Wiadomości
Udostępnij:
Ochrona wschodniej granicy Europy. D. Tusk: liczę, że Dublin wesprze polską argumentację
-
05.09.2024 11:02
-
Aktualizacja: 16:43 05.09.2024
Liczę na to, że Dublin będzie wspierał polską argumentację ws. współfinansowania ochrony wschodniej granicy Europy i zaangażowania europejskiego w budowę nowoczesnego systemu ochrony powietrznej — powiedział w czwartek w Rzeszowie premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Irlandii Simonem Harrisem.
Tusk na wspólnej konferencji prasowej z premierem Irlandii podkreślił, że tylko Europa umiejętnie chroniąca swoje interesy może być w pełni bezpieczna, a z drugiej strony wyłącznie Europa, która potrafi chronić swoją granicę i swoje terytorium może się spokojnie rozwijać gospodarczo.
— Dlatego bardzo liczę tutaj na argumentację ze strony Dublina wtedy, kiedy będziemy przekonywać o potrzebie współfinansowania ochrony naszej wschodniej europejskiej granicy, i wtedy, kiedy będziemy dyskutowali o zaangażowaniu europejskim w budowę nowoczesnego systemu ochrony powietrznej — podkreślił szef polskiego rządu.
Zaznaczył, że w Polsce „mamy do czynienia z incydentami w przestrzeni powietrznej, które powinny być wystarczającym dla wszystkich w Europie uzasadnieniem, aby bardzo poważnie potraktować polsko-grecką inicjatywę o wspólnym europejskim planie budowy kopuły nad europejskim niebem”.
Tusk wyraził przekonanie, że te działania będą także wpierane „przez naszych przedstawicieli w KE”. Zauważył, że nie jest tajemnicą, iż Polska w nowym europejskim rozdaniu ubiega się w KE o tekę dotyczącą budżetu europejskiego. Ocenił, że „jesteśmy tu na dobrej drodze”, a z całą pewnością ta pozycja umożliwi Polsce skuteczniejsze „tłumaczenie i egzekwowanie pewnych potrzeb” związanych z bezpieczeństwem oraz ochroną granic, terytorium i nieba.
„Neutralność nie może oznaczać obojętności wobec zła”
Podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu polski premier wskazywał, że Irlandia, „państwo tradycyjnie neutralne i bardzo do swojej neutralności przywiązane, jednoznacznie wspiera politycznie, w kontekście wartości ludzkich, ofiary agresji”. Dodał, że to bardzo ważny przykład nie tylko dla Europy. W tym kontekście wskazał na niedawne spotkanie z premierem Indii.
— Widzę, że świat zaczyna coraz lepiej rozumieć, idąc w jakimś sensie za przykładem Irlandii, że wojskowa neutralność nie może w żadnym wypadku oznaczać obojętności wobec zła, wobec agresji, wobec tragedii niewinnych ludzi — powiedział Tusk.
— Dlatego chcę podkreślić jak bardzo doceniamy osobiste zaangażowanie pana premiera, Irlandii w pomoc, nie militarną, ale pomoc m.in. humanitarną, świadczoną Ukrainie w tych trudnych dla niej momentach — mówił polski premier.
Szef polskiego rządu powiedział też, że podczas czwartkowego spotkania rozmawiano o tym jak powinna wyglądać polityka europejska. — Mamy wspólne poglądy — zapewnił.
Czytaj też: RPP nie zmieniła stóp procentowych. Ostatnia obniżka była prawie rok temu
Źródło:
Autor:
RDC /DJ