Wiadomości
Udostępnij:
Mniej betonu i więcej zieleni. Zakończyły się prace na placu Wilsona [ZOBACZ]
-
03.01.2025 18:53
-
Aktualizacja: 18:58 03.01.2025
Na placu Wilsona w Warszawie pojawiło się więcej zieleni zamiast betonu. Pomysł rozpłytowania placu zgłosili mieszkańcy w budżecie obywatelskim. Dotyczył on tylko jednego fragmentu przy Kinie Wisła, lecz drogowcy postanowili wprowadzić zmiany wokół całego placu. Teraz w miejscach płyt znajdują się nowe zieleńce, krzewy i drzewa.
Plac Wilsona w Warszawie jest już gotowy na wiosnę. Zarząd Dróg Miejskich zakończył prace nad rozpłytowaniami wokół całego placu. Zbędne połacie betonu ustąpiły miejsca nowym zieleńcom oraz krzewom i drzewom. Już za kilka miesięcy cała roślinność zazieleni się i będzie cieszyć oko mieszkańców.
Rozpłytowanie na pl. Wilsona to pomysł mieszkańców. W ramach budżetu obywatelskiego zgłosili projekt odbetonowania przestrzeni przed Kinem Wisła. Tym sposobem sprzed kina – w pobliżu przejść przez ulice Mickiewicza i Krasińskiego – zniknęła zbędna kostka brukowa. Dzięki temu rosnące tam drzewa zyskały więcej zieleni na rozwój.
Na pl. Wilsona było jednak więcej miejsc do rozpłytowania. Drogowcy wykorzystali okazję i rozszerzyli projekt mieszkańców. Betonu ubyło na wszystkich wlotach ze wszystkich ulic łączących się z placem. Wzdłuż wschodniego odcinka ul. Krasińskiego (do ul. Karpińskiego) powstał nowy żywopłot. Uzupełniono też rosnące tam szpalery drzew.
Odbetonowany został również rejon przejścia przez zachodni odcinek ul. Krasińskiego. Rosnąć tam będą teraz krzewy róży. Podobnie po zachodniej stronie przejścia przez południowy odcinek ul. Mickiewicza. W północno-zachodnim narożniku placu – między ulicami Mickiewicza i Słowackiego – rosną już trzy nowe drzewa. Kolejnych osiem wraz z otaczającym je żywopłotem pojawiło się wzdłuż ul. Mickiewicza. Nowy szpaler sięga od placu do ul. Kątowej.
Łącznie na pl. Wilsona przybyło 15 drzew (jesiony i dwa rodzaje klonu) oraz ok. 1500 m kw. krzewów (róże, runianka, ligustr).
Plac Wilsona to zabytek. Dlatego podczas przygotowywania rozpłytowań konieczne były uzgodnienia ze stołecznym konserwatorem zabytków. Uzyskanie opinii było możliwe dopiero po przegłosowaniu projektu przez mieszkańców.
Czytaj też: Modernizacja warszawskiej linii średnicowej. PKP PLK podały termin prac
Źródło:
Autor:
RDC /DJ