Wiadomości
Udostępnij:
Co z poszerzeniem granic Radomia? Jest decyzja wojewody mazowieckiego
-
07.05.2025 10:19
-
Aktualizacja: 10:26 07.05.2025
Wojewoda mazowiecki wydał pozytywną opinię w sprawie planów poszerzenia granic Radomia. Jak przekazała jego rzeczniczka, wniosek władz miasta spełniał warunki formalne. – Wniosek wraz z tą opinią został już też przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i będzie poddany pod obrady Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – powiedziała Joanna Bachanek.
Jest pozytywna opinia wojewody mazowieckiego Mariusz Frankowskiego odnośnie do pomysłu poszerzenia granic Radomia. Wniosek władz miasta spełni warunki formalne.
– Był po prostu kompletny, posiadał załączniki w postaci uchwał zainteresowanych stron, rad gmin i rady powiatów. W związku z tym wojewoda mazowiecki wydał opinię pozytywną. Wniosek wraz z tą opinią został już też przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i będzie poddany pod obrady Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – mówi rzeczniczka wojewody Joanna Bachanek.
Jeśli granice miałyby zostać zmienione od 1 stycznia 2026 roku, wniosek powinien zostać rozpatrzony do końca lipca.
– Zgodnie z rozporządzeniem jest rok na podjęcie decyzji. Natomiast, jeśli zmiany miałby wejść w życie od przyszłego roku, to w takim układzie wnioski muszą być rozpatrzone nie później niż do 31 lipca – dodaje rzeczniczka.
Zmiany granic, o które zabiegają władze Radomia, dotyczą w sumie czterech gmin: Jedlińska, Jedlni Letniska, Kowali i Jastrzębi. Za tym rozwiązaniem w konsultacjach byli mieszkańcy tylko tej ostatnie.
Z informacji, które przekazało nam biuro prasowe wojewody, wynika, że wniosek rady miejskiej dotyczy włączenia do obszaru miasta ponad 350 hektarów:
- z gminy Jedlińsk – część sołectwa Wielogóra, o powierzchni 1,03 ha,
- z gminy Jedlnia-Letnisko – część sołectwa Rajec Szlachecki, o powierzchni 96,65 ha,
- z gminy Jedlnia-Letnisko – część sołectwa Rajec Poduchowny, o powierzchni 0,51 ha,
- z gminy Kowala – część sołectwa Kosów, o powierzchni 46,56 ha,
- z gminy Kowala – część sołectwa Trablice, o powierzchni 72,70 ha,
- z gminy Jastrzębia – część sołectwa Kozłów, o powierzchni 138,21 ha.
Czytaj też: Remont wiaduktu w al. Grzecznarowskiego. Wiemy, kiedy może się zakończyć
Źródło:
Autor:
Iwona Rodziewicz-Ornoch/PA