Wiadomości
Udostępnij:
Jest oficjalna decyzja PKW ws. sprawozdania finansowego komitetu PiS
-
30.12.2024 15:01
-
Aktualizacja: 08:48 31.12.2024
Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie Sądu Najwyższego, przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 roku. W uchwale znalazł się zapis, że została ona podjęta „wyłącznie w wyniku uwzględnienia skargi (PiS – przyp. red.) przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN”.
Jak poinformował szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak po poniedziałkowym posiedzeniu, Państwowa Komisja Wyborcza - w wykonaniu postanowienia Sądu Najwyższego - przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych z 2023 r.
W uchwale - jak zaznaczył - znalazł się także zapis, że została ona podjęta „wyłącznie w wyniku uwzględnienia skargi (PiS – przyp. red.) przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i jest immanentnie i bezpośrednio powiązana z orzeczeniem, które musi pochodzić od organu będącego sądem w rozumieniu Konstytucji i Kodeksu wyborczego”. „PKW nie przesądza przy tym, iż IKNiSP SN jest sądem w rozumieniu Konstytucji RP i nie przesądza o skuteczności orzeczenia” – głosi uchwała.
Szef PKW poinformował, że podczas posiedzenia zaakceptowano propozycję, by Państwowa Komisja Wyborcza składała wnioski: o wyłączenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej od orzekania w sprawach wyborczych oraz o zawieszenie postępowań w tych sprawach.
Ponadto PKW przyjęła wniosek zobowiązujący Marciniaka do organizacji spotkania PKW z I prezes Sądu Najwyższego, by przeprowadzenia dyskusji dot. składów orzekających w sprawach wyborczych.
Co jeszcze na posiedzeniu PKW?
Jak relacjonował szef PKW, podczas posiedzenia Komisja dyskutowała też o przedstawionym przez marszałka Sejmu Szymona Hołowni projekcie tzw. ustawy incydentalnej dotyczącej przyszłorocznych wyborów prezydenckich oraz uzupełniających do Senatu.
Marciniak zwrócił uwagę, że propozycja ta nie dotyczy „systemowego uregulowania statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych”, o co apelowała PKW. Projekt - wskazywał - dotyczy wyłącznie stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich i uzupełniających do Senatu oraz rozpatrywania protestów wyborczych w związku z tymi wyborami.
Szef PKW poinformował ponadto, że 23 grudnia do PKW wpłynęło ponaglenie pełnomocnika komitetu wyborczego PiS w związku z brakiem uchwały o przyjęciu sprawozdania finansowego tego komitetu z wyborów parlamentarnych 2023 r. Z kolei w poniedziałek 30 grudnia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpłynęła skarga na bezczynność PKW.
Czytaj też: Nowe technologie na rynku pracy. Jakie zawody bezpieczne w dobie AI?
Źródło:
Autor:
RDC /PA