Wiadomości
Udostępnij:
Chaos i dezinformacja wśród mieszkańców Osiedla Przyjaźń. „Nie wiemy, co dalej”
-
09.05.2024 17:17
-
Aktualizacja: 10:51 10.05.2024
Dziś kończy się umowa na dzierżawę terenu Osiedla Przyjaźń na warszawskim Bemowie przez Akademię Pedagogiki Specjalnej. Od jutra teren w administrację przejmuje miasto Warszawa. Nasz reporter rozmawiał z mieszkającymi tam studentami, którzy nie ukrywają swojego niepokoju i obaw o przyszłość. – Jest straszny chaos. Nie wiemy nawet, co z opłatami – powiedzieli nam.
W związku z zakończeniem umowy dzierżawy domków na Osiedlu Przyjaźń przez APS mieszkający tam studenci zaczęli się obawiać eksmisji. Wówczas zarówno miasto, jak i minister nauki Dariusz Wieczorek zapewniali, że studenci mogą zostać w swoich akademikach na tych samych warunkach do końca trwania ich nauki.
Teraz jednak okazuje się, że panuje chaos informacyjny. Wciąż wiele osób nie wie, jaka jest przyszłość Osiedla Przyjaźń i martwi się o to co dalej.
– Dziś dowiedziałem się, że powinniśmy złożyć podanie, aby zwrócili nam kaucję; nadal nie wiadomo, co z opłatami – powiedzieli nam zaniepokojeni studenci.
Na brak sprawdzonych informacji narzekają również pracownicy administracji osiedla, którym dzisiaj kończy się umowa o pracę.
Mieszkańców osiedla uspokajał w trakcie wtorkowej sesji rady miasta wiceprezydent stolicy Tomasz Bratek.
– Wszystkim osobom, które tu są, gwarantuję, że nikt ich nie wyrzuci. Będziemy weryfikować tytuł prawny każdego domku – mówił.
„Nie chcemy się wyprowadzać”
O sprawie dyskutowali również w audycji RDC „Jest sprawa” mieszkańcy osiedla.
– Ostatecznie miasto zaoferowało studentom możliwość mieszkania na osiedlu jeszcze przez trzy miesiące, do 10 sierpnia. Ma to być jednak prowadzone na nowych zasadach, których miasto na razie nie podało – mówił przedstawiciel społeczności studenckiej Brunon Dzik.
Z kolei wieloletnia mieszkanka osiedla Anna Charkiewicz przyznała, że nie wyobraża sobie opuszczenia tego miejsca.
– Wszystkie remonty zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wykonywałam na własny koszt. To miejsce jest bardzo zadbane i nie wyobrażam sobie, żebyśmy je stracili – powiedziała.
W przypadku studentów, mieszkańców na czas określony oraz przedsiębiorców jest możliwość doraźnego zawarcia umowy z miastem na trzy miesiące. Mieszkańcy dysponujących umowami na czas nieokreślony mogą zaś pozostać na osiedlu na dotychczasowych warunkach.
Osiedle Przyjaźń – historia
Osiedle Przyjaźń znajduje się na Bemowie i jest położone między ulicami: Górczewską, Powstańców Śląskich, Jana Olbrachta oraz linią kolejową.
Powstało w 1952 roku jako barakowe osiedle „Przyjaźni Polsko–Radzieckiej” dla kilku tysięcy radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. W szczytowym okresie budowy Pałacu na osiedlu mieszkało 4,5 tys. osób.
Po zakończeniu budowy w maju 1955 roku osiedle zostało przekazane przez władze miasta Ministerstwu Szkolnictwa Wyższego z przeznaczeniem na domy studenckie dla warszawskich uczelni. We wrześniu zamieszkało tam ok. 3 tys. studentów, a także pracownicy naukowi. Osiedlu nadano wtedy nazwę „Przyjaźń”.
Współcześnie dawne osiedle budowniczych Pałacu Kultury i Nauki składa się z dwóch części: budynki wielorodzinne pełnią funkcje domów studenckich, a w domkach jednorodzinnych mieszkają pracownicy naukowi lub ich potomkowie. Jest własnością Skarbu Państwa.
Czytaj też: Duży staw na Polu Mokotowskim nie dla psów. Zarząd Zieleni zaprasza „gdzie indziej”
Źródło:
Autor:
Przemysław Paczkowski/PA