Wiadomości
Udostępnij:
Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?
-
29.10.2024 09:09
-
Aktualizacja: 14:24 05.11.2024
Ubezpieczenie na życie to uniwersalny produkt, który rekomendowany jest każdemu, kto chciałby zabezpieczyć finansowo siebie i swoich bliskich. Czy każdego będzie jednak na niego stać? Sprawdźmy, ile w praktyce kosztuje polisa na życie i od czego zależy jej cena.
Zakup ubezpieczenia na życie to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie finansowego bezpieczeństwa tym, których kochasz np. małżonkowi, partnerowi czy też dzieciom. Jak działa w praktyce taki produkt?
Jak działa polisa na życie?
Podstawowe ubezpieczenie na życie zapewnia wypłatę świadczenia wskazanym osobom uposażonym w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Jeśli Ciebie zabraknie, Twoi bliscy otrzymają pieniądze, które pozwolą im zachować dotychczasowy poziom życia, spłacić kredyt hipoteczny czy też inne zobowiązania finansowe. Zakup polisy na życie jest więc jednym z przejawów odpowiedzialności i troski o tych, których kochasz.
Jeśli rozszerzysz ochronę ubezpieczeniową, zawierając do umowy głównej umowy dodatkowe obejmujące ochroną również Twoje zdrowie, otrzymasz pieniądze po wystąpieniu określonego zdarzenia takiego jak np. poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu czy indwalidztwo. W tym tudnym momencie dodatkowy zastrzyk gotówki, będzie można przeznaczyć na diagnostykę, rehabilitację czy prywatną opiekę medyczną, co z pewnością okaże się nieocenionym wsparciem.
Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?
Uniwersalny cennik ubezpieczeń na życie nie istnieje. W przypadku każdego klienta ryzyko związane z zawarciem umowy ubezpieczenia jest bowiem inne. To, ile zapłacisz za ochronę, zależy od kilku ważnych elementów. Oto najważniejsze:
- Zakres ochrony ubezpieczeniowej. Najprostszym wariantem ochrony ubezpieczeniowej jest podstawowe ubezpieczenie na życie zapewniające wypłatę świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego. Z reguły jest ono także najtańszym ubezpieczeniem na życie. Niektóre oferty mogą obejmować wyłącznie śmierć jako następstwo nieszczęśliwego wypadku (tzw. NNW). Tak zawężona ochrona oczywiście będzie miała bardzo atrakcyjną składkę, ale należy mieć na uwadze, że wypłata świadczenia nastąpi jedynie w sytuacji związanej z nieszczęśliwym wypadkiem. Śmierć wskutek choroby nie będzie w takim przypadku kwalifikowała się do zakresu ochrony. Jeśli natomiast zdecydujesz się na zawarcie umowy ubezpieczenia chroniącej zarówno życie i zdrowie, koszt polisy będzie wyższy.
- Wiek ubezpieczonego. Młodszy wiek w momencie podpisywania umowy ubezpieczenia na życie sprzyja uzyskaniu lepszych warunków, w zakresie wysokości składki i sumy ubezpieczenia.
- Suma ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia to ustalona w umowie wartość, na podstawie której towarzystwo ubezpieczeń wyliczy kwotę przyszłych świadczeń. Wysoka suma ubezpieczenia będzie skutkować wyższą składka. Niska sprawi, że miesięczna składka będzie niższa. Decydując o sumie ubezpieczenia, warto wziąć jednak pod uwagę przede wszystkim potrzeby swoje i swoich bliskich. Zbyt niskie świadczenie może bowiem nie wystarczyć na sfinansowanie niezbędnych wydatków czy utrzymanie wcześniejszego poziomu życia.
- Stan zdrowia ubezpieczonego. Jeśli zmagasz się z określonymi chorobami czy dolegliwościami, towarzystwo ubezpieczeniowe może zdecydować o tym, że miesięczna składka będzie wyższa lub nawet odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia.
- Czas trwania umowy ubezpieczenia. Jeśli zdecydujesz się na zawarcie umowy na dłuższy okres, ubezpieczyciel skalkuluje składkę na korzystniejszych warunkach niż gdyby umowa trwała krócej.
Nie tylko cena — jak wybrać ubezpieczenie, które zapewni najlepszą ochronę?
Cena ubezpieczenia na życie nie powinna być najważniejszym wyznacznikiem wyboru polisy. Niska składka przekłada się bowiem na niską sumę ubezpieczenia lub węższy zakres ochrony ubezpieczeniowej. A ta może nie wystarczyć na zaspokojenie potrzeb Twoich bliskich, spłatę zobowiązań czy utrzymanie aktualnego poziomu życia. Jeśli zależy Ci na tym, aby ubezpieczenie zapewniło dokładnie taką ochronę, jakiej oczekujesz, przeanalizuj oferty wybranych towarzystw ubezpieczeń zarówno pod kątem ceny, jak i zakresu ochrony. Sprawdź także listę wyłączeń, czyli okoliczności, w których ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za zaistniałe zdarzenie i nie wypłaci świadczenia. Najlepsze ubezpieczenie na życie powinno być bowiem dostosowane zarówno do możliwości Twojego portfela, jak i do realnych potrzeb i sytuacji życiowej.
Kategorie: