Wiadomości
Udostępnij:
Co z przywróceniem kontroli granic? Dziś debata w Parlamencie Europejskim
-
07.10.2024 14:18
-
Aktualizacja: 13:57 07.10.2024
Jednym z pierwszych punktów rozpoczynającej się w poniedziałek o godz. 17 sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu będzie debata poświęcona przywróceniu kontroli granic przez część państw strefy Schengen, zwłaszcza Niemcy.
O debatę zabiegała przede wszystkim polska delegacja PO-PSL w Europejskiej Partii Ludowej (EPL), która miała nadzieje, że punkt poświęcony Niemcom uda się wnieść pod obrady już na wrześniowej sesji PE. Wtedy to się nie udało, ale z polskiej inicjatywy komisja europarlamentu ds. wolności obywatelskich (LIBE) wysłała do niemieckich władz pismo w prośbą o wyjaśnienie decyzji o przywróceniu kontroli na wszystkich granicach lądowych RFN.
Podczas debaty europosłowie omówią w ogóle sytuację w strefie Schengen, tym bardziej, że kontrole tymczasowo przywróciło siedmiu z 29 jej członków, w tym Austria i Dania.
Samo posiedzenie w Strasburgu otworzy debata poświęcona rocznicy ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael, do którego doszło dokładnie rok temu, 7 października 2023 r. Temat będzie niejako kontynuowany we wtorek podczas dyskusji z udziałem szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella na temat eskalacji sytuacji na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w obliczu wojny między Izraelem a proirańskim ugrupowaniem Hezbollah w Libanie.
Spotkanie z Viktorem Orbanem
W środę rano odbędzie się długo wyczekiwane przez europosłów spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, który przedstawi priorytety prezydencji swego kraju w Radzie UE. Spotkanie było pierwotnie planowane na wrześniową sesję PE w Strasburgu, wtedy jednak Orban odwołał wizytę ze względu na powódź, która nawiedziła Węgry.
Europosłowie nie ukrywają, że zamierzają pytać Orbana o rezultaty jego samozwańczej „misji pokojowej” w sprawie wojny Rosji przeciwko Ukrainie oraz wizyt dyplomatycznych w Moskwie i Pekinie. On sam zapewne będzie wolał się skupić na liście priorytetów przygotowanej przez węgierską prezydencję, w tym na konieczności rozwoju europejskiej obronności i wysiłkach na rzecz powstrzymania nielegalnej migracji.
Także w środę w PE odbędzie się debata poświęcona kryzysowi mieszkalnictwa, gdzie eurodeputowani przedyskutują metody walki z kryzysem mieszkaniowym oraz możliwości zapewnienia, zwłaszcza młodym ludziom, mieszkań po przystępnych cenach.
Temat mieszkalnictwa pojawiał się w debacie publicznej już od dawna, ale mocno naciskali na niego zwłaszcza w czasie wyborów europejskich socjaldemokraci, którzy zaapelowali do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o powołanie komisarza odpowiedzialnego za tę tematykę.
Tekę ma dostać były duński minister ds. współpracy na rzecz rozwoju i globalnej polityki klimatycznej Dan Jorgensen. PE w ubiegłym tygodniu poinformował też, że chce powołać komisję specjalną ds. mieszkalnictwa.
Czytaj też: Powódź w Bośni i Hercegowinie. Polscy strażacy są gotowi nieść pomoc
Źródło:
Autor:
RDC /DJ
Kategorie: