Wiadomości
Udostępnij:
Dziś pogrzeb biskupa Rzymu papieża Franciszka
-
26.04.2025 07:28
-
Aktualizacja: 09:01 26.04.2025
Dzisiaj w Watykanie odbędą się uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka, zmarłego 21 kwietnia, w wieku 88 lat. Rozpocznie je o godzinie 10:00 msza święta pogrzebowa sprawowana przy ołtarzu przed Bazyliką na placu św. Piotra. Będzie jej przewodniczył kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Potem odbędą się obrzędy końcowe, a następnie trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona w kondukcie do Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, gdzie papież zostanie pochowany.
W sobotę o 10:00 rano na placu świętego Piotra w Watykanie rozpocznie się msza żałobna. Udział w pogrzebie papieża Franciszka potwierdziło ponad 130 delegacji z całego świata, wśród nich 50 głów państw, w tym 10 panujących monarchów. Polskę będzie reprezentował prezydent, a także między innymi marszałkowie Sejmu i Senatu oraz parlamentarzyści.
Przejazd konduktu żałobnego z trumną papieża Franciszka po sobotniej ceremonii pogrzebowej na placu Świętego Piotra do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany, potrwa około pół godziny — ogłosił Watykan. Zamknięcie trumny i złożenie jej do grobu będą aktami prywatnymi.
Watykański rzecznik Matteo Bruni wyjaśnił podczas konferencji prasowej w przeddzień pogrzebu, że kondukt wyruszy nie z placu Świętego Piotra, ale przez boczną bramę Watykanu — Perugino. Trasa do bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) liczy około 6 kilometrów.
Przejazd konduktu ma trwać około pół godziny. Trumna będzie widoczna w czasie tego orszaku.
Bruni informując o sobotnim pogrzebie, ogłosił, że oficjalne delegacje zasiądą po prawej stronie patrząc frontem do bazyliki Św. Piotra.
Pierwsze miejsce zajmie delegacja z Argentyny, ojczyzny papieża. Na jej czele stać będzie prezydent Javier Milei. Następna będzie delegacja Włoch, w której będą prezydent Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni. W kolejnych rzędach zasiądą koronowane głowy i reprezentanci krajów w porządku alfabetycznym w języku francuskim, co wynika z ustaleń protokołu.
W Watykanie trwają kongregacje, czyli codzienne narady kardynałów w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej. W piątkowym spotkaniu uczestniczyło 149 purpuratów z całego świata, co oznacza, że od czwartku do Rzymu przybyło ponad 30 kolejnych kardynałów.
Głos w czasie zgromadzenia zabrało 33 z nich, a tematem wystąpień była sytuacja Kościoła i świata — zaznaczył rzecznik.
Śmierć papieża Franciszka
Franciszek — 266. papież w historii — zmarł w Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 w Domu św. Marty. W oficjalnym komunikacie medycznym podano, że przyczyną śmierci był udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna.
Dzień wcześniej, w Niedzielę Wielkanocną z balkonu bazyliki św. Piotra papież Franciszek udzielił uroczystego błogosławieństwa Urbi et Orbi. Później w papieskim pojeździe objechał plac, pozdrawiając wiernych i zatrzymując się kilkukrotnie, aby pobłogosławić zgromadzonych.
12 lat pontyfikatu Franciszka
Jego pontyfikat trwał 12 lat. Wybrany przez konklawe 13 marca 2013 roku, argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej, pierwszym jezuitą, a także od prawie 200 lat pierwszym zakonnikiem zasiadającym na Stolicy Piotrowej. Zastąpił Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu ze względów zdrowotnych.
Po wyborze przyjął imię Franciszek na cześć świętego z Asyżu. Miało ono charakter programowy, z uwagi na to, że jego patron jest uosobieniem Kościoła biednych i uciskanych oraz symbolem odrzucenia luksusu przez duchowieństwo.
Podczas pontyfikatu odbył 47 podróży zagranicznych, odwiedzając 66 państw. W 2016 roku przebywał z pięciodniową wizytą w Polsce, związaną ze Światowymi Dniami Młodzieży. Franciszek uczcił też na Jasnej Górze 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz modlił się na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Odbył 40 podróży po Włoszech. Opublikował cztery encykliki, siedem adhortacji apostolskich, liczne listy, konstytucje apostolskie czy orędzia z okazji obchodów światowych dni, jak Dzień Pokoju, Młodzieży czy Środków Społecznego Przekazu. W 2014 roku, po raz pierwszy w historii, dokonał kanonizacji dwóch papieży — Jana XXIII i Jana Pawła II.
Zwołał 10 konsystorzy zwyczajnych, podczas których kreował 163 kardynałów. Został uhonorowany tytułem Człowiek Roku 2013 magazynu „Time”.
W 2013 roku powołał Radę Kardynałów, jako organ doradczy w przeprowadzeniu reformy kurii rzymskiej. Wprowadzone zmiany, między innymi połączenie kilku urzędów czy zastąpienie dotychczasowych kongregacji i papieskich rad — dykasteriami, usankcjonował w konstytucji apostolskiej z 2022 roku. Ogłosił Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, a w grudniu 2024 - Rok Jubileuszowy 2025.
Choroba papieża
Papież Franciszek od dłuższego czasu zmagał się z chorobą, ostatnio miał problemy z mówieniem i odczytywaniem treści katechez. 14 lutego trafił do polikliniki Gemelli, gdzie lekarze zdiagnozowali obustronne zapalenie płuc. Po 38 dniach pobytu, 23 marca papież powrócił do Watykanu.
Czytaj też: W bazylice św. Piotra odbyła się ceremonia zamknięcia trumny z ciałem papieża
Źródło:
Autor:
RDC /DJ