Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
O królowej Bonie Sforzy. Z prof. Wojciechem Tygielskim Łukasz Starowieyski rozmawiał o mitach i faktach z jej życia. Czy otruła dwie królowe i synowe oraz dwóch książąt? Co sprowadziła na polski stół, czy to ona spowodowała, że kobiety zaczęły nosić dekolty? Było też o włoskiej rewolucji w Polsce.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Historia bez tabu
W tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami, i faktach zmienionych w legendy. Powiemy o szemranych postaciach, które stały się bohaterami i bohaterach, którzy niemal zniknęli z kart historii. Powiemy o wielkich czynach i niskich pobudkach. Poznamy postacie z pomników, które na pomniki nie zasługują, albo znacznie je przerastają. Będzie o historii w służbie propagandy.
W naszych programach pokażemy też historyczne postaci od zupełnie innej strony. Pojawi się książę jeżdżący nago po mieście, słowiki które doprowadziły do śmierci króla, czy przyszła święta biegająca po zamku z siekierą, by wpuścić do siebie kochanka. Będzie o wielkich bitwach, o których uczymy się w szkołach, a których być może nie było, lub były znacznie mniejsze niż nas uczono!
Odcinki podcastu (7)
-
Ks. Józef Poniatowski. Nago przez Warszawę
Pokażemy inną twarz księcia - celebryty, trendsettera i playboya. Powiemy o tym, jak został Polakiem, jak nago przejechał po Warszawie, o tym, jak organizował najlepsze bale w mieście. Będzie również o tym, jak - słusznie - został bohaterem i legendą.
Gościem programu był prof. Jarosław Czubaty z wydz. historii Uniwersytetu Warszawskiego.
-
21.11.2024
-
45 min 45 s
-
-
Jadwiga — święta, która biegała z siekierą
Dziś w „Historii bez Tabu” zajęliśmy się postacią Jadwigi, pierwszej i jednej z dwóch w historii Polski kobiet, które zostały koronowane na króla!, a nie królową. Jedną z największych i na pewno najwyższych (zapewne około 175 cm wzrostu) kobiet w naszej historii.
W programie o tym, jak do tego doszło, że w kraju, w którym zasadniczo rządzili mężczyźni, pozwolono kobiecie założyć koronę. Jak to możliwe, że prowadziła negocjacje z Krzyżakami, a także stanęła na czele wyprawy wojennej? Jak traktował ją mąż Władysław Jagiełło? Odpowiadamy też na pytanie, dlaczego w przeciwieństwie do Wandy, chciała Niemca oraz kto i dlaczego musiał odszczekiwać, staropolskim zwyczajem, pod stołem.
Gościem programu był prof. Piotr Węcowski, mediewista wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego.
-
14.11.2024
-
44 min 35 s
-
-
Chrzest Polski
Gościem programu był prof. Marcin Pauk z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Rozmawialiśmy o wydarzeniu, które w szkołach nazywamy chrztem Polski, czyli o roku 966. Czy rzeczywiście możemy je tak nazwać? Kto wówczas został ochrzczony poza Mieszkiem I i jego rodziną. Czy jego kraj stał się chrześcijańskim, i czy możemy mówić o Polsce skoro nazwa plemienia Polanie i kraju Polska po raz pierwszy pojawiła się dopiero kilkadziesiąt lat później. Kiedy przyjął chrzest - data ogólnie przyjęta wcale nie koniecznie jest prawdziwa.
Jak wyglądała chrystianizacja Polski i dlaczego kazano wybijać zęby! Wreszcie dlaczego praktycznie niczego nie możemy powiedzieć o pogańskich wierzeniach mieszkańców państwa Piastów, mimo tego, że pogańska religia przetrwała na tych terenach nawet do XIII w.
-
31.10.2024
-
53 min 03 s
-
-
Grunwald 1410. Wcale nie tak wielka bitwa?
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Michał Kopczyński, Uniwersytet Warszawski i Muzeum Historii Polski.
W kolejnym programie rozmawiamy o jednym z najsławniejszych wydarzeń w historii Polski. Czy rzeczywiście była to tak wielka bitwa jak o niej uczą w szkołach. Gdzie rzeczywiście się odbyła? Czy Krzyżacy mogli zwyciężyć? Będzie o Litwinach, którzy wcale nie uciekli z pola bitwy, o planie ucieczki Jagiełły. A także o hitlerowskich Niemcach, którzy twierdzili, że 500 lat później pomścili klęskę. Gościem programu jest prof. Michał Kopczyński, z Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Historii Polski.
-
24.10.2024
-
51 min 03 s
-
-
Teraz odtwarzane
Trucizna, mity i włoszczyzna. O królowej Bonie
O królowej Bonie Sforzy. Z prof. Wojciechem Tygielskim Łukasz Starowieyski rozmawiał o mitach i faktach z jej życia. Czy otruła dwie królowe i synowe oraz dwóch książąt? Co sprowadziła na polski stół, czy to ona spowodowała, że kobiety zaczęły nosić dekolty? Było też o włoskiej rewolucji w Polsce.
-
10.10.2024
-
48 min 45 s
-
Odtwarzam
-
-
Powstanie Warszawskie. Plan walki nie tylko z Niemcami
Gościem programu był Michał Wójcik, historyk, dziennikarz, pisarz autor książek o II wojnie światowej. Rozmawialiśmy o Powstaniu Warszawskim, o rozmowach kapitulacyjnych, ale też o planie drugiego powstania warszawskiego- przeciwko Sowietom, a także o tajemniczych rozmowach AK z Niemcami o współpracy w walce z Sowietami.
-
03.10.2024
-
47 min 14 s
-
-
Przez sypialnie na tron. Jak Stanisław August Poniatowski został królem?
Gościem Łukasza Starowieyskiego jest prof. Piotr Ugniewski, historyk Uniwersytetu Warszawskiego
-
26.09.2024
-
50 min 14 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
81 odcinków
-
„Miałem dobre wzorce”. Marcus Miller w ekskluzywnym wywiadzie dla RDC
1 odcinek -
Kobiecy wieczór
1960 odcinkówKobiecy wieczór RDC to czas na ważne, pogłębione rozmowy o poszukiwaniu wartości, o relacjach ze sobą i światem. To pełne ciepła spotkania w obszarze psychologii, socjologii, zdrowia i szeroko pojętej kultury.
-
Latające radio doktora Kruszewicza
596 odcinkówDr Andrzej G. Kruszewicz, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii, a od 2009 roku dyrektor Warszawskiego ZOO.