentka medycyny, nie wraca do domu po treningu biegowym. Jej ciało zostaje znalezione w Lasach Oliwskich, na prowizorycznym stosie z polan. Jedyny trop stanowi tabliczka znaleziona w miejscu zbrodni: "Zmarła śmiercią męczeńską". Wkrótce wychodzi na jaw, że podobna sprawa miała miejsce już wcześniej - w latach dziewięćdziesiątych - a winowajca nigdy nie został schwytany. "Błękit" to emocjonalna opowieść o stracie oraz śmierci, która porusza i przeraża.
-
15.03.2025
-
16 min 10 s
-
-
Renata Piątkowska o książce „W trawie może być ciekawie”
Gościem Kingi Michalskiej była Renata Piątkowska, autorka wielu powieści i opowiadań dla dzieci, m.in. książki "W trawie może być ciekawie" (Wyd. Literatura). Skoro życie pchły może być fascynujące (a może, co wiemy z "Pchły Szachrajki" Jana Brzechwy), to co powiedzieć o życiu całej chmary owadów mieszkających na łące?! Renata Piątkowska podsłuchała ich rozmowy i spisała je w tej książce. Pędruś długoryjek, rewiś jagodek, nartnik, odorek i wąsateczka zapraszają do odkrywania sekretów trawiastego świata!
-
15.03.2025
-
15 min 24 s
-
-
Marta Byczkowska-Nowak o książce "Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia"
Gościem Kingi Michalskiej jest Marta Byczkowska-Nowak, literaturoznawczyni, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia" (wyd. Znak Literanova). Marta Byczkowska-Nowak na nowo odkrywa autora "Pożegnania z Marią" - odnajduje człowieka tajemniczego i tragicznego, pełnego sprzeczności, gwałtownego, zapalczywego działacza i zarazem wrażliwego indywidualistę. To pierwsza biografia Tadeusza Borowskiego nieuwikłana w kontekst polityczny i środowiskowy, książka napisana z dociekliwością i empatią, wzbogacona o nowe fakty, perspektywę psychologiczną i przenikliwą analizę jego twórczości. To historia buntownika i idealisty, który do końca grał w chowanego ze śmiercią, nie przestając patrzeć jej oczy.
-
09.03.2025
-
24 min 24 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
29 odcinków
-
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
42 odcinkiMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
-
Wieczór literacki
486 odcinków„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym.
-
Mazowieckie dożynki w Sannikach