Wiadomości
Udostępnij:
Wybory prezydenckie. Do kiedy można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego?
-
22.04.2025 04:31
-
Aktualizacja: 13:10 22.04.2025
W poniedziałek 5 maja minie termin zgłaszania komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich przez wyborców z niepełnosprawnością i przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 60 lat. Wyborca taki wniosek może złożyć ustnie, pisemnie z własnoręcznym podpisem, drogą elektroniczną lub telefonicznie. Do wniosku należy dołączyć kopię organu właściwego do orzekania o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.
Miesiąc do wyborów prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina o najważniejszych datach związanych z głosowaniem.
Jeden z terminów upływa 5 maja. Do tego dnia można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego przez wyborców z niepełnosprawnością oraz seniorów. Głosować korespondencyjnie można jedynie w kraju.
Rzecznik PKW Marcin Chmielnicki powiedział, że wniosek w tej sprawie należy złożyć do komisarza wyborczego.
— Można to zrobić ustnie, pisemnie lub za pomocą usługi gov.pl. Najpóźniej sześć dni przed wyborami otrzymamy pakiet wyborczy. Jeżeli chcemy, aby listonosz dostarczył do komisji ten pakiet za nas, to musimy mu o tym powiedzieć — dodał Marcin Chmielnicki.
W przypadku składania wniosku ustnego wyborca z niepełnosprawnością musi dostarczyć orzeczenie do urzędu gminy. Nie później niż na sześć dni przed dniem głosowania wnioskujący wyborca powinien otrzymać pakiet wyborczy dostarczony mu do rąk własnych przez przedstawiciela Poczty Polskiej.
W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille'a, jeżeli wyborca zażądał jej przesłania.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a ewentualna druga tura — 1 czerwca.
Czytaj też: Kalendarz wyborów prezydenckich – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu
Źródło:
Autor:
RDC /DJ