Wiadomości
Udostępnij:
Centralna Droga Krzyżowa przeszła ulicami Warszawy
-
29.03.2024 14:11
-
Aktualizacja: 13:30 30.03.2024
W ten weekend ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. Jedna z nich – Centralna Droga Krzyżowa – rozpoczęła się dziś o godz. 20:00. Procesja swój początek miała przy kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.
Stołeczny ratusz poinformował, że w piątek, sobotę i niedzielę 29–31 marca ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. W czasie uroczystości ruch na drogach może być chwilowo wstrzymywany.
Centralna Droga Krzyżowa
Centralna Droga Krzyżowa wyruszyła w Warszawie sprzed kościoła akademickiego św. Anny na pl. Teatralny. Wierni przeszli ulicami: Miodową, Senatorską, Wierzbową, pl. Piłsudskiego, Królewską i wrócą Krakowskim Przedmieściem pod kościół akademicki. Przewodniczył jej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Nabożeństwo rozpoczęła modlitwa franciszkańska, w której wierni prosili, aby Bóg uczynił z nich "narzędzia swojego pokoju"; aby siali miłość, tam gdzie panuje nienawiść.
Wcześniej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela liturgii Męki Pańskiej przewodniczył biskup Piotr Jarecki.
Na czele procesji niesiony był wielki krzyż, który kolejno przejmowali przedstawiciele różnych środowisk, m.in. księża, siostry zakonne, członkowie wspólnot neokatechumenalnych, studenci, strażnicy miejscy, kolejarze, prawnicy, rzemieślnicy, strażacy, żołnierze, policjanci i radni.
Tegoroczne rozważania przygotował o. Piotr Owczarz, kapucyn z klasztoru przy ul. Miodowej w Warszawie.
W każdej z kolejnych czternastu stacji wierni przyjrzeli się jednemu z uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała.
Wśród uczynków duszy Kościół katolicki wymienia: grzeszących upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować oraz modlić się za żywych i umarłych.
Do uczynków miłosiernych względem ciała Kościół zalicza: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, podróżnych w dom przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać oraz umarłych pogrzebać.
Po raz pierwszy drogę krzyżową na ulicach Warszawy zorganizowano w 1994 r.
Procesje w świąteczny weekend
Następnego dnia, w godzinach 21:15–22:00, zaplanowana została procesja, która rozpocznie się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej. Jej uczestnicy przejdą ulicami Miodową, Kapitulną, Podwale, Kilińskiego do Długiej.
W czasie procesji możliwe są krótkie zatrzymania ruchu drogowego. Kursowanie autobusów linii 116, 180, 503 i 518 może być chwilowo wstrzymane.
W niedzielę o świcie, w wielu świątyniach będą procesje rezurekcyjne. Trasy niektórych z nich prowadzą ulicami wokół świątyni.
Czasowego wstrzymania ruchu można spodziewać się m.in. w godzinach 6:00–6:30 wyjdzie procesja z kościoła pw. Stygmatów św. Franciszka Serafickiego i przejdzie ulicami Zakroczymską i Franciszkańską; w godzinach 6:00–7:00 z kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP przy ulicy gen. Sosnkowskiego na trasie: Cierlicka, Plutonu AK „Torpedy”, gen. Sosnkowskiego, Kościuszki, Cierlicka.
Również w godzinach 6:00–7:00 procesja wyjdzie z kościoła pw. św. Kazimierza przy ulicy Chełmskiej i przejdzie trasą: Chełmska, Sielecka, Nowotarska, Zakrzewska do Chełmskiej; w tych samych godzinach z kościoła Najświętszego Zbawiciela przy placu Zbawiciela wyjdzie procesja, która trzykrotnie okrąży plac.
W godzinach 07:10–7:40 wierni z Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży przy ulicy Gwintowej przejdą na trasie: Gościniec, Gwintowa.
Czytaj też: Ciepłe i słoneczne święta na Mazowszu? Znamy prognozę pogody na Wielkanoc [SPRAWDŹ]
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: