Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Na audycję zaprasza Piotr Gawroński.
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Audycja specjalna
Odcinki podcastu (16)
-
Ważni dla polskiej nauki, zapomniani lub nieznani polscy wynalazcy
Ważni dla polskiej nauki, zapomniani lub nieznani polscy wynalazcy, o nich opowiedział Piotr Zarzycki, autor m.in. książki "Bardziej nieznane niż znane Polskie wynalazki i ich twórcy", który jest wieloletnim pracownikiem naukowym Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie i znanym historykiem wojskowości.
-
11.11.2024
-
42 min 55 s
-
-
„Najbliższe Kresy. Ostatnie polskie lata”
„Najbliższe Kresy. Ostatnie polskie lata” - o kolejnym tomie z serii opowiedział sam autor Sławomir Koper. Pisze m.in we wstępnym słowie " (...)w szóstej już części, skoncentrowałem się na terenach dzisiejszej Litwy i Białorusi, gdyż wprawdzie naszych rodaków na tych ziemiach pozostało niewielu, to jednak w ostatnich dwóch stuleciach nadawali oni ton tamtejszemu życiu kulturalnemu i społecznemu. A w latach powstań narodowych i okresie międzywojennym – także politycznemu".
-
11.11.2024
-
41 min 11 s
-
-
O koncercie "MŁODZI- POLSCY grają dzieła rówieśników"
O koncercie "MŁODZI- POLSCY grają dzieła rówieśników" z okazji jubileuszu 5-lecia powołania orkiestry pod batutą Huberta Kowalskiego, wydarzeniu zorganizowanym przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego.
Działanie orkiestry ma propagować nową odsłonę polskiego dziedzictwa muzycznego, w szczególności dzieł polskich kompozytorów urodzonych na Kresach. Dzieła pisane głównie w XIX wieku stanowią istotny element polskiej kultury i pokazują, że muzyka istnieje ponad podziałami. Świadczy o tym obecność w składzie orkiestry muzyków polskiego pochodzenia z takich krajów jak Austria, Białoruś, Litwa, Łotwa, Ukraina, Niemcy i Wielka Brytania.
Goście: Hubert Kowalski, dyrygent, współzałożyciel orkiestry MŁODZI – POLSCY i producent koncertu „MŁODZI – POLSCY grają dzieła rówieśników” oraz Weronika Bejnarowicz, członkini orkiestry grająca na skrzypcach, która obecnie mieszka w Berlinie, a której przodkowie pochodzą z Polskich Kresów Wschodnich, z Wilna
-
11.11.2024
-
21 min 41 s
-
-
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… Konserwacja polskich grobów na cmentarzu w Montmorency
Wokół wystawy Instytutu Polonika w Paryżu - (otwarcie 12.11) pod tytułem „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… Konserwacja polskich grobów na cmentarzu w Montmorency”
Gość: dr Bartłomiej Gutowski. jest pracownikiem Instytutu Historii Sztuki UKSW, stałym współpracownikiem Instytutu Polonika, członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki
-
11.11.2024
-
17 min 05 s
-
-
WOKÓŁ ROKU 1918 W LITERATURZE
Czym był rok 1918 dla literatury polskiej? Jakie wydarzenia go poprzedzały, jakie mu towarzyszyły, co ten czas zapowiadał? W jaki sposób odzyskanie przez Polskę niepodległości znalazło odzwierciedlenie w twórczości artystycznej? Co możemy nazwać wolnością w sferze literatury w kontekście ówczesnej różnorodności idei, tematów, nastrojów, postaw polityczno-światopoglądowych? Jak zmieniła się w latach 20. XX wieku sytuacja pisarzy i społeczna funkcja działalności literackiej? Czy pozycja poezji, prozy, dramatu uległa przewartościowaniu? Które grupy literackie zyskały, a które straciły na znaczeniu? Dlaczego przełomem w rozumieniu literatury i funkcjonowaniu środowiska artystycznego była działalność Skamandrytów? W których obszarach literatura stała się polem eksperymentu i czym dla pisarzy w roku 1918 była nowoczesność? - w rozmowie z Kingą Michalską dyskutują o tym prof. Maria Olszewska i prof. Karol Samsel z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
-
11.11.2024
-
50 min 45 s
-
-
Dawid Mędrzak (Sonbird)
Na audycję zaprasza Piotr Gawroński.
-
11.11.2024
-
31 min 14 s
-
-
Teraz odtwarzane
Shama
Na audycję zaprasza Piotr Gawroński.
-
11.11.2024
-
20 min 07 s
-
Odtwarzam
-
-
Ania Szlagowska
Na audycję zaprasza Piotr Gawroński.
-
11.11.2024
-
30 min 32 s
-
-
Kuba Dąbrowski
Na audycję zaprasza Piotr Gawroński.
-
11.11.2024
-
22 min
-
-
Rocznice Niepodległości ze sportem w tle
Rozmowa Czarka Polaka z prof. Robertem Gawkowskim i kustoszem Piotrem Banasiakiem.
-
11.11.2024
-
33 min 58 s
-